Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015

Učitelia protestovali pred úradom vlády s dlhými nosmi

Na problémy v slovenskom školstve dnes popoludní prišlo pred úrad vlády upozorniť asi 350 učiteľov. Kompetentným vyčítajú, že nič z toho, čo sľúbili, sa nesplnilo, a im ostal len dlhý nos.

Učitelia protestovali pred úradom vlády s dlhými nosmi

„Keď je štát ku školstvu skúpy, zostane vždy Slovák hlúpy,“ takýto a ďalšie transparenty priniesli so sebou učitelia na Zraz dlhých nosov, ktorý organizovala skupina bratislavských učiteľov. Pedagógovia z viacerých regiónov Slovenska prišli vyjadriť svoju nespokojnosť so situáciou v školstve a s postavením učiteľa.

Učitelia prišli na protest s atrapami papierových nosov, ktoré si neskôr zložili a v piatok ich plánujú odovzdať na úrade vlády. „Učitelia majú pocit, že ich vodia za nos, že pri každom ďalšom návrhu rozpočtu zostávajú s dlhým nosom, tak sme to chceli symbolicky vyjadriť,“ povedal Branislav Kočan, člen Slovenskej komory učiteľov a jeden z organizátorov pokojnej demonštrácie.

„Myslím si, že situácia v školstve je dosť katastrofálna. Od štrajku v roku 2012 sa situácia veľmi nezmenila a požiadavky, ktoré boli deklarované, sa doteraz nesplnili,“ uviedla jedna z protestujúcich Mária Rotensteinová. Kočan tiež uviedol, že učitelia nechápu ani postoj odborového zväzu, ktorý podľa nich dôsledne netrvá na dodržiavaní týchto požiadaviek.

Pedagógovia okrem vyšších platov a zmeny v systéme financovania školstva požadujú napríklad aj vyriešenie situácie s nedostatkom miesta v materských školách či zavedenie lepšej stratégie v slovenskom školstve. Takisto chcú zlepšenie materiálneho vybavenia škôl či nápravu stavu školských budov.

Minister školstva Juraj Draxler na margo protestu uviedol, že súhlasí s tým, aby do školstva išlo viac peňazí. „Hlavnou politickou garanciou musí byť programové vyhlásenie vlády, ktorá vzíde z volieb na začiatku budúceho roku, a ktoré podľa mňa musí obsahovať aj číselný záväzok navyšovania financií v školstve. Na druhej strane, garanciou zvyšovania kvality školstva musia byť aj funkčné stavovské organizácie, ktoré bude rešpektovať verejnosť a ktoré budú silným partnerom ministerstvu školstva," doplnil.

Organizátori zatiaľ o ďalšom proteste neuvažujú, ale 18. novembra plánujú vyhlásiť deň zdravia. Vyzývajú pedagógov, aby počas tohto dňa išli darovať krv alebo absolvovali preventívne prehliadky, ktoré doteraz odkladali.

Foto: Daniela Matejovičová

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.