Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2022, 15:15

Cudzinci v novembri tvorili 35 percent návštevnosti, najviac od januára 2020

Hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia tak zaznamenali štvornásobný medziročný nárast. Počet domácich návštevníkov sa zvýšil o tretinu.

Hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia zaznamenali v predposlednom mesiaci roka 2021 štvornásobný medziročný nárast cudzincov, počet domácich návštevníkov sa zvýšil o tretinu.

V porovnaní s predpandemickým obdobím však stále ide iba o štvrtinové hodnoty. Vyplýva to aktuálnych údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR o vývoji cestovného ruchu v ubytovacích zariadeniach v novembri 2021.  

V novembri minulého roka, kedy boli ubytovacie zariadenia cestovného ruchu vo vybraných okresoch Slovenska zatvorené pre bežnú klientelu z dôvodu protipandemických opatrení, dosiahla podľa štatistov celková návštevnosť 120-tisíc osôb.

Medziročne sa počet hostí síce zvýšil o tri štvrtiny, ale oproti predcovidovému roku 2019 ich prišla len štvrtina. Situáciu v novembri 2020 tiež výrazne ovplyvnila pandémia covid-19 a celkový počet hostí sa v dôsledku opatrení počas druhej vlny radikálne prepadol, preto úrad dáta porovnával aj s rovnakým obdobím 2019.

„Počet prenocovaní medziročne rástol 1,4-násobne, hostia strávili v novembri minulého roka 372-tisíc nocí v ubytovacích zariadeniach. V období pred pandémiou, v novembri 2019 to bolo pritom 1,2 milióna nocí," priblížila hovorkyňa úradu Jana Morháčová.

Z údajov ďalej vyplýva, že ubytovacie zariadenia navštívilo 78-tisíc domácich návštevníkov. Ide o 65-percentný podiel na celkovej návštevnosti. Počet domácich návštevníkov medziročne rástol vo všetkých krajoch okrem Prešovského, kde bol pokles o 36 percent, a Košického kraja, kde zaznamenali pokles o 8 percent.

Inzercia

„Prešovský kraj navštívila v novembri 2021 len desatina domácich hostí, ktorí sem prišli v rovnakom období pred pandémiou. Tento región pociťoval najvyšší pokles v porovnaní s obdobím, kedy ešte nebola pandémia,“ spresnila hovorkyňa. Najviac domácich návštevníkov aj najvýraznejší medziročný nárast zaznamenal Bratislavský kraj, nasledoval Žilinský a Banskobystrický kraj.

Podobnú návštevnosť ako v novembri mali hotely aj v máji. Podiel zahraničných návštevníkov však vtedy predstavoval iba necelých 14 percent a Slovensko navštívilo 2,6-násobne menej cudzincov.

Ubytovacie služby v novembri podľa štatistov využilo 42-tisíc zahraničných návštevníkov a na celkovej návštevnosti tvorili 35-percentný podiel. Podiel cudzincov sa tak priblížil podielovým hodnotám pred pandémiou. Ide o štvornásobné hodnoty v porovnaní s novembrom predminulého roka, ale oproti rovnakému obdobiu pred pandémiou je to len štvrtinová zahraničná návštevnosť.

Všetky kraje zaznamenali nárast zahraničnej návštevnosti. Najviac cudzincov a najvyšší medziročný nárast podľa ŠÚ SR dosiahol opäť Bratislavský kraj, kde počet zahraničných návštevníkov znovu predbehol domácu návštevnosť a tvoril zároveň 60 % celkovej zahraničnej návštevnosti SR. Nasledoval Žilinský, Trnavský a Košický kraj.

Podľa údajov Štatistického úradu sa v súhrne od januára do novembra 2021 v zariadeniach cestovného ruchu ubytovalo 2,65 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o takmer 16 percent. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou bol celkový počet hostí nižší o 56 percent, pričom najvýraznejší 76-percentný prepad zaznamenala návštevnosť cudzincov.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Polícia a záchranné zložky zasahujú pri explózii, ku ktorej došlo krátko po 21.00 h vo výrobnej hale v Malackách. „Podľa doterajších informácií k zraneniu osôb nemalo dôjsť," uviedla polícia. Hasiči priblížili, že k výbuchu došlo v hale na drevovýrobu. „Na mieste sú profesionálni hasiči z Malaciek a dobrovoľní hasiči zo Stupavy a Plaveckého Štvrtka. Požiar sa snažia dostať pod kontrolu pomocou desiatich cisterien a výškovej techniky." (tasr)

pred 7 hodinami

„Predstavte si, že ste v spovednici v trinástich rokoch, kde máte hovoriť svoje najvnútornejšie veci, a ten človek vás odtiaľ nepustí. Vy chcete odísť a on vás drží. Dostáva vás do nepríjemnej situácie a vy chcete ujsť, ale neviete, čo s tým máte urobiť. Ten človek má nad vami absolútnu moc, lebo vy neodídete bez rozhrešenia,“ vysvetľuje žena, ktorá bola štyri roky sexuálne zneužívaná kňazom.

pred 7 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.