Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. marec 2021, 07:49

Pápež František pripustil, že nemusí ostať v pápežskom úrade do smrti

Pápež František pripustil, že nemusí ostať v pápežskom úrade do smrti

Pápež František popíja maté, ktoré mu počas jednej z generálnych audiencií v roku 2018 podali veriaci. Foto - TASR/AP

V 70. rokoch som musel vyhľadať psychologickú pomoc, lebo som trpel úzkosťami, priznal Svätý Otec v novom knižnom rozhovore. Na neurózy odporúča maté a Bachovu hudbu.

Každý kňaz by mal poznať psychológiu ľudí. V rozhovore s argentínskym novinárom, spisovateľom a lekárom Nelsonom Albertom Castrom to povedal pápež František.

Úryvky z interview, ktoré vzniklo pred dvoma rokmi a vyjde knižne pod názvom The Health of Popes (Zdravie pápežov), počas víkendu publikoval argentínsky denník La Nación.

Argentínsky novinár sa pápeža pýtal aj na to, či niekedy podstúpil psychoanalýzu. „Psychoanalýzu mi nikdy nerobili. Keď som bol provinciálom jezuitov (v rokoch 1973 – 1979, pozn.) počas strašných dní diktatúry, v ktorej som musel prevádzať ilegálne ľudí, aby mohli odísť z krajiny a zachrániť si život, musel som konať v situáciách, s ktorými som sa nevedel vysporiadať,“ odpovedal František a pokračoval: „Šiel som za jednou paňou – skvelou ženou –,  ktorá mi predtým pomáhala vyhodnocovať niektoré psychologické testy pre novicov. Takto som s ňou konzultoval raz týždenne po šesť mesiacov.“

Spomenutá žena – psychiatrička mu pomohla „zorientovať sa v tom, ako čeliť strachom z tých dôb. Predstavte si, aké to bolo prevážať človeka ukrytého v aute – iba pod jednou prikrývkou – a prejsť troma hliadkami vojenskej kontroly v oblasti Campo de Mayo. Napätie, ktoré to vo mne vyvolávalo, bolo obrovské“.

Rozhovory so psychiatričkou Jorgemu Bergogliovi pomohli naučiť sa zvládať úzkosť a vyhýbať sa unáhleným rozhodnutiam. „Som presvedčený, že každý kňaz má poznať psychológiu ľudí,“ zdôraznil pápež dôležitosť štúdia psychológie.

„Na neurózy si treba pripraviť maté. Nielen to, treba sa k nim správať láskavo. Sú spoločníkmi človeka počas celého jeho života,“ pokračoval pápež, ktorý odporučil aj počúvanie hudby Johanna Sebastiana Bacha: „Upokojí ma a pomáha mi lepšie analyzovať problémy.“

Na otázku, či sa bojí smrti, 84-ročný pápež odpovedal, že na ňu síce myslí, ale vôbec sa jej nebojí. „Zomriem ako pápež, či už úradujúci alebo emeritný. V Ríme. Do Argentíny sa nevrátim,“ dodal Svätý Otec.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona, ktorým by sa hlavné mesto Washington stalo 51. štátom americkej Únie. V Senáte bude schválenie legislatívy oveľa zložitejšie, keďže bude potrebné, aby demokrati na svoju stranu získali aj najmenej desať republikánov. (tasr)

pred 8 hodinami
pred 8 hodinami

Český premiér Andrej Babiš sa poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov. „Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky,“ napísal Babiš na Twitteri. Dodal tiež, že hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ubezpečila ho, že Nemecko stojí pevne za Českom. (tasr)

pred 8 hodinami

SHMÚ upozorňuje na prízemný mráz, ktorý sa má vyskytnúť v piatok. Pre stredné a východné okresy vydali výstrahu pred nízkymi teplotami, očakáva sa nula až mínus päť stupňov Celzia. (tasr)

pred 9 hodinami

„S Čechmi sme vždy stáli pri sebe, v dobrom aj zlom. Vyhostením troch členov ruskej diplomatickej misie zo Slovenska sme jednak podporili nášho najbližšieho suseda, partnera a spojenca a zároveň sme sa dôrazne ohradili voči takej činnosti cudzích spravodajských služieb na území našich krajín, ktorá ohrozuje naše bezpečnostné záujmy, “ skonštatovala prezidentka Zuzana Čaputová. (tasr)

pred 10 hodinami

Opozičný Smer vyzýva vládu, aby bezodkladne informovala slovenských občanov, na základe čoho boli vyhostení diplomati Ruskej federácie. Podpredseda strany Juraj Blanár avizoval, že vysvetlenie budú požadovať aj na mimoriadnom rokovaní Zahraničného výboru NR SR, ktoré chcú iniciovať. (tasr)