Koronavírus
V budúcnosti bude potrebná aj tretia dávka vakcíny, tvrdí Pavelka

Martin Pavelka. Foto Postoj/Andrej Lojan
NCZI sa už pripravuje na zabezpečenie prihlasovania na tretiu dávku vakcíny. Najvyšší nárast infikovaných sa očakáva po začiatku školského roka a po otvorení internátov. V tretej vlne bude dominovať delta variant a týkať sa bude najmä nezaočkovaných.
Krajina je na začiatku tretej vlny pandémie nového koronavírusu. V tretej vlne bude dominovať delta variant a týkať sa bude najmä nezaočkovaných. V piatok na to upozornil epidemiológ ministerstva zdravotníctva Martin Pavelka s tým, že v budúcnosti bude potrebná aj tretia dávka vakcíny.
„V budúcnosti bude treba aj tretiu dávku očkovania, ale v tomto čase je druhá dávka úplne postačujúca. Dôvodom je, že s očkovaním vo veľkom sa začalo v apríli a v máji na rozdiel od Izraela, kde očkovali vo veľkom v decembri minulého roka a v januári. Dávať teraz tretiu dávku by bolo priveľmi predčasné," vysvetlil Pavelka.
Zároveň zdôraznil, že tretia vlna pandémie bude epidémiou nezaočkovaných. Pripomenul, že delta variant nového koronavírusu je vysoko infekčný a každý s ním príde do styku. „Vírus je nebezpečnejší a riziko nákazy je vyššie, viac ľudí bude umierať, a to najmä medzi nezaočkovanými," poukázal Pavelka.
Delta variant má tiež iné prejavy, podobá sa na chrípku. Epidemiológ zdôraznil, že z Covid-19 sa stáva preventabilné ochorenie, ktorému sa dá predchádzať očkovaním. Vyzval preto najmä na druhú dávku vakcíny.
Ľudia sú z pandémie unavení
Štátna tajomníčka ministertsva zdravotníctva Jana Ježíková uznáva, že ľudia sú z pandémie už unavení a pripomenula, že očkovanie je slobodnou voľbou. „Delta variant tu postupne prichádza, 40 percent z testovaných vzoriek je práve delta variant. Ak necháme slobodu v očkovaní, musíme aj prevziať zodpovednosť a prijať iné opatrenia,“ uviedla Ježíková.
Opätovne poukázala na to, že vakcíny sú bezpečné a neboli vyvinuté narýchlo. Očkovacie látky tiež nie sú vyrábané z ľudských embryí. „Rovnako nie je pravda, že očkovanie pozmení DNA človeka. Vakcíny toho nie sú schopné,“ uistila Ježíková.
Štátny tajomník a pediater Kamil Száz tiež vyzval na očkovanie detí a učiteľov. "Len spoločnými silami dokážeme zvíťaziť nad pandémiou," skonštatoval Száz.
Národné centrum zdravotníckych informácií sa technicky pripravuje na to, aby bolo schopné zabezpečiť prihlasovanie na tretiu dávku očkovania proti novému koronavírusu. V piatok to potvrdil jeho generálny riaditeľ Pavol Capek.
Doplnil, že sa pripravujú nielen na plánovanie, ale aj na certifikáty. „Čaká sa na rozhodnutie, či je toto vôbec potrebné,“ dodal.
Najvyšší nárast infikovaných sa očakáva po začiatku školského roka a po otvorení internátov.
Odolné varianty vniknú, keď bude väčšina ľudí zaočkovaná
Uvoľňovanie obmedzení proti koronavírusu ako nosenie rúšok a sociálny odstup, keď je už väčšina ľudí zaočkovaná, výrazne zvyšuje riziko, že vzniknú varianty odolné voči vakcínam. V piatok to ukázal nový výskum, zverejnený v časopise Nature Scientific Reports.
V čase, keď takmer 60 percent Európanov dostalo najmenej jednu dávku vakcíny, je nutné zachovať opatrenia z obdobia neočkovania, a to až dovtedy, kým nebude úplne zaočkovaný každý – ukázala to modelová štúdia, ako uviedli jej autori citovaní v piatok tlačovou agentúrou AFP.
Európsky tím odborníkov sa snažil predpovedať, ako môže koronavírus SARS-CoV-2 mutovať v reakcii na očkovacie kampane, a preto nasimuloval možnosť, že sa v populácii desiatich miliónov ľudí objaví počas troch rokov variant odolný voči vakcínam.
Medzi namodelovanými parametrami boli mutácie či miera zaočkovania a prenosu koronavírusu, ako aj opätovné "vlny" infekcií a klesanie v počte prípadov po lockdownoch.
Model podľa očakávania ukázal, že rýchle tempo očkovania znížilo riziko vzniku odolného variantu.
Zároveň však model ukázal, že najvyššie riziko vzniku odolných variantov nastalo, keď bolo zaočkované veľké percento obyvateľstva, ale nie dostatočne veľké na to, aby sa zaistila kolektívna imunita.
A toto je v podstate situácia, v ktorej sa nachádza väčšina Európy, kde sa rýchlo šíri koronavírusový variant delta.
Naďalej dodržiavať opatrenia
Podľa autorov model ukázal, že 60 percent zaočkovaných obyvateľov je práve tou hranicou, po ktorej sa s väčšou pravdepodobnosťou objavia odolné varianty. Autori preto uviedli, že ich výskum zdôraznil nutnosť zachovať ostatné proticovidové opatrenia, až kým nie je zaočkovaný každý.
„Samozrejme, dúfame, že variant odolný voči vakcínam sa počas tejto pandémie nevyvinie, ale vyzývame na opatrnosť," povedal v piatok novinárom na online brífingu Fiodor Kondrašov, spoluautor štúdie a výskumník z rakúskeho Inštitútu vedy a technológie (IST).
„Evolúcia je veľmi mocná sila a zachovanie niektorých rozumných preventívnych opatrení počas celého očkovacieho obdobia može byť v skutočnosti dobrým nástrojom na zvládnutie tejto evolúcie," dodal odborník.
V súčasnosti je úplne zaočkovaná proti covidu vyše miliarda ľudí po celom svete, ale v mnohých krajinách, predovšetkým v Afrike a Južnej Amerike, sa pre nedostatok vakcín ešte len začne rozsiahle očkovanie.
Dnes treba vedieť
EÚ odkazuje Bielorusku, že mu hrozia ďalšie sankcie, ak prijme jadrové zbrane
Bielorusko to stále môže zastaviť, je to jeho voľba, uviedol Josep Borrell.
Súhrn víkendových udalostí:
- KDH ide do volieb bez Kresťanskej únie, výzvu od Záborskej neprijali.
- Podľa prieskumu Focusu je Smer tesne prvý pred Hlasom, OĽaNO mimo parlamentu, SaS a hegerovci na hrane.
- Advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého vzal súd do väzby.
- Richard Sulík v liste europoslancom kritizoval odbornosť aj nezávislosť Martina Klusa.
- Rusko uzavrelo dohodu o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku.
- EÚ a Nemecko dosiahli dohodu v otázke spaľovacích motorov.
- Pápež upravil normy na ochranu pred zneužívaním, rozšíril zodpovednosť aj na laických lídrov.
Na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A, podľa rezortu zdravotníctva je však situácia nateraz stabilná. Aktuálne je najsilnejšie ohnisko nákazy v Moldave nad Bodvou, na Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli. (tasr)
Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Oznámili to ruské úrady. Explózia nastala v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti asi 300 kilometrov od hranice s Ukrajinou a 175 kilometrov južne od Moskvy. (tasr)
Vražda Daniela Tupého
Obvineného advokáta Adama Puškára vzali do väzby
Prokurátorka odmietla, že by Puškára usvedčovalo iba jedno svedectvo. Podľa jeho obhajcu sa nedá vyvrátiť, že sa nachádzal na mieste činu, trvá však na svojej nevine.
Dohoda o jadrových zbraniach v Bielorusku
Kyjev chce zasadnutie BR OSN, NATO považuje jadrovú rétoriku Ruska za nebezpečnú
Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na začiatok rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou.
Hnutie Sme rodina podporí vznik ministerstva cestovného ruchu a športu. Predseda Národnej rady Boris Kollár to uviedol na sociálnej sieti. Poukázal na to, že Slovensko má množstvo kvalitných športovcov, ktorí robia krajine skvelé meno vo svete, ale nedostáva sa im dostatočnej podpory zo strany štátu. (tasr)
Streľba v Hamburgu si vyžiadala dve obete
Tento mesiac ide v meste na severe Nemecka už o druhú tragickú streľbu.
Smer by podľa Fica v novej vláde otvoril obrannú dohodu s USA
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár považuje ponuku od Američanov získať s výraznou zľavou bojové vrtuľníky za výhodnú.
Prieskum Focusu
Smer je tesne prvý pred Hlasom, OĽaNO mimo parlamentu, SaS a hegerovci na hrane
KDH, SaS aj Demokrati sa tiež pohybujú okolo hranice zvoliteľnosti. Okrem Smeru a progresívcov rastie ďalej aj Republika.