Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. jún 2021

Koniec núdzového stavu

Mladí Španieli vyrazili do ulíc, bujaré fiesty pokračujú

Strach pominul. Túžba po posedeniach v kaviarni a zábave pretrvala. Ale nielen u mladých, dodávajú odborníci.

 Mladí Španieli vyrazili do ulíc, bujaré fiesty pokračujú

Foto: elperiodico.com

„Generácia egoistov,“ klepká prstom na noviny El País elegantná osemdesiatnička. Na titulnej strane je opäť fotka veseliacej sa mládeže. Pani si odpíja z dopoludňajšej kávy na letnej terase v kastílskom mestečku San Ildefonso. Pohľad uprie na kráľovskú rezidenciu La Granja. V jej rozsiahlych parkoch a záhradách sa ročne prechádzajú tisíce návštevníkov. Hlavným magnetom je však desať kilometrov vzdialená Segovia. V roku 2019 zlomila vlastný rekord. Jej rímsky akvadukt, zámok Alcázar a nádhernú katedrálu videli dva milióny turistov. Atraktívnosť celého regiónu zvyšujú husto zalesnené Kastílske vrchy.

Je slnečné sobotňajšie ráno krátko pred desiatou. Stojíme v rade pred pekárňou v spomenutom mestečku. Mesiace zívalo prázdnotou, aj keď Madridčania to sem majú na skok. Hranice Kastílie a Leónu totiž zostali zatvorené až do konca núdzového stavu. Rozhovory na letnej terase pokračujú. Šálky, poháre, taniere s teplými toastami sa ledva zmestia na kaviarenské stolíky. Okolo každého sa tlačí po šesť osôb. Maximálny povolený počet. Vekové zloženie 70 plus. „Je to príšerné. Mladí sú ako utrhnutí z reťaze. Len zákaz vychádzania na nich platí!“ začujeme po vyjdení z pekárne. „Mládež predsa nemôžeme hádzať do jedného vreca. Veď botellón bol problém už dávno pred pandémiou,“ začujeme ešte jeden argument.

„Botellónom“ (od španielskeho slova „botella“ – „fľaša“) Španieli nazývajú stretnutia mladých ľudí na verejnom priestranstve. Zámer je prostý. Popíjať za málo peňazí, počúvať hudbu, rozprávať sa. Mestám to prináša extrémny hluk, neporiadok, vandalizmus, preplnené urgentné príjmy, vyťažené policajné hliadky. Za posledných dvadsať rokov totiž podobné akcie nabrali na sile. Do španielčiny prenikli novotvary ako „botellódromo“ (miesto, kde sa mladí stretávajú cez botellón) či „macrobotellón“. Ten prvý sa uskutočnil v marci 2006 v Seville. Prišlo naň päťtisíc ľudí. Mladí z ďalších španielskych metropol sa vzápätí posnažili o ešte masovejšiu akciu. Najhoršie vtedy dopadla Barcelona, kde bolo vyše 50 ľudí zatknutých a stovka ďalších bola zranená. Ďalšie väčšie konflikty s políciou hlásila Salamanca. Granada sa radšej rozhodla vyjsť mladým v ústrety, aby ich mala pod kontrolou. „Macrobotellón“ autorizoval tamojší mestský úrad. Prišlo 25-tisíc ľudí, k potýčkam s políciou nedošlo.

Žiadna novinka

Pre mnohých mladých Španielov je botellón bežnou súčasťou víkendov, sviatkov či prázdninového voľna. Ešte donedávna ho španielske médiá zvykli komentovať viac-menej zhovievavo. To sa po prepuknutí pandémie zmenilo. Botellón sa stal synonymom ľudskej bezohľadnosti. „Ak budeme však dookola niekomu opakovať, že je nezodpovedný, tak sa ním aj stane,“ vyslovila pred časom špecialistka preventívnej medicíny a verejného zdravia Adonina Tardón. Reagovala na skutočnosť, že počas pandémie spoločnosť práve mladých silne vykresľuje ako najnezodpovednejšiu skupinu obyvateľstva.

S touto predstavou nesúhlasí ani sociológ Juan David Gómez Quintero z Univerzity v Zaragoze. „Mladí ľudia sa počas pandémie nesprávajú nezodpovednejšie ako ostatní. Preto vždy treba poukazovať na konkrétne prípady. Nemôžeme generalizovať takú širokú skupinu a odsudzovať všetkých jej predstaviteľov počas obdobia, keď vynakladajú veľké úsilie. Vo všetkých vekových kategóriách máme veľa ľudí, ktorí sa správajú neuvážene,“ citoval ho denník Heraldo de Aragón. Voči stereotypnej rétorike v médiách sa ohradila aj chemička a vedecká komunikátorka Deborah García Bellová, ktorá v televíziách pravidelne vysvetľuje riziká nákazy. „Treba prízvukovať zodpovednosť. Nie sústavne budovať pocit viny a nazývať mladých ,idiotmi‘. Mladí ľudia sú mladí ľudia, nie ,idioti‘,“ reagovala na osočovanie v televíznych diskusiách.

Španieli postrehli, že práve obdobie lockdownov, keď mnohí prehodnocovali vlastný životný štýl, mohli využiť na šírenie komplexnejšej a najmä neagresívnej osvety. „Budeme ďalej iba kázať a donekonečna sa rozhorčovať nad tým, koho všetkého môžu mladí po botellóne nakaziť? V prvom rade porušujú zákon, ktorý v Madride platí už takmer dvadsať rokov,“ povedala analytička z denníka El Mundo Lucía Mendézová na margo prvých masových osláv po skončení núdzového stavu. Spomenutý zákon je v krajine známy ako „zákon antibotellón“. V roku 2002 ním madridský parlament zakázal predaj a konzum alkoholu na verejnom priestranstve „s výnimkou terás, stánkov alebo počas sviatkov a osláv, regulovaných mestským poriadkom“.

O podobný zákon na celoštátnej úrovni sa v rovnakom roku usiloval vtedajší minister vnútra Mariano Rajoy. Neúspešne. Jednotlivé autonómie sa však vydali po stopách španielskeho hlavného mesta. Napriek počiatočnému neúspechu od roku 2015 v celej krajine môže byť popíjanie alkoholu na verejnom priestranstve pokutované do výšky 600 eur. Ďalšie sprísňovanie sankcií spadá do kompetencií regiónov. Napríklad v Madride za neplnoletého účastníka botellónu rodičia zaplatia 500 eur, sumou od 600 eur vyššie sú pokutované plnoleté osoby. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu katalánska vláda vlani dočasne zvýšila pokuty od 3001 do 15-tisíc eur. Oslavy v uliciach však nabrali na obrátkach po skončení núdzového stavu. Jednou z príčin bolo aj to, že ľudia mohli večer von, ale bary mohli byť otvorené len do polnoci, niekde o dve hodiny dlhšie. Počas víkendu a so zlepšujúcim sa počasím je to pre Španielov žalostne priskoro.

Horúci zemiak

Počas viac ako pol roka trvajúceho núdzového stavu platil celoštátny zákaz vychádzania po 23. hodine. Regionálni lídri získali oprávnenie o hodinu ho sprísniť alebo predĺžiť, zatvoriť krajské hranice a obmedziť stretnutia ľudí, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti. Odobrenie súdmi nepotrebovali. S blížiacim sa koncom núdzového stavu rástla nervozita. Autonómie upozorňovali, že nemajú dostatočné nástroje na obnovenie reštrikcií, ak dôjde k zhoršeniu incidencie. Premiér Pedro Sánchez argumentoval tým, že epidemiologická situácia sa zlepšuje. „Všetky autonómne kraje majú k dispozícii dostatočné nástroje na boj s pandémiou. Predovšetkým však máme vakcinačný proces, ktorý sa každým dňom zrýchľuje,“ odkázal krajanom 10. mája z návštevy v Aténach. Bolo to prvýkrát, čo prehovoril na verejnosti po regionálnych voľbách v Madride, z ktorých 4. mája vyšla výrazne posilnená Ľudová strana. „Núdzový stav je minulosť. Treba hľadieť do budúcnosti, ktorá sa volá vakcinácia, vakcinácia, vakcinácia,“ zopakoval počas návštevy argentínskeho prezidenta Alberta Fernándeza v Španielsku. Dodal, že „o 99 dní krajina dosiahne kolektívnu imunitu“. Písal sa 11. máj, tretí deň po skončení núdzového stavu.

Inzercia

Foto: Ultimahora.es.

V posledný deň núdzového stavu vo väčšine regiónov stále platil zákaz vychádzania po 22.00. Miestne orgány upozorňovali, že za jeho porušenie budú pokutovať do poslednej minúty. Mladí Španieli netrpezlivo vyčkávali polnoc a udalosť masovo oslávili v uliciach. Zábery obleteli svet. U domácich vzbudili veľké rozhorčenie a naštartovali vášnivé diskusie o možných dôsledkoch. „Koniec núdzového stavu neznamená koniec pandémie,“ pripomenul šéf Centra urgentných príjmov a zdravotných výstrah Fernando Simón. „Nie som nahnevaný, ale sklamaný. Veľmi sklamaný. Možno aj sám zo seba, lebo som nedokázal tlmočiť odkaz, ako bolo potrebné. Nezvládol som tlmočiť ho obyvateľom, médiám ani politikom,“ nešetril sebakritikou po prvých nočných fiestach. Ťažko povedať, či po mnohých kontroverzných vyjadreniach si jeho slová niekto vezme k srdcu.

Legislatívny chaos

Poradí si španielsky systém s „fiestychtivou“ mládežou? Polícia koná. Rozháňa davy, apeluje na dodržiavanie zákona aj osobnú zodpovednosť, po večeroch kontroluje igelitky s nákupom zo supermarketov, klope na študentské byty, keď sa susedia sťažujú na hluk, pokuty cinkajú. Malý príklad. 150-tisícová Salamanca má vyše 20-tisíc vysokoškolákov. V akademickom roku 2020/2021 cez program Erasmus privítala 600 zahraničných študentov. Je to zhruba o 400 menej ako vlani, ale vzhľadom na situáciu ide o slušné číslo. Mesto, kde sídli jedna z najstarších európskych univerzít, má ťah. Do Kastílie, ktorej medzi španielskymi autonómiami patrí druhá priečka s najstarším obyvateľstvom, akoby ani nepatrilo. V historickom centre v dennú aj nočnú hodinu – samá mládež. 18 fakúlt priamo v meste, knižnice, archívy, nespočetné kaviarne, bary, kluby. Prvý víkend bez núdzového stavu dal tamojším policajtom zabrať. Len v noci na sobotu 15. mája udelili 119 pokút za účasť na botellóne. Ďalších 280 bolo za nepoužitie rúška, 29 za fajčenie na terase, 9 za prekročenie povoleného počtu osôb sediacich pri jednom stole a pokute neunikol podnik, ktorý bol napriek časovému obmedzeniu otvorený aj po polnoci. Čiže ako povedal premiér Sánchez, páky sú. Je ich však príliš veľa.

Podobne ako po skončení predošlého núdzového stavu, ktorý trval od marca do 21. júna 2020, epidemiologické opatrenia zostali v kompetencii autonómnych spoločenstiev, respektíve regionálnych súdov. Bez ich odklepnutia kraje môžu zaviesť obmedzenia návštevnosti barov, nákupných centier, kultúrnych podujatí. Oveľa väčšie obavy však vzbudzuje práve nočný život. Regionálni lídri najprv uvažovali o možnosti nastolenia núdzového stavu na krajskej úrovni. Narazili na legislatívny chaos. Rozdielnosť v rozhodnutiach 17 regionálnych súdov sa stal jednou z najdiskutovanejších tém v krajine. Čo platí v jednom kraji, nemusí v susednom. Zákaz nočného vychádzania si aj po 9. máji dokázali udržať Baleárske ostrovy a Valencia. Baskicku a Kanárskym ostrovom ho regionálne Najvyššie súdy zamietli.

Na druhej strane, v obnovení reštrikcií autonómie neprejavujú rovnaké nasadenie. Do nepopulárnych rozhodnutí sa nehrnú. Leto klope na dvere, obyvatelia sú z opatrení unavení, dôvera klesá, riziko predčasných regionálnych volieb je vysoké. Celkovo sa epidemiologická situácia naďalej zlepšuje, hoci v každom regióne je odlišná. Najhoršie čísla vykazuje Baskicko. K 28. máju malo 199 pozitívnych na 100-tisíc obyvateľov, pokým celošpanielsky ukazovateľ bol 124.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame