Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 15:10

Podpora LGBTI ľudí

Liberáli z OĽaNO chcú vyslať pozitívny signál, Záborská má na to iný názor

Liberáli z OĽaNO chcú vyslať pozitívny signál, Záborská má na to iný názor

Kristián Čekovský a Anna Záborská. Foto TASR/Jaroslav Novák a Jakub Kotian

Návrh reaguje aj na dianie v Maďarsku a Poľsku. Kým Čekovský hovorí, že prešiel klubom aj koaličnou radou, Záborská to odmieta.

Liberálna časť poslancov OĽaNO predložila na septembrovú schôdzu Národnej rady uznesenie, ktorým chce vyslať jasný signál v slovenskom i európskom kontexte o nevyhnutnosti rešpektovať práva menšín.

Na stredajšej tlačovej konferencii jeho formuláciu zdôvodnili obavou z narastajúcej agresie a dešpektu voči príslušníkom menšín a komunít, prejavujúcej sa na rôznych fórach.

Uznesenie predkladajú s cieľom odsúdiť akúkoľvek diskrimináciu menšín a komunít a vyzvať zodpovedné orgány a inštitúcie, aby monitorovali prejavy nenávisti vo verejnom priestore vrátane prejavov volených zástupcov voči právam menšín.

Veria, že nájdu väčšinu v parlamente

Návrh uznesenia predstavili piati poslanci OĽaNO - Kristián Čekovský, Juraj Krúpa, Andrej Stančík, Anna Mierna a Monika Kozelová.

Čekovský, predseda Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá, upozornil, že jedným zo znakov demokracie je proaktívna ochrana menšín zo strany majority. „Je preto čas vyslať takýto pozitívny signál voči minoritám,“ uviedol v súvislosti s predkladaným uznesením.

„Boli sme pred niekoľkými dňami svedkami útoku na skupinku LGBTI ľudí v Bratislave. Jednoducho, je čas sa voči takýmto aktivitám postaviť,“ uviedol Čekovský.

Poslankyňa a primátorka Skalice Anna Mierna poukázala na dôležitosť vyjadrenia podpory zo strany zákonodarcov aj preto, lebo aj na pôde parlamentu sa objavujú návrhy, ktoré sa snažia obmedziť práva menšín.

Na jednu úroveň dala zákon z dielne ĽSNS, ktorý páry rovnakého pohlavia označuje za deviantov žijúcich v rozvrátenom prostredí, mediálne útoky voči Rómom, zosmiešňovanie viery a stigmatizáciu veriacich, ako aj prirovnávanie niektorých protipandemických opatrení k holokaustu. 

Dôvodom tohto uznesenia má byť podľa jej slov ochrana a zastanie sa menšín parlamentnou väčšinou. 

Jej kolega Andrej Stančík vníma uznesenie tiež ako vyjadrenie postoja v európskom kontexte a reakciu na to, čo sa deje v okolitých krajinách, spomenul pritom vytváranie zón bez LGBTI v poľských samosprávach či maďarský zákon, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach.

„Útoky na menšiny, či už sexuálne alebo národnostné, by nemali by súčasťou politického boja,“ uviedol Stančík, ktorý upozornil, že podobný antipedofilný zákon, aký predložila Orbánova vláda v Maďarsku, sa v pléne parlamentu očakáva aj od strany ĽSNS.

Inzercia

Juraj Krúpa, predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť verí, že uznesenie nájde bez problémov širokú podporu väčšiny poslancov. Kritizoval tiež politikov, ktorí patria ku komunite LGBTI, skrývajú svoju orientáciu a nie sú schopní sa podobných ľudí zastať.

Čekovský tvrdí, že návrh cez koalíciu prešiel, Záborská to popiera

Kresťanskú úniu, ktorá je súčasťou poslaneckého klubu OĽaNO, návrh svojich kolegov mrzí. Podľa Anny Záborskej nebolo uznesenie prerokované ani na klube, ani na koaličnej rade.

„Plne podporujeme ochranu základných práv a slobôd tak, ako ich definuje naša Ústava. Pokiaľ je mi známe, predchádzajúci návrh uznesenia nebol koaličnou radou schválený a súčasné znenie nebolo rade predložené,“ reagovala pre Postoj predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská.

„Podobnú chybu som urobila pred pár týždňami aj ja, a preto som návrh stiahla a opätovne predložila do parlamentu až po schválení v koaličnej rade. Podobný postup očakávam aj teraz,“ povedala Záborská. Narážala tým na uznesnie Národnej rady k správe europoslanca Predraga Matića, voči ktorej sa parlament ohradil.

Záborská tiež hovorí, že na viaceré vyjadrenia kolegov má iný názor. „Na svet sa pozeráme inak. Každopádne si text vyhlásenia pozorne preštudujem a navrhnem rozsiahle zmeny,“ dodala.

Poslanci Čekovský aj Stančík však na tlačovej konferencii informovali, že uznesenie už prerokovali na klube aj na koaličnej rade. Preto je podľa Čekovského aj uznesenie kompromisnejšie formulované.

Uznesenie nerieši absolútne nič, tvrdí SaS

SaS uznesenie podporí, hoci podľa nej nič nerieši. Za jedinú cestu pri podpore LGBTI komunity pokladajú zákon o registrovaných partnerstvách.

„Uznesenie, ktoré navrhujú koaliční kolegovia, podporíme, avšak nerieši absolútne nič. Aj preto sme pripravení posunúť veci dopredu cez legislatívu,“ povedal poslanec za SaS Miroslav Žiak.

Doplnil, že ich legislatívny návrh predstavia kolegom na najbližšej koaličnej rade. „Jedine zákonom o registrovaných partnerstvách ochránime menšiny, ktoré sú neustále vystavované nenávisti a pohŕdaniu,“ uviedol Žiak.

Ďalšie koaličné strany Za ľudí a Sme rodina zatiaľ nereagovali, ako sa k návrhu poslancov OĽaNO postavia.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Smer nikdy nepôjde cestou politiky vylučovania spolupráce s inými stranami. Reaguje tak na slová ministra práce Milana Krajniaka, ktorý povedal, že Sme rodina má, pokiaľ ide o povolebnú spoluprácu, tri podmienky a Smer či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. (tasr)

pred 12 hodinami

Izraelská polícia v sobotu skoro ráno v Jeruzaleme zastrelila muža, ktorý sa údajne pokúsil vytrhnúť zbraň policajtovi hliadkujúcemu pri vchode na posvätnú Chrámovú horu. Incident vyvolal obavy z ďalších násilností v čase zvýšeného napätia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.