Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. január 2022, 08:22

Ceny ropy vystúpili najvyššie za viac ako sedem rokov

Dôvodom sú obavy z možného prerušenia dodávok z oblasti Perzského zálivu po útoku jemenských povstalcov na Spojené arabské emiráty.

Ceny ropy v utorok vzrástli o viac ako jeden dolár na vyše sedemročné maximum. Dôvodom sú obavy z možného prerušenia dodávok z oblasti Perzského zálivu po útoku jemenských povstalcov na Spojené arabské emiráty. To vyvolalo nepriateľstvo medzi skupinou naklonenou Iránu a koalíciou pod vedením Saudskej Arábie.

"Nové geopolitické napätie prispelo k pretrvávajúcej napätej situácii na trhu," uviedol analytik ANZ Research v poznámke.

Ceny ropy podporili tiež nižšie zimné teploty na severnej pologuli, ktoré zvýšili dopyt po vykurovacích palivách.

Podľa expertov dopyt po rope v tomto roku prevýši ponuku, pretože svet sa otvára po dvoch rokoch blokád a "obnovuje sa normálnejšia trajektória dopytu".

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate s dodávkou vo februári sa v utorok o 7.30 h SEČ predával po 85,44 USD (74,93 eura). To bolo o 1,62 alebo 1,93 percenta viac ako v prechádzajúci deň na konci obchodovania. Počas ranného obchodovania pritom cena WTI nakrátko dosiahla 87,55 USD a bola tak najvyššia od 29. októbra 2014.      

Cena marcového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 1,29 USD alebo 1,49 percenta na 87,77 USD za barel.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev. Povedal to v nedeľu poradca ruského prezidenta Vladimir Medinskij. Vedúci ruskej delegácie dodal, že "Rusko rozhovory nikdy neodmietlo". (tasr)

pred 8 hodinami
pred 11 hodinami

78-ročný rakúsky prezident Alexander Van der Bellen oznámil, že sa v prezidentských voľbách bude uchádzať o znovuzvolenie. „Pandémia, ruský útok na Ukrajinu a s ním spojená náročná situácia pre naše hospodárstvo, klimatická kríza – naša krajina, celá Európa zažíva nepokojné časy,“ napísal na Twitteri. Preto chce podľa svojich slov aj naďalej poskytovať svoje skúsenosti pre službu krajine. Prezidentské voľby v Rakúsku sa majú konať na jeseň. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.