Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
11. máj 2021, 15:45

Vatikán

Pápež povýšil službu katechétov a katechétok na laické ministérium

Pápež povýšil službu katechétov a katechétok na laické ministérium

Ilustračné foto - TASR/AP

Nie každý laik, ktorý pôsobí ako katechéta, bude môcť prijať nové ministérium, upozornil Vatikán. Potrebné je spĺňať viaceré predpoklady.

Po tom, čo začiatkom roka pápež František ustanovil laické ministériá akolytátu a lektorátu, prišiel rad aj na katechétov. 

Vatikán v utorok zverejnil apoštolský list motu proprio Antiquum ministerium, ktorým Svätý Otec zriadil ministérium katechétu. Do praxe ho majú zaviesť jednotlivé biskupské konferencie.

„Ministérium katechétu je v cirkvi veľmi starobylé,“ píše pápež v úvode apoštolského listu s poukázaním na biblické zmienky u apoštola Pavla, ktorý vo svojom opise cirkvi ako Kristovho tela s rozličnými údmi, ktoré sú si navzájom potrebné, spomína na treťom mieste „učiteľov“.

„Bez toho, že by sa niečo ubralo z vlastného poslania biskupa ako prvého katechétu vo svojej diecéze spolu s kňazským zborom, ktorý s ním zdieľa tú istú pastoračnú starostlivosť, ani zo špeciálnej zodpovednosti rodičov týkajúcej sa kresťanského formovania ich detí, je nevyhnutné uznať prítomnosť laikov a laičok, ktorí sa v sile svojho krstu cítia byť povolanými spolupracovať na službe katechézy,“ zdôrazňuje pápež František.

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí by v nasledujúcom období mala vydať nový Rítus ustanovenia do laického ministéria katechétu.

Apoštolský list Antiquum ministerium definuje aj základné kritériá, ktoré by mali spĺňať katechéti menovaní do služby: „Je dobre, aby sa do ustanoveného ministéria katechétu povolávali mužovia a ženy hlbokej viery a ľudskej zrelosti, ktorí majú aktívnu účasť na živote kresťanského spoločenstva, ktorí sú schopní vľúdnosti, veľkodušnosti a života v bratskom spoločenstve, ktorí dostanú potrebnú biblickú, teologickú, pastoračnú a pedagogickú formáciu, aby mohli byť komunikátormi pozornými na pravdy viery, a ktorí už vyzreli v predchádzajúcej skúsenosti katechézy. Žiada sa, aby boli vernými spolupracovníkmi kňazov a diakonov, odhodlaní vykonávať ministérium tam, kde je to potrebné a vedení opravdivým apoštolským nadšením.“

Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Rino Fisichella pri predstavení dokumentu upozornil na to, že ministérium katechétu nebude udeľované každému, kto pôsobí ako katechéta či katechétka. 

Inzercia

„Toto ministérium je vyhradené tým, ktorí budú zodpovedať niekoľkým požiadavkám, ktoré vymenúva Motu proprio. Prvým zo všetkých je dimenzia povolania slúžiť cirkvi tam, kde to biskup považuje za najkvalifikujúcejšie. Ministérium sa neudeľuje ako osobná odmena, ale ako služba miestnej cirkvi a tam, kde biskup považuje prítomnosť katechétu za nevyhnutnú,“ uviedol arcibiskup Fisichella.

„Netreba zabudnúť na to, že v rozličných regiónoch, kde prítomnosť kňazov chýba alebo je zriedkavá, je katechéta tým, kto predsedá komunite a udržiava ju zakorenenú vo viere,“ dodal Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu.

Edičný riaditeľ vatikánskych médií Andrea Tornielli je presvedčený, že služba katechétu je čoraz viac potrebná pre evanjelizáciu.

 „Osobitne v našich časoch úloha dosvedčovať a odovzdávať vieru novým generáciám prislúcha otcom a matkám rodín. Už počas stáročí a ešte aj dnes v rozličných krajinách sa počas nedostatku kňazov viera udržiavala živou vďaka otcom a matkám, katechétom, ktorí strávili a častokrát pre to obetovali svoj život. Dnes je zapojenie, uznanie a plné docenenie laikov urgentnosťou a často nevyhnutnosťou v sekularizovaných spoločnostiach,“ napísal Tornielli.

Vo svojom komentári poukázal na to, že dôležitosť úlohy laikov, ktorí v spolupráci s cirkevnou hierarchiou šíria Božie slovo, vyzdvihol už pápež Pius XII. v encyklike Mystici corporis z roku 1944.

Neskôr na túto ideu nadviazal aj Druhý vatikánsky koncil svojím dekrétom Ad gentes a pápež Pavol VI. apoštolskou exhortáciou o ohlasovaní evanjelia v dnešnom svete Evangelii nuntiandi. 

„Ustanovením ministéria zo strany Cirkvi je zrejmé, že osoba s touto charizmou uskutočňuje autentickú cirkevnú službu kresťanskému spoločenstvu pre rast jeho života a pre dosvedčovanie viery. Ustanovenie laického ministéria teda nie je na to, aby ,klerikalizovala´ laikov. Treba dúfať, že tento ďalší krok pomôže v boji proti tomu návratu klerikalizmu, ktorý viackrát verejne odsúdil pápež František,“ dodal Tornielli.

Dnes treba vedieť

pred 38 minútami

Dánsky futbalista Christian Eriksen skolaboval počas zápasu majstrovstiev Európy s Fínskom. V Kodani ho priamo na ihrisku museli oživovať záchranári, potom ho transportovali do nemocnice. Zápas v závere prvého polčasu prerušili. (tasr)

pred hodinou

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách dodržiavania karanténnych opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ale aj na medzinárodných letiskách. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred hodinou

Vatikán sa prvýkrát od núteného pristátia lietadla s novinárom Ramanom Pratasevičom vyjadril k situácii v Bielorusku. „Svätá stolica pozorne sleduje vývoj situácie v Bielorusku a jednotlivé kroky zainteresovaných osôb a naďalej sa angažuje v prospech dosiahnutia demokratických a mierových riešení legitímnych požiadaviek bieloruského ľudu,“ vyhlásil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. (sir)

pred 2 hodinami

Česká tenistka Barbora Krejčíková sa stala víťazkou ženskej dvojhry na Roland Garros. Vo finále zdolala na parížskej antuke nasadenú tridsaťjednotku Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú 6:1, 2:6, 6:4 a získala prvý singlový grandslamový titul. (tasr)

pred 2 hodinami

Vo veku 85 rokov zomrel ešte v nedeľu v americkom meste Indianapolis japonský chemik Ei-iči Negiši, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za vývoj metódy na výrobu komplexných zlúčenín potrebných na výrobu liekov a elektroniky. Oznámila to americká Purdueova univerzita, kde naposledy pôsobil. (tasr)
 

Inzercia

Inzercia