Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. júl 2021

Exposlankyňa Leščáková

S kolíkovcami si viem predstaviť „manželstvo z rozumu“. Asi však do toho nepôjdu

„Považujem to zo strany Márie Kolíkovej za absolútnu nevďačnosť voči strane, ktorá jej dala toľko priestoru,“ reaguje na posledné udalosti v strane Za ľudí odchádzajúca poslankyňa Viera Leščáková.

S kolíkovcami si viem predstaviť „manželstvo z rozumu“. Asi však do toho nepôjdu

Foto: FB/Viera Leščáková

Rozhádaná strana Za ľudí stále nevyriešila napätú situáciu vo svojom vnútri. Vláda v stredu na návrh ministerky Márie Kolíkovej odvolala Michala Luciaka z postu jej štátneho tajomníka, čím sa presunul do parlamentu a vytlačil z neho Remišovej podporovateľku Vieru Leščákovú. Týmto krokom si Kolíková medzi poslancami Za ľudí získala tesnú väčšinu. Následne predsedníčka Veronika Remišová de facto vyzvala jej frakciu na odchod. 

Odchádzajúca poslankyňa Leščáková hovorí, prečo považuje Kolíkovej správanie za nezodpovedné, prečo by bol mimoriadny snem „srmtiacou ranou“ pre Za ľudí a prečo si myslí, že ostrý spor v strane by sa dal ešte vyriešiť rokovaním.
 

Ministerka Mária Kolíková dala v stredu odvolať svojho štátneho tajomníka Michala Luciaka. Ten sa tak vracia do parlamentu, čím vás vytláča z postu poslankyne. Kolíková hovorí, že si tým upevňuje svoju pozíciu medzi poslancami strany. Je to posilňovanie v rámci vnútrostraníckeho súboja s Veronikou Remišovou alebo už ide o vytváranie silnej pozície po prípadnom odchode zo strany?

V prvom rade chcem povedať, že sa ma ľudsky tento ťah Márie Kolíkovej dotkol. Jednak mi ani ona, ani štátny tajomník nedali vedieť, že sa to udeje. Bolo to nepríjemné prekvapenie, o ktorom som mala vedieť minimálne deň predtým.

Médiá o tom však písali už minulý týždeň.

To áno, ale keďže pani Kolíková odvolala minulý týždeň jedného zo svojich tajomníkov, Michala Novotného, predpokladala som, že jej ministerstvo neostane celé leto bez štátnych tajomníkov.

Ale to ma mrzí skôr z ľudského hľadiska. Z toho politického ma zamrzelo, keď ministerka odvolanie odôvodnila tým, že potrebuje mať medzi poslancami strany pevnú oporu pri reformách justície. Ja som však jej reformy v tejto oblasti nikdy nespochybňovala, za všetky novely zákonov som vždy hlasovala a podporovala som ich aj verejne. Nemyslím si, že v tomto nastane mojím odchodom zmena.

Ministerka síce odôvodnila svoj krok snahou o vyššiu podporu pri reformách, je však jasné, že jej ide najmä o mocenské posilnenie pozície medzi poslancami. Nedá sa to čítať ako zaistenie si podpory pred odchodom zo strany?

Úprimne neviem. Iba v médiách som zachytila, že spolu s jej kolegami pripúšťajú odchod zo Za ľudí. Nikdy to však oficiálne nepovedali.

V médiách sa odchod frakcie skloňuje už niekoľko týždňov. To sa naozaj o tom vnútri strany nehovorí?

Nie, skutočne som na žiadnom oficiálnom stretnutí nepočula z úst členov frakcie, že chcú odísť. Naopak, často hovorili, že im na strane záleží. Slová sú však jedno a činy druhé.

Trochu sa však vrátim do minulosti. Strana získala vo voľbách 5,7 percenta hlasov a dve ministerské kreslá. Jedno automaticky dostala Veronika Remišová, pretože mala najsilnejší politický výtlak. O druhé kreslo malo záujem viacero ľudí z našej strany, mali sme tam špičkových odborníkov na rôzne oblasti. Viacerí z nich mali väčší politický výtlak, ako mala v tom čase Mária Kolíková. Strana však vtedy napriek tomu rozhodla, že sa stane ministerkou, hoci nebola väčšine verejnosti známa.

Ak to teda zjednoduším, strana Za ľudí „vyrobila“ Máriu Kolíkovú a jej vďaka sa teraz prejavuje tým, že so svojou frakciou vyvolala zničujúci konflikt. Vo februári sme mali ešte ako strana v prieskumoch šesť percent, teraz ich máme tri. Považujem to za absolútnu nevďačnosť voči strane, ktorá jej dala toľko priestoru.

Keď strana vznikala, Andrej Kiska na zakladajúcom sneme nenavrhol Máriu Kolíkovú na podpredsedníčku strany. Za podpredsedníčku strany ju navrhla až Veronika Remišová na sneme v auguste. Tým chcem povedať, že vďačnosť nie je silnou stránkou pani ministerky. 

Ministerka Kolíková v stredu ponúkla šéfke poslaneckého klubu Jane Žitňanskej, aby vzala neobsadený post podpredsedníčky parlamentu. Udeje sa teda scenár, že odíde na tento post a šéfom poslaneckého klubu bude Michal Luciak?

Po prvé, osobne si už dlhšie myslím, že pani Žitňanská má byť podpredsedníčkou parlamentu. Nomináciu na tento post však robí predsedníctvo strany, preto ma trochu pobavilo, že by jej ho mala ponúkať ministerka Kolíková.

Neviem však, koho by si naši poslanci po odchode Jany Žitňanskej zvolili za šéfa poslaneckého klubu. Je však možné, že by sa ním stal Michal Luciak.

Konflikt v strane sa ťahá už dlhé týždne. Ako dlho to ešte môže fungovať v takomto napätí?

Je pravdou, že v takomto vyhrotenom spore sa fungovať nedá. Je to veľmi zlé prostredie a nemôžeme ísť takto ďalej. Stále vlastne nevidím dôvod tohto rozkolu ani dôvod na mimoriadny snem. Aký vážny prešľap predsedníčka strany urobila?

Inzercia

Členovia frakcie najčastejšie uvádzajú nespokojnosť s riešením vládnej krízy.

Strana predsa prijala záväzné uznesenie, že sa vymení premiér, minister zdravotníctva a ostane zachovaná štvorkoalícia. Veronika Remišová do bodky tieto podmienky splnila. Preto naozaj nevidím dôvod na rozbíjanie a pučistické správanie Kolíkovej frakcie, ktoré nám viditeľne škodí.

Ministerka Kolíková vidí stále riešenie vo zvolaní mimoriadneho snemu. Je to ešte vôbec reálne, keďže cez predsedníctvo aj kraje je cesta zahataná?

Mimoriadny snem by bola posledná smrtiaca rana pre stranu. Ak by sme ho aj išli zvolať, to, čo zažívame teraz, by sa natiahlo o ďalšie mesiace. Pred snemom totiž stále prebiehajú medzi kandidátmi na lídra kortešačky, ktoré by v tejto situácii už naozaj odviedli všetkých od zmysluplnej práce, na ktorú sme od voličov dostali poverenie. Stranu by to jednoducho zničilo. Ktokoľvek by bol víťazom, strana by ostala rozdelená.

Predsedníčka Remišová vo svojom poslednom stanovisku v podstate vyzvala Kolíkovej frakciu na odchod. Mali by ľudia okolo Márie Kolíkovej odísť?

Nechcem hovoriť, či by odísť mali alebo nie. Som z toho všetkého smutná. V súvislosti s ministerkou spravodlivosti mi napadá jeden citát Abrahama Lincolna – „Charakter človeka spoznáš, keď mu dáš moc“. Tu je pravá príčina problémov v strane. Jednoducho Kolíková dostala moc a zachutila jej natoľko, že sa za každú cenu snaží stať predsedníčkou strany.

Neviem, či si vie frakcia Márie Kolíkovej predstaviť ostať v strane a prijať nejakú formu zmieru. Osobne by som bola asi najradšej, ak by sa išlo touto cestou.

Vy si naozaj po tom všetkom ešte viete predstaviť zmier v rozhádanej strane?

V politike nie je všetko len o emotívnej stránke. Existujú rôzne manželstvá z rozumu a ak by to prinieslo osoh pre ľudí na Slovensku, bola by som za takéto „manželstvo“. No momentálne nie je loptička na našej strane. Vidím však ešte cestu v rokovacom stole.

To si skutočne myslíte, že by sa ešte dal vyrokovať zmier?

Je to veľmi ťažko povedať. Ak by sme si všetci racionálne uvedomili, že sme tu pre občanov a nie pre hádky, myslím, že by táto možnosť existovala. Bojím sa však, že na takúto dohodu nebude Kolíkovej krídlo ochotné pristúpiť, keďže jej jedinou ambíciou je byť predsedníčkou strany.

Strana má po dlhotrvajúcom konflikte nízku podporu a zlú reputáciu. Čo s ňou bude ďalej?

Som v tomto optimistická. Ak sa tieto vnútrostranícke nezmyselné škriepky vyriešia, Za ľudí má šancu ukázať, že vie pracovať. Do volieb je ešte ďaleko na to, aby sme dnes vedeli robiť závery o tom, aké bude mať preferencie.

Ostávate teda v strane?

Stopercentne, som podpredsedníčkou strany a nemám dôvod odchádzať iba preto, že nie som poslankyňou parlamentu. Od začiatku som silno stotožnená s ideami a hodnotami strany. Mrzí ma, že na nich momentálne pri týchto škriepkach zabúdame.

Spojí sa Za ľudí s niektorou z existujúcich politických strán?

Tieto otázky riešia strany pol roka pred voľbami. Vtedy reálne zhodnotia svoje možnosti, predpovede prieskumov a zamyslia sa nad spojením s hodnotovo blízkou stranou. Dva a pol roka pred voľbami však máme v prvom rade povinnosť budovať vlastnú značku a nezamýšľať sa nad potenciálnym spájaním.

Špekulácie však už prebiehajú, Veronika Remišová dostáva otázky, či si vie predstaviť návrat k OĽaNO. Ona ani Igor Matovič to nevylúčili. Vy by ste išli na kandidátku OĽaNO?

Je to pre mňa extrémne hypotetická situácia. Je pravdou, že Za ľudí aj OĽaNO majú silný antikorupčný náboj, čiže z tohto pohľadu sme si hodnotovo blízki. Ale riešiť teraz možné spájanie je veľmi predčasné.

Čo budete robiť po odchode z parlamentu?

Vraciam sa na miesto riaditeľky školy v Prešove. Som vďačná za svoje zamestnanie a prácu v škole mám veľmi rada. Nevidím teda odchod z parlamentu ako nejakú osobnú tragédiu.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame