Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2015

Učitelia majú dnes Deň zdravia, štrajk plánujú aj do budúcnosti

Učitelia dnešok vyhlásili za Deň zdravia a rozhodli sa, že absolvujú preventívne prehliadky alebo pôjdu darovať krv.

Učitelia majú dnes Deň zdravia, štrajk plánujú aj do budúcnosti

Viaceré školy tak sú zatvorené. Ide o ďalšiu protestnú akciu, počas ktorej chcú kompetentných upozorniť na zlú situáciu v slovenskom školstve.

Učitelia počas protestu pred úradom vlády.

Po štrajku pred úradom vlády, Zraze dlhých nosov, ktorý sa konal začiatkom novembra, učitelia prišli s ďalšou iniciatívou. „Cieľom akcie je upozorniť na to, že učiteľov trápi zdravotný stav školstva,“ povedal pre Postoj viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

„Týmto dobrým skutkom chceme dať príklad politikom a mocným tejto krajiny a povedať, že už sa skončil čas sľubov, čas toho, aby nás neustále ťahali za nos a mali stále nejaké argumenty, prečo sa do školstva nedá investovať,“ dodal k inicatíve bratislavských učiteľov Crmoman.

Do dnešného štrajku sa podľa viceprezidenta plánuje zapojiť celkovo asi 220 škôl. Zavretých je aktuálne vyše sto škôl a ďalšie majú fungovať v obmedzenej prevádzke. Učitelia sa snažili o akcii vopred informovať aj rodičov, aby vedeli zabezpečiť to, kde svoje deti nechajú. „Mnohé školy skôr ako zavreli, tak komunikovali s rodičmi a prosili ich o podporu a o to, aby deti tento deň neprišli do školy,“ uviedol viceprezident.

Inzercia

Medzi hlavné požiadavky učiteľov patrí navýšenie mzdy o 140 eur od budúceho roka a zvýšenie platu o ďalších 90 eur od roku 2017. Pedagógovia takisto požadujú navýšenie rozpočtu školstva o 400 miliónov eur. „Pri kreditovom vzdelávaní žiadame, aby boli všetky zbytočné obmedzenia zrušené, v prvom rade nezmyselná sedemročná platnosť kreditov,“ dodal Crmoman.

Minister školstva Juraj Draxler v reakcii na protest učiteľov uviedol, že s tým, aby išlo do slovenského školstva viac financií, súhlasí. Zároveň dodal, že kľúčovým momentom budú marcové voľby a zostavovanie programového vyhlásenia vlády.

Už teraz plánujú pedagógovia ďalší štrajk. Na 10. decembra sa chystajú zorganizovať takzvaný Babysitting day, akciu s podtitulom Aká pláca, taká práca. „Chceme poukázať na to, že naša mzda sa nevyvíja od trhových pravidiel, ale vlastne je na úrovni babysitterky," informoval Crmoman.

Foto: Daniela Matejovičová

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.