Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
03. november 2020, 09:44

František a registrované partnerstvá

Vatikán reaguje, že pápež nespochybnil cirkevné učenie

Vatikán reaguje, že pápež nespochybnil cirkevné učenie

Pápež v rozhovore s mexickou novinárkou Valentinou Alazraki. Foto: Youtube

Podľa Štátneho sekretariátu pápež vo filmovom dokumente odkazoval len na určité ustanovenia štátov. 

Vatikán sa po takmer dvoch týždňoch vyjadril k slovám pápeža Františka o homosexuálnych zväzkoch.

Reakcia neprišla z Tlačového strediska Svätej stolice, ale priamo zo Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Ten zaslal apoštolským nunciom (veľvyslancom Svätej stolice) po celom svete internú nótu, v ktorej spresnil, že pápež v žiadnom prípade nespochybnil cirkevné učenie o tom, že manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou. 

„Je zrejmé, že pápež František odkazoval na určité ustanovenia štátov, určite nie na doktrínu cirkvi, opakovane potvrdzovanú v posledných rokoch,“ uvádza sa v nóte, ktorú na sociálnej sieti zverejnil nuncius v Mexiku, arcibiskup Franco Coppola.

PARA ENTENDER ALGUNAS EXPRESIONES DEL PAPA EN EL DOCUMENTAL “FRANCISCO” Algunas afirmaciones, contenidas en el...

Uverejnil používateľ Franco Coppola Piatok 30. októbra 2020 Zdieľať

Podľa portálu ACI Stampa text nóty odkazuje na exhortáciu Amoris Laetitia (čl. 250) a tiež cituje časť rozhovoru pápeža Františka z roku 2014, kde hovorí, že manželstvo je medzi mužom a ženou.

„Sekulárne štáty chcú uznať registrované partnerstvá (las uniones civiles), aby upravili rôzne situácie vyplývajúce zo spolužitia, motivované potrebou regulovať ekonomické aspekty medzi ľuďmi, ako napríklad zaručením zdravotnej starostlivosti. Ide o pakty odlišnej povahy, pričom by som nevedel spraviť zoznam ich rozličných foriem. Je nevyhnutné vnímať rôzne prípady a posudzovať ich v rozmanitosti,“ hovorí pápež v citovanom rozhovore.

Inzercia

Talianske katolícke noviny Avvenire informovali, že list zo Štátneho sekretariátu bol určený na šírenie biskupom po celom svete. 

Polemiku vyvolala pasáž v novom filmovom dokumente s názvom František amerického režiséra Jevgenija Afinejevského. Pápež v nej hovorí, že „homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine. Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu. Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný. To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách (una ley de convivencia civil), aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu. Sám som sa za to zasadzoval“. 

Neskôr sa ukázalo, že tieto výroky pochádzajú z rozhovoru, ktorý František poskytol mexickej televízii Televisa v roku 2019, pričom v dokumente Afinejevského sú po vystrihnutí z rôznych miest „zlepené“ do súvislého vyjadrenia v inom slede. Navyše, veta o homosexuálnych zväzkoch v pôvodnom rozhovore nebola zverejnená. Televízia tvrdí, že túto pasáž im Vatikán – ktorého kamerami sa interview nakrúcalo – neposkytol. 

Vatikán vo svojej nóte pre nunciov priznal, že tvorcovia dokumentárneho filmu mohli „spôsobiť zmätok“ úpravou otázok, ktoré František dostal.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.