Cudzinci v novembri tvorili 35 percent návštevnosti, najviac od januára 2020
Hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia tak zaznamenali štvornásobný medziročný nárast. Počet domácich návštevníkov sa zvýšil o tretinu.
Hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia zaznamenali v predposlednom mesiaci roka 2021 štvornásobný medziročný nárast cudzincov, počet domácich návštevníkov sa zvýšil o tretinu.
V porovnaní s predpandemickým obdobím však stále ide iba o štvrtinové hodnoty. Vyplýva to aktuálnych údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR o vývoji cestovného ruchu v ubytovacích zariadeniach v novembri 2021.
V novembri minulého roka, kedy boli ubytovacie zariadenia cestovného ruchu vo vybraných okresoch Slovenska zatvorené pre bežnú klientelu z dôvodu protipandemických opatrení, dosiahla podľa štatistov celková návštevnosť 120-tisíc osôb.
Medziročne sa počet hostí síce zvýšil o tri štvrtiny, ale oproti predcovidovému roku 2019 ich prišla len štvrtina. Situáciu v novembri 2020 tiež výrazne ovplyvnila pandémia covid-19 a celkový počet hostí sa v dôsledku opatrení počas druhej vlny radikálne prepadol, preto úrad dáta porovnával aj s rovnakým obdobím 2019.
„Počet prenocovaní medziročne rástol 1,4-násobne, hostia strávili v novembri minulého roka 372-tisíc nocí v ubytovacích zariadeniach. V období pred pandémiou, v novembri 2019 to bolo pritom 1,2 milióna nocí," priblížila hovorkyňa úradu Jana Morháčová.
Z údajov ďalej vyplýva, že ubytovacie zariadenia navštívilo 78-tisíc domácich návštevníkov. Ide o 65-percentný podiel na celkovej návštevnosti. Počet domácich návštevníkov medziročne rástol vo všetkých krajoch okrem Prešovského, kde bol pokles o 36 percent, a Košického kraja, kde zaznamenali pokles o 8 percent.
„Prešovský kraj navštívila v novembri 2021 len desatina domácich hostí, ktorí sem prišli v rovnakom období pred pandémiou. Tento región pociťoval najvyšší pokles v porovnaní s obdobím, kedy ešte nebola pandémia,“ spresnila hovorkyňa. Najviac domácich návštevníkov aj najvýraznejší medziročný nárast zaznamenal Bratislavský kraj, nasledoval Žilinský a Banskobystrický kraj.
Podobnú návštevnosť ako v novembri mali hotely aj v máji. Podiel zahraničných návštevníkov však vtedy predstavoval iba necelých 14 percent a Slovensko navštívilo 2,6-násobne menej cudzincov.
Ubytovacie služby v novembri podľa štatistov využilo 42-tisíc zahraničných návštevníkov a na celkovej návštevnosti tvorili 35-percentný podiel. Podiel cudzincov sa tak priblížil podielovým hodnotám pred pandémiou. Ide o štvornásobné hodnoty v porovnaní s novembrom predminulého roka, ale oproti rovnakému obdobiu pred pandémiou je to len štvrtinová zahraničná návštevnosť.
Všetky kraje zaznamenali nárast zahraničnej návštevnosti. Najviac cudzincov a najvyšší medziročný nárast podľa ŠÚ SR dosiahol opäť Bratislavský kraj, kde počet zahraničných návštevníkov znovu predbehol domácu návštevnosť a tvoril zároveň 60 % celkovej zahraničnej návštevnosti SR. Nasledoval Žilinský, Trnavský a Košický kraj.
Podľa údajov Štatistického úradu sa v súhrne od januára do novembra 2021 v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo 2,65 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 16 percent. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou bol celkový počet hostí nižší o 56 percent, pričom najvýraznejší 76-percentný prepad zaznamenala návštevnosť cudzincov.
Dnes treba vedieť
Polícia a záchranné zložky zasahujú pri explózii, ku ktorej došlo krátko po 21.00 h vo výrobnej hale v Malackách. „Podľa doterajších informácií k zraneniu osôb nemalo dôjsť," uviedla polícia. Hasiči priblížili, že k výbuchu došlo v hale na drevovýrobu. „Na mieste sú profesionálni hasiči z Malaciek a dobrovoľní hasiči zo Stupavy a Plaveckého Štvrtka. Požiar sa snažia dostať pod kontrolu pomocou desiatich cisterien a výškovej techniky." (tasr)
Víťazi Eurovízie sa vrátili na Ukrajinu. Trofej zo súťaže predajú
Skupina Kalush Orchestra na hraniciach zhromaždeným predviedla aj improvizovanú verziu skladby Stefania, s ktorou cez víkend na Eurovízii v Turíne zvíťazila.
Alexandr Lukašenko
Západ chce čo najdlhšiu vojnu na Ukrajine, aby sa Rusko oslabilo
Dodal, že k súčasným "pekelným sankciám" voči jeho krajine a Rusku nemuselo dôjsť, ak by členovia postsoviestkych republík vystupovali jednotne.
„Predstavte si, že ste v spovednici v trinástich rokoch, kde máte hovoriť svoje najvnútornejšie veci, a ten človek vás odtiaľ nepustí. Vy chcete odísť a on vás drží. Dostáva vás do nepríjemnej situácie a vy chcete ujsť, ale neviete, čo s tým máte urobiť. Ten človek má nad vami absolútnu moc, lebo vy neodídete bez rozhrešenia,“ vysvetľuje žena, ktorá bola štyri roky sexuálne zneužívaná kňazom.
Súhrn udalostí v pondelok 16. mája:
Uvoľniť pravidlá registrácie cirkví je správne. Liberálni politici však napokon robia väčšej náboženskej slobode medvediu službu. Komentuje Imrich Gazda.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že Ukrajina „nemá inú možnosť než vyhrať“ vojnu proti ruským silám. Kuleba zároveň vylúčil, že by Kyjev pristúpil na nejaké ústupky voči Rusku, aby dosiahol zastavenie bojov.
Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švedsko a Fínsko, vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Štokholmu aj Helsinkám odkázal, že ich delegácie sa nemusia obťažovať cestovať do Ankary v snahe zmeniť jeho postoj. (tasr)
Konflikt pre protiinflačný balík
Sulík má partnerom predstaviť vlastné návrhy, Matovič už s SaS rokovať nechce
Predseda parlamentu Boris Kollár si myslí, že Matovičove návrhy by na vláde mohli prejsť, no dôležité budú hlasy v parlamente. Ak by to nešlo tento týždeň na vládu, považoval by to za problém. Dohodnúť sa podľa neho musí Matovič so Sulíkom.
Podľa informácií TV Markíza už policajti prepustili Štefana Harabina na slobodu. Stíhaný bude na slobode.