Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2021, 17:00

Spor v koalícii

Matovič sa pustil do Sulíka. Kritizuje ho, že nechce podporiť navýšenie rozpočtu

Matovič sa pustil do Sulíka. Kritizuje ho, že nechce podporiť navýšenie rozpočtu

Minister financií Igor Matovič. Foto – TASR/Jakub Kotian

„SaS musí stiahnuť chvost a zahlasovať za tento rozpočet,“ vyhlásil Matovič. Sulík tvrdí, že líder OĽaNO si opäť hľadá nepriateľa a vyčíta mu peniaze na antigénové testovanie.

V koalícii vzniká ďalší spor medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom. Tentoraz ide o navýšenie výdavkov v štátnom rozpočte, ktoré sa nepozdáva šéfovi SaS. 

Debaty o Matovičovom pláne zvýšiť výdavky rozpočtu o 3,4 miliardy eur prebiehajú od minulého týždňa. Parlament by mal o návrhu rokovať budúci týždeň, keďže dnes predseda parlamentu Boris Kollár schôdzu presunul na stredu 26. mája. Práve nedoriešená debata o rozpočte bola jedným z hlavných dôvodov.

Minister financií dnes zorganizoval tlačovku s názvom Rozpočet: Ľudia a firmy ako rukojemníci. Ústredným bodom tlačovky bola tvrdá kritika ministra hospodárstva z SaS za to, že nechce navýšenie výdavkov podporiť. Tá Matovičovi odkazuje, že je ochotná mu všetko vysvetliť a tvrdí, že si opäť hľadá nepriateľa. Vyčíta mu tiež neefektívne minuté milióny na antigénové testovanie.

Matovič tvrdí, že počas diskusií o navýšení výdavkov rozpočtu žiadali „liberáli“ okrem iného znížiť v rozpočte výdavky na dotácie na nájomné na polovicu, ktoré vypláca Sulíkovo ministerstvo hospodárstva. Sulík pritom podľa Matovičových slov sám pýtal na nájmy 20 miliónov eur, teraz to žiada znížiť na 10 miliónov eur. Matovič sa teda pýta, ktorej polovici podnikateľov štát odmietne vyplatiť sľúbenú pomoc.

Minister financií predstavil aj ďalšie návrhy koaličnej SaS k novele rozpočtu. „Richard má syna Huga. Predpokladám, že tento návrh vznikol v jeho dielni,“ kritizoval Matovič šéfa SaS s tým, že ide z jeho strany o nezodpovedný prístup, keďže predtým vraj s návrhom navýšenia rozpočtu súhlasil. Počas tlačovky ho opakovane označoval za „amatéra“, „cynika“ či „antisociálneho politika“.

„Dnes som sem prišiel, aby som sa zastal odborníkov z ministerstva financií a ich prácu a odkryl ,odbornosť‘ nášho koaličného partnera,“ vyhlásil.

Menej na internáty, reštaurácie či vakcíny?

Ako zhrnul Matovič, okrem nájomného navrhla SaS škrty pri pomoci reštauráciám a cestovnému ruchu o 37 miliónov eur, pri zárukách na úvery o pol miliardy eur či pri pomoci dôchodcom, chorým a nezamestnaným o 55 miliónov eur.

Vysoké školy, internáty, múzeá a letiská by podľa návrhov SaS mali dostať o 100 miliónov eur menej, liberáli chceli ušetriť aj na odchodnom pre policajtov 30 miliónov eur a škrty navrhli aj pri rezerve rozpočtu o 300 miliónov eur či pri peniazoch pre COVID oddelenia o 22 miliónov eur.

SaS tiež navrhla znížiť výdavky na pandemické rodičovské o 15 miliónov eur, na zvýšenej PN a OČR o 15 miliónov eur a pri výdavkoch na vakcíny od spoločnosti Pfizer o 30 miliónov eur. Liberáli tiež chceli zatrhnúť nákup lieku Regeneron a na tom ušetriť 11 miliónov eur. Škrty navrhli aj pri SOS dotáciách o 20 miliónov eur a COVID rezervu chceli znížiť z 300 miliónov eur na nulu.

Matovič vyzdvihol, že tieto informácie sa rozhodol zverejniť po tom, ako liberáli odmietli nakúpiť liek Regeneron, pretože 2000 eur za tento liek je podľa nich príliš veľa. Podľa lídra OĽaNO však zachraňuje životy.

Minister financií konanie SaS považuje za „branie si za rukojemníkov ľudí a firmy“.

„Bez aktualizácie zákona o štátnom rozpočte nemá minister financií právo navyšovať prostriedky pre jednotlivé rezorty,“ vysvetlil Matovič s tým, že nechápe, o čo liberálom ide pri brzdení novely rozpočtu.

Napríklad pri pomoci reštauráciám a cestovnému ruchu navrhlo ministerstvo financií zahrnúť do novely sumu 157 miliónov eur.

„Strana SaS tvrdí, že nie, že to je zbytočne veľa a reštauráciám a cestovnému ruchu stačí o 37 miliónov eur menej,“ vraví Matovič s tým, že problém je však v tom, že tá suma je už odsúhlasená vládou formou uznesenia. Takto chcela SaS okresať návrhy výdavkov o 84 %.

Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek dodal, že viaceré výdavky sú na tom podobne, už boli schválené vládou, ba niektoré aj parlamentom. Postoj SaS spolu s Matovičom prirovnal k plateniu v reštaurácii, kde si takisto nemôže zákazník povedať, že zaplatí len 16 % účtu.

Inzercia


Ministri Richard Sulík a Igor Matovič. Foto – TASR

Sulík vyčíta Matovičovi milióny na antigénové testovanie

SaS v reakcii na Matovičovu tlačovku tvrdí, že je ochotná vysvetliť mu každú jednu položku, z ktorej vedia ušetriť na úkor deficitu a naopak nájsť na ňu zdroje inde. Jeho vystúpenie považuje za zavádzajúce. „Namiesto konštruktívnej a internej diskusie o navýšení štátneho rozpočtu, si Igor Matovič opäť našiel nepriateľa," tvrdia liberáli.

V stanovisku konštatujú, že sú pripravení o rokovať o potrebe navýšenia štátneho rozpočtu. „Mrzí nás však, že Igor Matovič nepočúval naše argumenty a vytiahol verejne len niektoré čísla. Každé okresania jednotlivých položiek vieme poctivo vysvetliť a vydokladovať. Ak je v tabuľke mínus milión eur, neznamená to, že milión eur nemôžeme nájsť inde. Bohužiaľ, toto minister financií zjavne nechápe."

SaS označuje za klamstvo, že nechcú zaplatiť spoločnosti Pfizer. „Považujeme to za absolútny výmysel. Naopak, toto nijako nespochybňujeme, avšak mali sme návrh, aby časť financií pre vakcíny bola hradená zo zdravotného poistenia. Alebo, nikto nechce brať ľuďom pandemické ošetrovné, ale financie sa dajú na to nájsť v rozpočte sociálnej poisťovne,“ hovorí predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

Richard Sulík pripomína Matovičovi minuté milióny na antigénové testovanie.

„Igor Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie, milióny eur MOMkám či ktoré bude stáť naše deti nezodpovedné zadlžovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme. Dlhy, ktoré máme následne kryť zvyšovaním DPH, na ktoré doplatia všetci občania Slovenska, nikdy nepodporíme,“ dodal predseda SaS Richard Sulík.

SaS chce kompromis, Matovič ho odmieta

Strana SaS ešte dnes dopoludnia v stanovisku uviedla, že je pripravená viesť konštruktívnu diskusiu o rozumnom navýšení výdavkov štátneho rozpočtu. Prerušením schôdze do 26. mája sa podľa nej vytvoril čas na hľadanie najlepšieho riešenia, ktorým by bolo, aby sa výdavky rozpočtu nezvyšovali až o 3,4 miliardy eur.

„Bez problémov sme podporili novelu rozpočtu 2020 a taktiež rozpočet na rok 2021. Avšak teraz je už situácia iná. Uvedomujeme si dôležitosť určitých úprav v rozpočte, ale nesúhlasíme s navýšením deficitu až o 3,4 miliardy eur. Naopak, určite budeme súhlasiť so všetkými výdavkami týkajúcimi sa covid pomoci. Je však potrebné vytvoriť dostatok času na odbornú diskusiu,“ uviedol Marián Viskupič.

Podľa strany SaS je tiež dôležité pripraviť zoznam opatrení, vďaka ktorým budeme konsolidovať verejné zdroje.

„Musíme sa zamerať aj na opatrenia, ktoré budú znamenať vyššie príjmy do štátnej kasy, hlavne znižovaním podvodov a efektívnejším výberom existujúcich daní. Kľúčové je aj znižovanie daňovej medzery DPH. Ideálne by však bolo počkať si na nové prognózy vývoja ekonomiky, keďže má ísť o zásadný návrh, ktorý sa dotkne nás všetkých,“ doplnil Viskupič.

Igor Matovič na tlačovke vyhlásil, že v súvislosti s návrhom navýšenia rozpočtu nie je podľa neho miesto na kompromis. „SaS musí stiahnuť chvost a zahlasovať za tento rozpočet,“ povedal s tým, že v stredu sa má koalícia znovu o rozpočte rozprávať.

Čo sa týka odškodňovacieho zákona, Matovič vraví, že ak budú koaliční partneri ochotní zvýšiť štátny deficit, budú peniaze aj na odškodňovací zákon. Ak ochota z ich strany nebude, nepríde podľa neho ani k zákonu. 

Minister financií na otázku, či môže fungovať koalícia s ďalším sporom, hovorí, že Richard Sulík na neho za posledné týždne v médiách „kydal“, no on na neho nereagoval. 

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Anglická futbalová asociácia obvinila trénerov Thomasa Tuchela a Antonia Conteho z nevhodného správania počas nedeľného zápasu medzi Chelsea a Tottenhamom (2:2). Vo vypätom derby mali niekoľko konfliktov a po záverečnom hvizde dostali červené karty. Hrozí im aj zákaz činnosti. (tasr)

pred 10 hodinami

Polícia zasahuje na vlakovej stanici vo Veľkých Levároch v okrese Malacky, kde došlo k strhnutiu elektrickej troleje. K strhnutiu malo dôjsť pri prekládke dreva z vozňa. „Momentálne je vlaková stanica bez elektrickej energie,“ uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, podľa ktorej k zraneniu osôb nedošlo. (tasr)

pred 10 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.