Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2015

Zatkli islamistov, ktorí sa vyhrážali pápežovi

„Zapamätajte si, že po tomto pápežovi už nebude nijaký ďalší. Tento je posledný,“ hrozila džihádistická bunka. Štyroch členov v utorok zatkla talianska a kosovská polícia.

Zatkli islamistov, ktorí sa vyhrážali pápežovi


Bezpečnostné zložky upozorňujú na pribúdajúce vyhrážky pápežovi Františkovi. Foto – TASR/AP

Talianska a kosovská polícia zatkla štyroch Kosovčanov podozrivých z členstva v džihádistickej bunke, ktorá šírila islamistickú propagandu a vyhrážala sa pápežovi Františkovi. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z prostredia talianskeho súdnictva. 

Troch spomedzi štyroch Kosovčanov zatkla polícia v Taliansku a štvrtého v Kosove. Všetci sú podozriví z „ospravedlňovania terorizmu“ a tiež „podnecovania k rasovej nenávisti“, uviedla dnes talianska polícia. Dodala, že štvorica bola veľmi aktívna na internete; neukázalo sa však, že by bola zapojená do akéhokoľvek konkrétneho sprisahania. 

„Vyhrážali sa pápežovi, oslavovali nedávne útoky v Paríži a hrozili tiež bývalému veľvyslancovi Spojených štátov v Kosove,“ uviedol Carmine Esposito, veliteľ polície v severotalianskom meste Brescia, kde vyšetrovanie prebiehalo. Reuters doplnil, že jedna z vyhrážok zatknutých Kosovčanov znela: „Zapamätajte si, že po tomto pápežovi už nebude nijaký ďalší. Tento je posledný.“

Dvoch spomedzi zatknutých v Taliansku by mali v najbližšej dobe vypovedať do Kosova. Tretiemu podozrivému bude povolené zostať v Taliansku, počas vyšetrovania však bude pod špeciálnym dohľadom. Za lídra skupiny polícia považuje štvrtého Kosovčana Sameta Imishtiho so skúsenosťami zo zahraničných bojísk, ktorého zatkli v dedine vo východnej časti Kosova. 

Po parížskych útokoch z 13. novembra, pri ktorých prišlo o život celkovo 130 ľudí, zvýšilo Taliansko previerky osôb podozrivých z príslušnosti k islamistickým organizáciám.

Inzercia

Odporúčame