Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2015, 06:49

Spišský pomocný biskup Andrej Imrich sa vzdáva úradu (+ poznámka Imricha Gazdu)

Spišský pomocný biskup Andrej Imrich sa vzdáva úradu (+ poznámka Imricha Gazdu)

KBS potvrdila informáciu, že biskup Andrej Imrich sa vzdal svojej funkcie.

Podľa informácií denníka Postoj sa spišský pomocný biskup Andrej Imrich vzdáva svojej funkcie. Cirkev jeho rezignáciu oficiálne potvrdí v blízkej dobe. Správu pre denník Postoj odmietli komentovať hovorca biskupov i sekretariát KBS. Zvyklosť v prípade podobných personálnych zmien predpokladá najprv oficiálne oznámenie.

Od odvolania Róberta Bezáka z postu trnavského arcibiskupa v lete 2012 ide o najvážnejšiu personálnu udalosť v slovenskej cirkvi. 67-ročný Imrich totiž neodstupuje z dôvodu veku. Vekovou hranicou pre povinné odstúpenie biskupov je 75 rokov. Hoci medzi spomínanými dôvodmi môžu byť aj zdravotné, podľa našich informácií sa tak rozhodol aj pre nesúhlas s vedením diecézy.

Andrej Imrich bol vysvätený za biskupa v roku 1992, odvtedy bol v spišskej diecéze pomocným biskupom. Od roku 2002 bol spolu s ním pomocným biskupom aj Štefan Sečka, ktorého v roku 2011 pápež Benedikt XVI. vymenoval za spišského diecézneho biskupa. Stal sa tak nasledovníkom už dnes nebohého Františka Tondru.

Viac informácií k téme prinesieme v najbližšom čase.

Aktualizované o 12:05. Svätý otec František dnes prijal zrieknutie sa úradu pomocného biskupa Spišskej diecézy, ktoré mu predložil J.E. Mons. Andrej Imrich, informuje TK KBS. Konferenciu biskupov Slovenska o tejto skutočnosti informovala Apoštolská nunciatúra v Bratislave.

Andrej Imrich v súvislosti s prijatím zrieknutia sa úradu povedal: „Svätý Otec ma uvoľnil z úradu na moju prosbu. Vyhovel mi a som mu za to vďačný. Uvedomujem si, že v mojom veku psychické aj fyzické sily slabnú. Diecéza má dostatočný ľudský potenciál. Má dosť mladších kňazov, ktorí absolvovali postgraduálne štúdiá v zahraničí a sú rozhľadení po každej stránke. Svojimi schopnosťami i silami dokážu kvalitne zastávať služby v Cirkvi, preto svoje uvoľnenie z úradu vnímam ako správne.“ Mons. Andrej Imrich zároveň vyjadril želanie, aby jeho rozhodnutie bolo chápané v pokoji, v duchu jeho úprimnej, neustálej snahy o dobro Cirkvi na Slovensku.

Aktualizované o 21:30 o komentár komentátora Imricha Gazdu:.

Biskup Andrej Imrich sa vzdal úradu spišského pomocného biskupa vo veku 67 rokov. Ide o zriedkavé rozhodnutie, keďže biskup je povinný abdikovať až po dosiahnutí 75 rokov. Nariaďuje to Kódex kánonického práva v kánone 401 paragraf 1. Hneď nasledujúci paragraf spomína iné dve možnosti rezignácie biskupa: a) narušené zdravie, b) iný vážny dôvod, pre ktorý sa biskup stal menej schopným zastávať svoj úrad. Práve na základe tohto paragrafu odstúpil aj Andrej Imrich.

Keďže nie je známe, že by biskup Imrich trpel vážnymi zdravotnými problémami, a presné dôvody odstúpenia Svätá stolica nikdy nezverejňuje, možno len hádať, aké vážne dôvody viedli biskupa k odchodu. Určite nešlo o banality, ináč by pápež František abdikáciu neprijal. Na Spiši sa každopádne začne skloňovať rovnaká otázka, ako už dlhšie zaznieva v Košickej arcidiecéze: „Kto sa stane novým pomocným biskupom?“  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.