Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2021, 18:26

Koronakríza

Prvá pomoc by mohla od júla nadviazať na COVID automat

Rezort práce chce zachovať v určitej forme poskytovanie pomoci podnikom, avšak v závislosti od rozsahu protipandemických opatrení.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak predložil sľúbené naviazanie projektu podpory na udržanie zamestnanosti v čase krízovej situácie (prvá pomoc) na COVID automat. Vláda o materiáli bude rozhodovať na svojom stredajšom rokovaní.

Epidemiologická situácia sa síce vyvíja pozitívne, stále však pretrvávajú dosahy pandémie na ekonomickú situáciu a trh práce, preto považuje rezort práce za potrebné zachovať v určitej forme poskytovanie pomoci podnikom, avšak v závislosti od rozsahu protipandemických opatrení. Takto nastavená pomoc by mala fungovať do konca roka, od Nového roka totiž nadobudne účinnosť zákon o trvalom kurzarbeite.

Od júla preto bude rezort práce podľa Krajniakovho návrhu poskytovať príspevky podľa pravidiel projektu "Prvá pomoc++" vtedy, keď bude vyhlásený 3. a 4. stupeň varovania podľa celonárodného COVID automatu. To znamená, že firmy v tejto fáze dostanú takú pomoc, akú dostávali aj v júni, kde v rámci opatrení 1. a 3A sa preplácalo 100 % celkovej ceny práce, v rámci opatrení 2 a 3B bol príspevok od 330 do 870 eur a opatrenia 4A a 4B rátali s čiastkou 360 eur.

Ak bude vyhlásený 1. a 2. stupeň varovania podľa celonárodného COVID automatu, mali by byť postihnutým subjektom poskytované príspevky podľa projektu "Prvá pomoc+", čiže podľa pravidiel, ktoré platili od októbra vlaňajška až do začiatku februára tohto roka. Podľa týchto kritérií platí preplácanie 80 % celkovej ceny práce pri opatreniach 1 a 3A, opatrenia 2 a 3B rátajú s pomocou od 270 do 810 eur a opatrenia 4A a 4B zase počítajú s čiastkou 315 eur.

Ak nebude vyhlásený celonárodný COVID automat na 1. až 4. stupni varovania a zároveň v stupni "monitoring" bude najviac 39 okresov, mala by sa poskytovať pomoc na základe pravidiel z čias začiatkov pandémie, teda projektu "Prvá pomoc". Tieto kritériá počítajú s preplácaním 80 % hrubej mzdy v rámci opatrení 1 a 3A, s príspevkami od 180 do 540 eur pri opatreniach 2 a 3B a s čiastkou 210 eur pri opatreniach 4A a 4B.

Ak žiadny okres nebude v 1. až 4. stupni varovania a v stupni "monitoring" bude aspoň 40 okresov, pomocná schéma zrejme fungovať nebude.

"Predpokladané celkové odhadované výdavky na realizáciu projektu prvá pomoc v mesiacoch marec 2020 až december 2021 predstavujú 2.249.652.855,58 eura, čo znamená navýšenie oproti schválenému finančnému limitu 1.997.016.273,28 eura o 252.636.582,30 eura," vyčíslil rezort práce v materiáli.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Obvinený bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v pondelok požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala Generálna prokuratúra. Informoval o tom jeho obhajca Marián Bošanský. (tasr)

pred hodinou

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách dodržiavania karanténnych opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ale aj na medzinárodných letiskách. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred 2 hodinami

Vatikán sa prvýkrát od núteného pristátia lietadla s novinárom Ramanom Pratasevičom vyjadril k situácii v Bielorusku. „Svätá stolica pozorne sleduje vývoj situácie v Bielorusku a jednotlivé kroky zainteresovaných osôb a naďalej sa angažuje v prospech dosiahnutia demokratických a mierových riešení legitímnych požiadaviek bieloruského ľudu,“ vyhlásil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. (sir)

pred 3 hodinami

Vo veku 85 rokov zomrel ešte v nedeľu v americkom meste Indianapolis japonský chemik Ei-iči Negiši, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za vývoj metódy na výrobu komplexných zlúčenín potrebných na výrobu liekov a elektroniky. Oznámila to americká Purdueova univerzita, kde naposledy pôsobil. (tasr)
 

Inzercia

Inzercia