Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2021, 11:26

Rozhovor s Orbánom

Čo si všímajú maďarská tlačová agentúra a liberálne spravodajské portály

Čo si všímajú maďarská tlačová agentúra a liberálne spravodajské portály

Rozhovor s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý poskytol denníku Postoj, citujú viaceré významné médiá v Maďarsku.

Maďarská štátna tlačová agentúra MTI zverejnila v stredu večer tlačovú správu, ktorá sa objavila na titulkách webových portálov tamojších médií. Cituje v nej viaceré dôležité pasáže z rozhovoru.

Ako píše MTI, maďarský premiér „v tematicky komplexnom rozhovore publikovanom na jednom z mála slovenských konzervatívnych spravodajských portálov hovorí o aktuálnych a dlhodobých témach, vrátane udalostí z posledných desaťročí, budúcnosti Európskej únie a strednej Európy, migračnej a vakcinačnej politike“.

Tlačová agentúra vo svojej správe zdôraznila najmä Orbánové vyjadrenia o tom, že „dnes už neexistuje liberálna demokracia“, ale „liberálna nedemokracia“, pretože je v nej podľa maďarského premiéra liberalizmus, ale nie je v ňom demokracia.

„Liberáli sa usilujú o názorovú hegemóniu. Tomu slúži politická korektnosť, s jej pomocou nálepkujú konzervatívcov a kresťanských demokratov a snažia sa ich diskvalifikovať. Ja s liberálmi vediem zápas o slobodu. Pričom som na strane slobody a oni na strane názorovej hegemónie,“ povedal Orbán pre Postoj.

Rozhovor s Viktorom Orbánom

Ďalej si maďarská tlačová agentúra vybrala z rozhovoru časť, v ktorej Orbán hovorí o odchode Fideszu z Európskej ľudovej strany či „zmene Bruselu“. 

Ten totiž podľa Orbána nedokáže poskytnúť správne odpovede na problémy ľudí. „Príkladom toho bolo migrácia, ale presvedčivá nebola ani odpoveď Bruselu na finančnú krízu v roku 2008. My sme chceli Brusel zmeniť s EPP, ale tá sa na niečo také nebola ochotná podujať. Teraz musíme vytvoriť novú politickú komunitu, ktorá dokáže vplývať na Brusel,“ cituje agentúra Orbána z rozhovoru pre Postoj.

Agentúra spomína aj Orbánove vyjadrenia o rozdieloch maďarskej a nemeckej migračnej politiky („V politickej terminológii sa to nazýva otvorená spoločnosť a Nemci v to veria. Ja v to neverím, pretože si myslím, že takto vzniknú paralelné spoločnosti, ktoré budú žiť popri sebe a z toho môžu vzniknúť veľké problémy. Pre svoju krajinu si takýto vývoj neželám.“), politiky Európskej únie („Sú prvky EÚ, ktoré by sa mali oveľa viac posilniť, opak platí o Európskom parlamente, ktorý zohráva vyslovene škodlivú úlohu, keď európsku politiku mení na partajnú politiku a európska ľavica ho využíva na napádanie suverénnych štátov. Otázka teda neznie, či EÚ áno alebo nie, ale aká EÚ.“) a budúcnosti EÚ („Istotne viem len toľko, že žiaden európsky národ nevznikne, aj ďalej tu budú žiť Maďari, Slováci, Nemci, Francúzi, v rámci Európy bude veľký podiel moslimského obyvateľstva, ale európsky démos vo všeobecnosti nebude.“).

Ako dodáva agentúra, Orbán sa tiež kriticky vyjadril na adresu politiky Únie voči Rusku a hovoril aj o maďarskej vakcinačnej politike. 

Inzercia


Maďarský konzervatívny denník Magyar Hírlap o rozhovore s Viktorom Orbánom na Postoji.

Bližšie sa na rozhovor maďarského premiéra v Postoji pozrel liberálny spravodajský portál Telex, ktorý vznikol v októbri minulého roka po tom, čo desiatky novinárov hromadne opustili redakciu spravodajského webu index.hu kvôli obavám zo straty nezávislosti.

Telex si okrem vybraných pasáží tlačovej agentúry všíma v rozhovore aj Orbánove vyjadrenia k slobode médií v Maďarsku. „Poznám nemeckú a britskú verejnoprávnu televíziu. S istotou môžem tvrdiť, že naša maďarská verejnoprávna televízia je menej provládna než nemecká,“ cituje portál Telex z rozhovoru.

Telex sa pristavil aj pri Orbánovej odpovedi na otázku o zákaze pre maďarské médiá reportovať situáciu v nemocniciach ohľadom covidu. Portál pripomína, že 28 redakcií napísalo vláde otvorený list, v ktorom žiadajú o prístup, čo im však stále nebolo umožnené. To nebol príkaz novinárom, ale nemocniciam. „Prikázali sme, že ani novinári nemôžu vojsť do nemocnice. Množstvo krajín postupovalo podobne. Jasne sme stanovili, že osoby zodpovedné za boj proti pandémii budú každý deň poskytovať médiám informácie. Ale keď je v nemocniciach epidemiologická kríza, tak tam nemôže chodiť nikto. Keď tam nemôžu chodiť príbuzní, prečo by tam mali vstupovať novinári?,“ povedal Orbán v rozhovore.

Spravodajský portál Telex spomína aj slová maďarského premiéra pri otázke o celoeurópskom vplyve a možnej spolupráci s Marine Le Penovou. „Spolupráca s ultrapravicovou Marine Le Pen je vo vzduchu, napísal Telex odvolávajúc sa na rozhovor v Postoji.


Maďarský spravodajský portál Telex o rozhovore s Viktorom Orbánom na Postoji.

Z rozhovoru cituje aj liberálny protiorbánovský portál 444.hu, ktorý z neho vybral Orbánovu poznámku smerom k liberálom. „Liberáli sa usilujú o názorovú hegemóniu. Tomu slúži politická korektnosť, s jej pomocou nálepkujú konzervatívcov a kresťanských demokratov a snažia sa ich diskvalifikovať. Ja s liberálmi vediem zápas o slobodu. Pričom som na strane slobody a oni na strane názorovej hegemónie.“

Ďalej sa venujú už spomínaným vyjadreniam o migračnej politike, odchode Fideszu z EPP či budúcnosti Európskej únie.

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia