Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2022, 15:18

Prvá pomoc pre podnikateľov bude pokračovať aj v januári a februári

Vyžiada si to dodatočných vyše 260 miliónov eur.

Štátna podpora podľa projektu Prvá pomoc plus aj s opatrením 3B pre firmy, ktoré zamestnávajú najviac 49 zamestnancov, bude pokračovať aj za január a február 2022.

Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Vyžiada si to dodatočných vyše 260 miliónov eur.

Ministerstvo vo vlastnom materiáli spresnilo, že do celkového počtu zamestnancov (firma ich môže mať maximálne 49) sa na tento účel započítavajú zamestnanci v pracovnom pomere bez ohľadu na rozsah úväzku. "Výška príspevku je určená ako 80 % celkovej ceny práce zamestnanca v príslušnom mesiaci," napísalo v materiáli.

Pravidlá vyplácania pomoci sú nastavené tak, že ak má firma pokles tržieb od 40 do 59,99 %, dostane na zamestnanca maximálne 450 eur, ak od 60 do 79,99 %, tak dostane najviac 630 eur na zamestnanca a ak má spoločnosť viac než 80-percentný pokles tržieb (vrátane), na zamestnanca môže dostať najviac 810 eur.

Ministerstvo v materiáli píše, že výdavky na realizáciu projektu prvej pomoci tak treba navýšiť o 263.267.924,48 eura oproti pôvodne vládou schválenej sume takmer 2,4 miliardy eur.  

"Odhadované výdavky v súlade s očakávaniami ministerstva zdravotníctva predpokladajú rozsiahle šírenie nového variantu omikron už počas januára 2022," skonštatoval rezort. Pripomenul, že skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že možno očakávať veľké počty nakazených Slovákov v krátkom časovom rozmedzí, čo spôsobí výpadky na ponukovej aj dopytovej strane a takisto zvýšenú intenzitu čerpania prvej pomoci.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Polícia a záchranné zložky zasahujú pri explózii, ku ktorej došlo krátko po 21.00 h vo výrobnej hale v Malackách. „Podľa doterajších informácií k zraneniu osôb nemalo dôjsť," uviedla polícia. Hasiči priblížili, že k výbuchu došlo v hale na drevovýrobu. „Na mieste sú profesionálni hasiči z Malaciek a dobrovoľní hasiči zo Stupavy a Plaveckého Štvrtka. Požiar sa snažia dostať pod kontrolu pomocou desiatich cisterien a výškovej techniky." (tasr)

pred 5 hodinami

„Predstavte si, že ste v spovednici v trinástich rokoch, kde máte hovoriť svoje najvnútornejšie veci, a ten človek vás odtiaľ nepustí. Vy chcete odísť a on vás drží. Dostáva vás do nepríjemnej situácie a vy chcete ujsť, ale neviete, čo s tým máte urobiť. Ten človek má nad vami absolútnu moc, lebo vy neodídete bez rozhrešenia,“ vysvetľuje žena, ktorá bola štyri roky sexuálne zneužívaná kňazom.

pred 6 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.