Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 11:35

Rozkol v strane Za ľudí

Remišová vyzvala Kolíkovej frakciu na odchod, tá ovládla poslanecký klub

Remišová vyzvala Kolíkovej frakciu na odchod, tá ovládla poslanecký klub

Foto - TASR

„Ak nechcú v strane pracovať, ale len očierňujú kolegov, nech sa radšej rozlúčia. Ak chcú rozbíjať, nech to robia mimo strany Za ľudí," uviedla šéfka strany Veronika Remišová.

To, o čom sa špekulovalo už minulý týždeň, sa zatiaľ potvrdzuje. Vláda dnes na návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej odvolala jej štátneho tajomníka Michala Luciaka.

Ten sa vracia do parlamentu, z ktorého vytláča poslankyňu Vieru Leščákovú. Tá patrí do tábora podporovateľov líderky strany Veroniky Remišovej. 

Kolíkovej frakcia chce týmto ťahom podľa všetkého získať v poslaneckom klube Za ľudí väčšinu a odvolať terajšiu šéfku klubu Janu Žitňanskú.

Tá nepatrí ani do jedného z táborov v rámci vnútrostraníckeho konfliktu, ktorý trvá už niekoľko týždňov.

Kolíková: Teraz mám silnú legitimitu

Ministerka Kolíková popoludní na brífingu povedala, že odvolaním Luciaka chcela dosiahnuť posilnenie pozície v parlamente. „Teraz mám silnú legitimitu v parlamente, keď chcem ako ministerka robiť silné reformy," povedala. „Šesť poslancov strany ma podporuje bez akýchkoľvek pochýb."

Na otázku, či odvolá Žitňanskú z postu šéfky klubu, neodpovedala jednoznačne. Chce jej podľa vlastných slov navrhnúť, aby bola kandidátkou na voľné miesto podpredsedníčky parlamentu. Prerokovali to vraj aj na koaličnej rade.

Jana Žitňanská v reakcii na pionuku uviedla, že ju dostala už niekoľkokrát, naposledy od šéfky strany Veroniky Remišovej. 

„Je príjemné vidieť, že na mojom mene majú zhodu obe ministerky, ktoré v poslednej dobe zhodu príliš nemajú. Každopádne o takýchto veciach sa musíme rozprávať interne s kolegami," reagovala podľa TASR Žitňanská.

Poslankyňa hovorí, že sa o ponuke Kolíkovej dozvedela z médií. „Áno, včera ma kontaktovalo jej okolie, že by sa chcela popoludní stretnúť, žiaľ, v tom čase som nemohla. Navrhla som stretnutie dnes, ktoré sa však neuskutočnilo. Nepoznám dôvody, prečo dnes mala táto predstava verejne odznieť, ale asi na to nejaké existujú


Michal Luciak. Foto - TASR

Remišová: Ak chcete rozbíjať, tak radšej mimo strany

Kolíková tento scenár minulý týždeň nevylúčila. „Veľmi predbiehate udalosti. K ničomu takému nedošlo. Keď dôjde, potom sa o tom môžeme rozprávať," reagovala pre Aktuality.sk.

Veronika Remišová na odvolanie Luciaka z postu štátneho tajomníka reagovala ostrým stanoviskom.

„Vnútrostranícky konflikt, ktorý vyvolala Mária Kolíková a skupina okolo nej, a ich spôsoby mocenského boja dosiahli hranicu, ktorú už nebudem a nechcem mlčky prehliadať. Dnes predložila na vládu odvolanie svojho štátneho tajomníka Michala Luciaka napriek tomu, že s jeho prácou neboli žiadne problémy," tvrdí šéfka Za ľudí. 

„Mrzí ma, že Mária Kolíková dehonestuje dôležité ústavné funkcie a robí z nich panákov na šachovnici vnútrostraníckych intríg. Všetci vieme, že dôvody tohto odvolania majú jediný cieľ:  aby skupina Márie Kolíkovej vyhodila z parlamentu  poslankyňu a podpredsedníčku strany Za ľudí Vieru Leščákovú."

Tá sa podľa Remišovej nepridala ku Kolíkovej frakcii, preto sa jej chce ministerka spravodlivosti zbaviť.

Poslankyňa Viera Leščáková sa nepridala k frakcii v strane, preto sa jej chcú zbaviť a dostať ju z parlamentu práve cez odvolanie štátneho tajomníka, ktorého je poslaneckou náhradníčkou. „Kolegovia nemali ani toľko slušnosti, aby jej to oznámili.  Zároveň verím, že sa kolegovia neznížia k tomu, aby sa následne zbavili aj predsedníčky poslaneckého klubu Jany Žitňanskej." 

Remišová následne vyzýva v stanovisku Kolíkovú a jej skupinu, aby "prestali škodiť strane Za ľudí". 

„Ak nechcú v strane pracovať, ale len očierňujú kolegov, nech sa radšej rozlúčia. Voliči ich neposlali do vlády, aby neustále riešili len stranícke intrigy, ktorým obetujú všetko – je to ich hlavná politická téma za posledné mesiace. Ak chcú rozbíjať, nech to robia mimo strany Za ľudí." 

Inzercia

Kolíková: Odchod je jedna z možností

Ministerka spravodlivosti minulý týždeň poskytla rozhovor pre Aktuality.sk, v ktorom pripúšťa svoj odchod zo strany, ak nedôjde k zvolaniu mimoriadneho snemu, po ktorom jej prívrženci volajú už niekoľko týždňov. Podľa jej slov začína byť situácia vnútri strany nedôstojná a neznesiteľná.

„Jednoducho situácia, v ktorej sme, už začína byť nedôstojná. Je dobré, aby aj druhá strana vedela, že ak nedôjde k nejakému posunu, tak pre nás je už toho príliš veľa, už sa to nedá. K nejakému rozhodnutiu teda bude musieť dôjsť, takto sa to ťahať nedá," hovorí Kolíková pre Aktuality.sk. 

Na priamu otázku, či opustí Za ľudí, ak snem nebude, odpovedá: „Áno, aj toto je jedna z možností."


Ministerka Mária Kolíková. Foto - TASR

Kolíková považuje mimoriadny snem, na ktorom by sa zvolil nový predseda strany, za jediné východisko. „Vyjadrili sa k tomu aj krajské organizácie a bolo by ich dobré rešpektovať. Z prejavov predstaviteľov našej strany je zrejmé, že bez snemu dôjde k rozpadu strany. Vážnych dôvodov na zvolanie snemu je skutočne toľko, že na tom trváme a vidíme to ako jediné riešenie."

Kolíková však stále nepovedala, či by šla do súboja o pozíciu predsedníčky Za ľudí. 

Ministerka v rozhovore hovorila aj o tom, že na to, aby mohla pokračovať v reformách v oblasti spravodlivosti, potrebuje podporu strany, ktorú momentálne necíti. 

Remišovej tábor: Ide o zavádzanie

Na vyjadrenia ministerky zareagovali v stanoviskách podporovatelia Veroniky Remišovej. Poslankyňa a podpredsedníčka strany Viera Leščáková nesúhlasí s tým, že sa za konanie predčasného snemu vyjadrili aj krajské organizácie.

„Z viacerých krajských organizácií sme dostali informácie a sťažnosti na to, akým spôsobom sa marila diskusia členov, ako sa obchádzali pravidlá a ako sa ohýbali stanovy a bránilo sa účasti riadnych členov vedenia kraja," tvrdí. 

Podľa jej slov sa Kolíkovej frakcia snaží presadiť osobné záujmy a ambície za každú cenu. 

„​Dokonca je najnovšie zo strany frakcie aj snaha silovo odvolávať predsedníčku klubu Janu Žitňanskú, ktorá sa do konfliktu vôbec nezapájala. Ak celý konflikt je len zámienkou na odchod Márie Kolíkovej zo strany, ako to naznačuje v médiách, mohli to kolegovia urobiť hneď a bez tohto cirkusu, ktorý strane škodí a znechucuje občanov.“

Dušan Velič, štátny tajomník Remišovej na ministerstve investícií, reaguje na Kolíkovú s tým, že nedôstojnú a neznesiteľnú situáciu v strane vyvolala práve ona so svojím táborom. 

„Nepokladám za šťastné ani to, že s týmito úvahami a sťažnosťami prichádzajú kolegovia neustále do médií. V záujme strany je riešiť si svoje problémy vo vnútri, avšak nemôžeme mlčať, keď sa verejnosti podsúvajú skreslené informácie."

Kolíková mala pri reformách podľa Veliča zo strany Remišovej aj celého vedenia strany vždy silnú podporu. 

„Ak odôvodňuje požiadavku na mimoriadny snem tým, že potrebuje takúto podporu mať, pokladám to už len za hľadanie zámienky na odchod a na rozbitie strany. Ak sa kolegovia po vládnej kríze takto nepochopiteľne rozhodli, mohli to povedať hneď a nepoškodzovať stranu neustálou mediálnou kampaňou," uviedol.

 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Mimoriadne rokovanie výboru na kontrolu činnosti SIS k možnému sledovaniu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bude v stredu 22. septembra, oznámil poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). Podozrenia zo sledovania špeciálneho prokurátora označil v piatok za „šialené“.

pred 3 hodinami

Ministerstvo financií vyhlásilo súťaž na dodávanie počítačových zariadení, tlačiarní a príslušenstva pre ministerstvo. Hodnota zákazky je odhadovaná na 1,33 milióna eura bez DPH. Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení súťaže, ktoré bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva