Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2021, 10:38

Nemecko po voľbách

Sociálni demokrati, liberáli a Zelení predstavia koaličnú zmluvu

Olaf Scholz z SPD má byť za nového kancelára zvolený v týždni od 6. decembra.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), Zelení a Slobodná demokratická strana (FDP) predstavia  koaličnú dohodu budúcej nemeckej vlády v stredu popoludní o 15.00 h SEČ na tlačovej konferencii v Berlíne.

Stane sa tak osem týždňov po tom, čo sa v krajine konali parlamentné voľby.

Informovala o tom agentúra DPA.

„V stredu sa zídu SPD, Zelení a FDP na poslednom zasadnutí hlavného kola rokovaní,“ uviedli strany v spoločnom vyhlásení. „Následne lídri trojice strán a kandidát na kancelára Olaf Scholz predstavia koaličnú zmluvu, ktorú vyrokovali v posledných týždňoch.“

Koaličné rokovania tzv. semaforovej vlády podľa farieb jednotlivých strán sa začali 21. októbra. Na hlavnom kole rokovaní, ktorému predchádzali sondážne rozhovory, sa zúčastňovali šiesti predstavitelia každej z trojice strán a diskusie prebiehali aj v 22 pracovných skupinách.

Inzercia

Olaf Scholz z SPD má byť za nového kancelára zvolený v týždni od 6. decembra. Vo funkcii má po 16 rokoch nahradiť dosluhujúcu šéfku spolkovej vlády Angelu Merkelovú z Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Merkelová vo voľbách do Spolkového snemu (Bundestagu), ktoré sa konali 26. septembra, už opätovne nekandidovala. Jej konzervatívna Únia CDU/CSU v nich utrpela porážku a skončila druhá za SPD.

Agentúra AFP píše, že podľa najnovšieho zoznamu členov budúceho kabinetu, ktorý unikol do médií, by sa mala šéfkou diplomacie stať spolupredsedníčka Zelených Annalena Baerbocková, ministrom financií líder FDP Christian Lindner a nové „superministerstvo“ pre ekonomiku, ochranu klímy a energetiku by mal viesť spolušéf Zelených Robert Habeck.

Nová koaličná zmluva podľa Zelených jasne ukazuje, že na ochranu klímy sa bude prihliadať vo všetkých rezortoch – od dopravy cez priemysel, výstavbu, bývanie až po poľnohospodárstvo. Strany sa ZáROVEň zaviazali, že Nemecko do roku 2030 prestane využívať uhlie ako zdroj energie.

V otázke migrácie sa zhodli na tom, že je potrebné urýchliť azylové konanie, ako aj proces spájania rodín utečencov. V prvom roku vlády SPD, FDP a Zelených sa podľa ich dohody má zvýšiť minimálna mzda z 9,60 eura na hodinu na 12 eur. Ďalším bodom je zníženie veku prvovoličov v parlamentných a európskych voľbách z 18 na 16 rokov.

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Slovensko si propomína 100. výročie narodenia Alexandra Dubčeka. O čo vlastne išlo v politike, ktorú reprezentoval? Akú šancu mala na úspech?  Dalo sa vôbec vytvoriť niečo na spôsob prívetivého komunistického systému, kde by ľudia napĺňali svoje práva, mohli sa cítiť slobodne, speli by k blahobytu, aký mali vtedy na Západe? Odpoveď hľadá Jozef Hajko.

pred hodinou

Richard Sulík reagoval na Matovičove slová, že Sulíkov sen o odvodovom bonuse dotiahol o niekoľko levelov vyššie. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ napísal šéf SaS na sociálnej sieti na margo Matovičovej „daňovej revolúcie“.

pred 3 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva odporúča všetkým záujemcom o tretiu dávku vakcíny, aby využili registračný formulár na stránke korona.gov.sk alebo vakcinacia.nczisk.sk. Po registrácii v čakárni bude záujemcom pridelený presný termín, vďaka čomu sa vyhnú čakaniu pred očkovacími centrami. Zároveň sa tým umožní efektívnejšia distribúcia vakcín a manažment pacientov a zdravotníkov. (tasr)

pred 3 hodinami

Mama bývalej novinárky Miriam Žiakovej sa rozhodla nedať sa zaočkovať. Žiaľ, minulý týždeň podľahla covidu. Ako hovorí Miriam Žiaková v rozhovore pre Postoj, keď už bola v nemocnici, potrebovala pľúcnu ventiláciu, tá však nebola dostupná. Z nemocnice jej zháňali miesto inde, no „keď povedali mamin vek, váhu a to, že nie je zaočkovaná, povedali, že pre ňu nemajú miesto“. Na ventiláciu totiž čakali ľudia s väčšou pravdepodobnosťou prežitia.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva