Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2020, 09:33

Bielorusi bojujú aj výzdobou domov, režim mení protipožiarne predpisy

Bielorusi bojujú aj výzdobou domov, režim mení protipožiarne predpisy

FOTO TASR

Po novom je zakázané umiestňovať na fasády domov, strechy či balkóny výrobky z horľavých látok. Niektoré časti Minska teraz žiadajú zástupcov vlastníkov bytov, aby nahlásili mená a telefónne čísla tých, ktorí túto výzdobu majú.

Bieloruské ministerstvo pre mimoriadne situácie urobilo zmeny v pravidlách požiarnej bezpečnosti pre bytové domy a iné budovy, pričom vydalo zákaz umiestňovať na ich fasády, strechy či dokonca balkóny a verandy výrobky z horľavých textílií.

Podľa nezávislého spravodajského portálu TUT.by je táto novinka zrejme spojená s bielo-červeno-bielymi vlajkami, ktoré si teraz mnohí obyvatelia Bieloruska vešajú do okien či z balkónov, aby vyjadrili podporu bieloruskej opozícii.

Výzdoba v podobe stužiek, vlajok, plagátov, grafitov či veľkoplošných malieb sa stala symbolom odporu proti režimu Alexandra Lukašenka, označujúceho sa za víťaza augustových prezidentských volieb. Bol to práve Lukašenko, kto nedávno nariadil, aby napr. v meste Minsk na verejných miestach bol obnovený "exemplárny poriadok". Niektoré mestské časti bieloruskej metropoly teraz žiadajú zástupcov vlastníkov bytov, aby nahlásili mená a telefónne čísla tých osôb, ktoré majú v oknách a na balkónoch svojich bytov "neštátne" symboly - zástavky alebo plagáty.

Úrady vysvetlili, že občania takýmto konaním "vytvárajú podmienky a predpoklady pre narušovanie verejného poriadku a mieru, pravidiel používania a údržby bytových priestorov, ohrozujú aj etiku, morálku a medziľudské vzťahy vo verejnom prostredí", lebo "môžu vyvolať spory medzi susedmi, či provokácie".

Právnik a aktivista za ľudské práva Aleh Mackevič upozornil, že ak by sa úrady pokúsili prívržencov opozície trestať za použitie "neštátnych symbolov", mohlo by sa to považovať za porušenie ústavného práva na slobodu slova a vierovyznania.

Protesty proti Lukašenkovmu režimu, zadržiavaniu politických väzňov, brutalite polície a svojvôli úradov vypukli po vyhlásení oficiálnych výsledkov prezidentských volieb a pokračujú do dnešného dňa. Majú pritom rôznu formu - od masových pochodov a zhromaždení cez pravidelné akcie seniorov, študentov či lekárov po protesty jednotlivcov. Obľúbené sú aj susedské stretnutia vo vnútroblokoch bytových domov, ktoré si ľudia na tento účel revitalizujú, skrášľujú a vyzdobujú vo farbách opozície.

Mnohé formy protestov proti Lukašenkovi vyvolávajú reakciu bezpečnostných zložiek, ktoré sa pritom často uchyľujú k použitiu neprimeranej sily. Po jednom ich zákroku na tzv. dvore zmien v Minsku utrpel smrteľné zranenia mladý aktivista Raman Bandarenka. Jeho smrť v dôsledku zranení z bitky vyvolala v Bielorusku ďalšie masové demonštrácie a ostrú kritiku zo zahraničia, pričom EÚ pohrozila uvalením ďalších sankcií na predstaviteľov Lukašenkovho režimu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Greta Thunbergová je obeťou svojho okolia, najmä svojich rodičov, ktorí dopustili, aby sa stala aktivistkou v takom mladom veku. A potom cynických politikov, ktorí ju počúvali s posvätnou úctou, keď im nadávala za to, čo robia či nerobia pre environment. A tvárili sa, že si berú k srdcu jej reči, miesto toho, aby jej povedali, že by mala viac študovať a menej poučovať či moralizovať. V neposlednom rade je tiež obeťou liberálnych médií, ktoré ju kanonizovali na sekulárnu sväticu. Píše Roman Joch.

pred 25 minútami

Jazdcov cyklistického tímu Bora-hansgrohe zrazilo počas tréningu auto, traja skončili v nemocnici. Súčasťou tímu sú aj traja Slováci, Peter a Juraj Saganovci a Erik Baška, ani jeden z nich však nebol účastníkom nehody. (tasr)
 

pred hodinou

Kňaz Blažej Štrba z Banskobystrickej diecézy sa stal členom Pápežskej biblickej komisie. Na päťročné funkčné obdobie ho vymenoval pápež František. Biblista Štrba vyučuje Starý zákon nielen na Slovensku, ale aj na františkánskej Fakulte biblických a archeologických vied v Jeruzaleme. (TK KBS)

pred hodinou

Trvá to už pridlho. Pri zatvorených školách už nie je problém len úroveň vzdelávania, ale aj psychika detí. „Dcéra má stavy, ktoré by nikdy nemala, keby nebola zavretá v izbe s online vyučovaním a lockdownami. Pred koronou to bolo dievča plné života, chodila na krúžky, mala sny. Dnes je to ustráchaná, depresívna, úzkostná osôbka.“ Rodičia s obavami pozerajú, ako sa im ich deti menia pred očami. Čítajte text Aleny Potockej.

pred 2 hodinami

Počas druhého víkendu plošného testovania v Košiciach sa prišlo otestovať menej ľudí oproti minulému týždňu. "Ľudia sa asi báli zimy, bolo tu dnes mínus deväť, tak sa im asi nechcelo ísť z domu alebo chceli ísť do prírody," povedal hovorca mesta Vladimír Fabian. (tasr)

pred 4 hodinami

Testovanie by nám pomohlo asi o 20 percent, ale neznížilo by prípady na 500 denne. Na to by sme potrebovali opakovane testovať a pridať ďalšie opatrenia. Ďalšia vec je, že asi by sme sa neboli na tejto úrovni udržali len tak, iba vďaka tomu, že by sme raz zázračne testovali. Videli sme už na prvých dvoch kolách, že nám to pomohlo, ale neudržala sa nízka úroveň," hovorí pre Postoj analytik NBS Martin Šuster.