Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2021, 17:39

Čečenské sily údajne zlikvidovali poslednú skupinu militantov

K úspešnej operácii čečenskému vodcovi telefonicky zablahoželal aj ruský prezident Vladimir Putin. 

Čečenské bezpečnostné sily zlikvidovali poslednú skupinu militantov operujúcu v regióne vrátane údajného strojcu samovražedného útoku na moskovské letisko Domodedovo z roku 2011. Oznámil to v stredu čečenský prokremeľský vodca Ramzan Kadyrov, ktorého citovala agentúra AP.

Kadyrov uviedol, že vojaci pod jeho osobným velením vypátrali skupinu šiestich podozrivých v dedine Katar-Jurt ležiacej v západnej časti Čečenska. Všetkých militantov zabili priamo na mieste.

Podľa Kadyrova tým bola zlikvidovaná posledná militantná skupina, ktorá operovala na území Čečenska. "Podarilo sa tak zničiť všetky (ozbrojené) bandy operujúce v podzemí," napísal Kadyrov na svojom blogu. Stredajšia operácia sa podľa neho plánovala dlho dopredu a predchádzali jej dva neúspešné pokusy o lokalizovanie skupiny.

Medzi zabitými militantmi je podľa Kadyrova aj vodca militantov Aslan Biutukajev, ktorého ruské úrady podozrievajú, že je zapletený do prípravy útoku na moskovské letisko Domodedovo z januára 2011. Samovražedný útočník tam vtedy zabil 37 ľudí.

Biutukajev sa vtedy objavil na videu, v ktorom bol okrem atentátnika aj hlavný veliteľ čečenských povstalcov Doku Umarov. Umarov, ktorý prevzal zodpovednosť aj za viacero ďalších teroristických útokov na území Ruska, zahynul v roku 2013.

Jeho miesto následne zaujal práve Biutukajev, ktorý prisahal vernosť extrémistickej skupine Islamský štát (IS). Ruské úrady po ňom pátrali v súvislosti s útokom na Domodedovo, ako aj s inými teroristickými akciami.

Kremľom podporovaný Kadyrov vedie dlhodobý neľútostný boj voči miestnym povstalcom, svojim bývalým spolubojovníkom za čečenskú nezávislosť. Militantom sa však doposiaľ darilo podnikať sporadické útoky v Čečensku aj ďalších ruských republikách v oblasti severného Kaukazu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 7 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 8 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.