Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. apríl 2021

Najvyšší správny súd

Nový súd dostal šéfa, no sudcovia sa naň stále nehrnú

Dnes zvolili prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu. Napriek tomu nie je isté, či súd začne fungovať od augusta.

Nový súd dostal šéfa, no sudcovia sa naň stále nehrnú

Členovia Súdnej rady hlasujú za sudcu Pavla Naďa.

Prvým predsedom nového Najvyššieho správneho súdu bude košický sudca Pavol Naď. Hlasovalo za neho všetkých 17 členov Súdnej rady. Naď bol doteraz na čele správneho kolégia Krajského súdu v Košiciach, aktuálne je na stáži na Najvyššom súde.

Naďa navrhla na post predsedu nového súdu sudcovská rada Krajského súdu v Košiciach, ako aj dvaja členovia Súdnej rady spolu s jej predsedom Jánom Mazákom.

Naď má povesť odborníka s kvalitnými rozhodnutiami, no čaká ho neľahká úloha. Povedie súd, ktorý vznikol na základe zmeny ústavy v januári a fungovať by mal od augusta. Riešiť bude okrem správnej agendy, ktorá naň prejde z Najvyššieho súdu (daňové, súťažné právo, dôchodky či kataster), aj volebné veci, ktorými sa doteraz zaoberal Ústavný súd, a bude tiež rozhodovať o disciplinárnych previneniach sudcov, prokurátorov a ďalších právnických profesií.

Obsadzovanie nového súdu však sprevádzajú problémy a ešte nie je zďaleka isté, či sa súd podarí sfunkčniť k augustu.

Najprv fiasko

Koncom februára sa konalo prvé kolo výberového konania na sudcov nového súdu, no skončilo sa fiaskom. Zo správneho kolégia Najvyššieho súdu sa naň prihlásili iba štyria sudcovia, mali pritom tvoriť jadro nového súdu. Dôvodom bola nespokojnosť sudcov Najvyššieho súdu s tým, ako je nastavený proces výberu sudcov, na nový súd sa môžu totiž hlásiť aj nesudcovia, stačí, že majú aspoň desaťročnú právnickú prax.

Neúspech prvého „výberka“ viedol k tomu, že jediný kandidát na prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu Jaroslav Macek stiahol kandidatúru. Neskôr prišiel predseda Súdnej rady Ján Mazák s menom Pavla Naďa, ktorý dnes dostal silný mandát. Keďže ho Súdna rada jednohlasne poslala na čelo nového súdu, je to signálom, že nešlo len o pragmatické rozhodnutie sfunkčniť nový projekt, ale že aj naozaj presvedčil.

Lenže voľba predsedu je len prvým krokom a tie ďalšie pri obsadzovaní sudcovských postov pôsobia rozpačito. Nový súd má mať 30 sudcov, na Najvyššom súde je aktuálne 22 sudcov správneho kolégia a keďže celá jeho agenda má prejsť na nový súd, je potrebné, aby na ňom pôsobilo čo najviac skúsených sudcov z Najvyššieho súdu.

Naď za minimum potrebné na štart súdu považuje počet 21 sudcov, čiže sedem senátov. Jeho predstava je, aby boli sudcovia zo správneho kolégia Najvyššieho súdu v senátoch zastúpení v pomere 2:1. Tretími členmi senátu môžu byť odborníci z radov ostatných právnických profesií.

Pri pohľade na aktuálny záujem sudcov Najvyššieho súdu o prechod na nový súd je však otázne, či sa tento Naďov limit podarí do leta zabezpečiť, hoci zvolený predseda súdu je optimista.

V spomínanom prvom kole výberového konania z 15. apríla napokon uspelo deväť uchádzačov, z nich len traja sú sudcami správneho kolégia Najvyššieho súdu. Ešte pred tým, ako ich Súdna rada navrhne prezidentke Zuzane Čaputovej na vymenovanie, musí rozhodnúť, že spĺňajú predpoklady sudcovskej spôsobilosti.

Podľa predsedu Súdnej rady Jána Mazáka sa tento proces začal hneď po vyhlásení výsledkov hlasovania o verejnom vypočutí v prvom kole výberového konania. „Ide o štandardné zisťovanie takých skutočností, ktoré sú potrebné na to, aby kontrolné komisie súdnej rady dokázali po ich vyhodnotení rozhodnúť o ďalšom postupe, prípadne priamo o predložení návrhu stanoviska súdnej rady o otázkach sudcovskej spôsobilosti týchto uchádzačov, ich majetkových pomeroch a možných vzťahoch s osobami, ktoré patria do organizovaného zločinu,“ objasnil pre denník Postoj Mazák. Predpokladá, že tento proces sa dokončí do konca apríla.

Inzercia

Prvých vybraných sudcov kladne hodnotila aj nadácia Zastavme korupciu.

Zvolený kandidát na predsedu Najvyššieho správneho súdu Pavol Naď po skončení vypočutia členmi Súdnej rady. Foto: TASR – Jakub Kotian

Zlepšenie pre druhé kolo

Do druhého kola na výber sudcov prišlo 14 žiadostí, z toho sedem uchádzačov je zo správneho kolégia Najvyššieho súdu, jedna uchádzačka je na stáži na tomto kolégiu. Ostatní sú prevažne advokáti, jedna uchádzačka je zo štátnej správy.

Ide o signál, že ľady sa pohli a sudcovia Najvyššieho súdu prehodnocujú svoj postoj. Medzi prihlásenými sú aj dve členky Súdnej rady, Elena Berthotyová a Petra Príbelská.

Lenže počet sedem je stále málo, navyše, na nový súd sa nehlási jeden z najskúsenejších správnych sudcov na Slovensku, predseda správneho kolégia Najvyššieho súdu Jozef Milučký. Svojím rozhľadom naprieč správnym právom by bol nepochybne prínosom.

Je tu však ešte tretie kolo, do ktorého sa už dá prihlásiť, uzávierka je 10. mája. Z kancelárie Súdnej rady informovali, že zatiaľ neevidujú žiadnu žiadosť.

Sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu majú momentálne na stole 2 000 prípadov, zatiaľ sa počíta s automatickým prechodom spisov na nový súd. Pre neistotu v súvislosti s obsadzovaním súdu je preto v hre aj dvojkoľajnosť, ktorá by spočívala v tom, že sudcovia na Najvyššom správnom súde by začali rozhodovať nové prípady, kým na „pôvodnom“ Najvyššom súde by ešte dočasne fungovalo správne kolégium, ktoré by dokončilo svoje prípady.

Nový súd však čaká aj riešenie materiálnych problémov. V budove Najvyššieho súdu na Župnom námestí, kde by mal podľa všetkého začať fungovať nový súd, tečie voda a do konca roka sa majú sudcovia vysťahovať. Ale o tom inokedy.

Odporúčame