Súd v Mjanmarsku odložil verdikt nad Su Ťij v prípade poburovania proti armáde
Sedemdesiatšesťročnú predstaviteľku civilnej vlády zosadili generáli 1. februára tohto roka. Ukončili tak krátke medziobdobie demokracie v Mjanmarsku.
Mjanmarská junta odložila v utorok vynesenie rozsudku nad zvrhnutou predstaviteľkou civilnej vlády Aun Schan Su Ťij v procese, v ktorom čelí obžalobe z poburovania proti armáde. Podľa agentúry AFP to uviedli zdroje blízke prípadu.
Súd odložil vynesenie verdiktu „do 6. decembra“, spresnili zdroje. Sedemdesiatšesťročná Su Ťij je vo väzení, odkedy generáli 1. februára tohto roka zosadili jej vládu a ukončili tak krátke medziobdobie demokracie v Mjanmarsku.
K vojenskému prevratu došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.
Ak Su Ťij, nositeľku Nobelovej ceny za mier, súd uzná za vinnú z poburovania proti armáde, hrozí jej trojročné väzenie. Čelí však aj iným obžalobám, za ktoré môže skončiť za mrežami na desiatky rokov, analyzuje AFP.
Novinári majú na pojednávania špeciálneho súdu v armádou vybudovanom hlavnom meste Nepjito zakázaný prístup. Su Ťijiným obhajcom nedávno zakázali hovoriť s médiami.
V uplynulých týždňoch boli ukončené aj procesy proti ďalším vysokopostaveným predstaviteľom Národnej ligy za demokraciu (NLD) – vedenej niekdajšou mjanmarskou štátnou kancelárkou Su Ťij –, nad ktorými junta vyniesla prísne rozsudky.
Mjanmarské bezpečnostné zložky podľa OSN usmrtili už vyše tisíc civilistov, ktorí protestovali proti prevratu, a ďalšie tisíce ľudí zadržali.
Dnes treba vedieť
Alexeja Navaľného umiestnili na tri dni na samotku
Väznený líder ruskej opozície založil minulý týždeň v trestaneckej kolónii odbory.
Vo veku 75 rokov zomrel slovenský architekt a pedagóg Peter Bauer. Bol autorom budovy Slovenskej poisťovne a tiež spoluautorom novostavby Slovenského národného divadla. (tasr)
Nemecký kancelár Scholz
Pri zákaze vydávania víz do EÚ musíme myslieť na ruských disidentov
„Je dôležité, aby sme rozumeli, že z Ruska uteká veľa ľudí, ktorí nesúhlasia s ruským režimom,“ hovorí Olaf Scholz.
Anglická futbalová asociácia obvinila trénerov Thomasa Tuchela a Antonia Conteho z nevhodného správania počas nedeľného zápasu medzi Chelsea a Tottenhamom (2:2). Vo vypätom derby mali niekoľko konfliktov a po záverečnom hvizde dostali červené karty. Hrozí im aj zákaz činnosti. (tasr)
Polícia zasahuje na vlakovej stanici vo Veľkých Levároch v okrese Malacky, kde došlo k strhnutiu elektrickej troleje. K strhnutiu malo dôjsť pri prekládke dreva z vozňa. „Momentálne je vlaková stanica bez elektrickej energie,“ uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, podľa ktorej k zraneniu osôb nedošlo. (tasr)
Súhrn udalostí v pondelok 15. augusta:
- Ak by to bol osobný spor, odišiel by som už vtedy, keď ma Matovič nazval idiotom, hovorí Sulík o koaličnej kríze.
- Strana Za ľudí chce požiadať Richarda Sulíka, aby z vlády odišiel až po zime.
- Pre incident s policajtom obvinili poslanca Sme rodina Patricka Linharta.
- Ceny za júl na Slovensku medziročne narástli o 13,6 percenta.
- Ukrajina zasiahla veliteľstvo Vagnerovej skupiny, miesto odhalil ruský novinár.
- Čína spustila neohlásené vojenské cvičenie v okolí Taiwanu, na ostrov prišla delegácia z amerického Kongresu.
Kysučan dostal za extrémizmus 20 mesiacov väzenia
Dávid Kúrňava bol už v minulosti za extrémizmus potrestaný. Okrem iného za to, že v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny 25 eur za postrieľanie migrantov.
Moskva tvrdí, že chce v záporožskej elektrárni namiesto demilitarizácie prímerie
Na demilitarizáciu oblasti vyzval generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou.
Ceny zemného plynu v Európe prudko vzrástli
Dôvodom je nárast dopytu po energiách pre horúčavy, ktoré spôsobujú vysychanie riek v regióne.
Polícia vyvracia tvrdenia Fica, Kičurovi zaistila zlaté tehličky v banke
V prípade bol najnovšie vydaný európsky vyšetrovací príkaz na podnet vyšetrovateľa v zahraničí.