Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2021, 16:59

WHO vyhlásila koniec epidémie eboly v africkom štáte Guinea

Išlo v poradí už o druhú epidémiu eboly v tomto chudobnom africkom štáte, v ktorom žije 13 miliónov ľudí.

Začiatok epidémie bol v krajine vyhlásený 14. februára. "Mám tu česť vyhlásiť koniec epidémie eboly (v Guinei)," uviedol predstaviteľ WHO Alfred Ki-Zerbo počas ceremónie, ktorá sa konala v regióne, kde v januári epidémia vypukla.

Išlo v poradí už o druhú epidémiu eboly v tomto chudobnom africkom štáte, v ktorom žije 13 miliónov ľudí. Počas tohtoročnej epidémie zaznamenali v Guinei 16 prípadov nákazy ebolou, z čoho 12 sa skončilo smrťou pacienta. Počas prvej epidémie, ktorá trvala v rokoch 2013-2016 a rozšírila sa do viacerých štátov západnej Afriky, zahynulo až 11.300 ľudí.

Guinei sa tentokrát podarilo na vypuknutie epidémie zareagovať rýchlo. Začiatkom roka navyše v krajine spustili za pomoci WHO aj očkovaciu kampaň proti ebole.  

Ebola je jednou z najobávanejších chorôb na svete. Je vysoko nákazlivá a úmrtnosť na ňu dosahuje až 90 percent. Prvotné príznaky eboly môžu pripomínať chrípku. Vírus eboly spôsobuje horúčky a potom vnútorné a vonkajšie krvácanie, neskôr začínajú zlyhávať vnútorné orgány. Prenáša sa krvou, sekrétmi a telesnými tekutinami. Prenos sa môže uskutočniť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Počasie: Bude slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Veľmi teplo a miestami dusno. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou okolo 27 st. (shmú)

pred 9 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 10 hodinami

Inzercia

Inzercia