Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2015

Čína starne, zrušili politiku jedného dieťaťa

Kontroverzný zákon mal zabrániť katastrofickej populačnej explózii. Po viac ako troch desaťročiach však čínske páry môžu mať dve deti.  

Čína starne, zrušili politiku jedného dieťaťa

„Čína opúšťa politiku jedného dieťaťa,“ informuje The Guardian, ktorý sa odvoláva na agentúru Sinchua. Dnes sa tak definitívne potvrdili niekoľkomesačné špekulácie o tom, že Peking sa chystá zrušiť starú politiku plánovaného rodičovstva.

Odhaduje sa, že od zavedenia zákona v roku 1979 sa zabránilo v krajne asi 400 miliónom pôrodov, píše BBC. Páry, ktoré porušili zákon, potrestali finančnou pokutou a v niektorých prípadoch došlo až ku strate zamestnania.

V niektorých provinciách sa uvoľnili pomery po tom, čo odborníci vyjadrili obavy z rastúcich sociálnych nákladov a poklesu počtu pracovníkov, preto sa politika jedného dieťaťa presadzovala v posledných rokoch najmä v mestách. Od roku 2013 mohli mať dve deti napríklad aj roľníci, ale len v prípade, že ako prvé sa narodilo dievča.

Čínska vládna politika, ktorej cieľom bolo obmedziť rast populácie, viedla často k desivej realite. Britský týždenník The Economist zverejnil pred piatimi rokmi rozsiahly text, v ktorom písal o vraždení novorodeniatok. Istá čínska novinárka pre týždenník opísala situácie, ktoré boli na tamojšom vidieku pomerne bežné a ktoré sama zažila.

Napríklad na vlastné oči videla, ako členovia jednej rodiny hodili do kýbla dieťa po tom, čo zistili, že sa im namiesto vytúženého chlapca narodilo nechcené dievčatko. Keď zdesená novinárka videla, ako z kýbla trčí noha stále živého dieťaťa, chcela zasiahnuť, ale prítomní policajti jej v tom zabránili. Novinárka sa potom opýtala jednej staršej ženy, ako to mohli dopustiť a tá jej odpovedala: "To nie je dieťa. Je to dievča a my si ju nemôžeme nechať. Tu sa nezaobídeme bez syna." 

Inzercia

Iným šokujúcim prípadom uplatňovania politiky jedného dieťaťa a porušovania ľudských práv je prípad spred troch rokov, keď došlo k únosu 23-ročnej ženy, ktorú úradníci uniesli v siedmom mesiaci tehotenstva a nútili ju k potratu.

Podľa oficiálnych údajov pripadá na jednu Číňanku v priemere menej než 1,6 dieťaťa, pre stabilnú populáciu je však potrebných 2,1 dieťaťa na jednu ženu. Pred dvomi rokmi Komunistická strana povolila mať párom dve deti, pokiaľ je jeden z partnerov jedináčik.

Čína sa rozhodla pre ukončenie politiky jedného dieťaťa z dôvodu starnutia populácie. Čínski odborníci už dlhšie upozorňovali, že krajine hrozí akútny nedostatok pracovných síl a že obrovský počet dôchodcov neúmerne zaťaží dôchodkový systém. Podľa odborníkov však Čína už vôbec nemusí z obáv pred rastom populácie siahať k obmedzujúcim opatreniam, ako je najnovšia politika dvoch detí. Aj v Číne sa totiž zmenilo reprodukčné správanie obyvateľov, väčšina čínskych párov dnes tak či tak neplánuje mať viac než dve deti. 

Foto: Flickr.com

Odporúčame