Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Dnes treba vedieť
20. október 2020, 19:15

Prolife

Parlament neschválil Záborskej návrh, chýbal jeden hlas

Parlament neschválil Záborskej návrh, chýbal jeden hlas

Za bolo len 58 poslancov. Neprešiel ani návrh poslankyne Cigánikovej o chemickom potrate.

Parlament neschválil návrh zákona na pomoc tehotným ženám, podporilo ho 58 poslancov. Proti bolo 45, zdržalo sa 12 poslancov, nehlasovali dvaja. Prítomných bolo 117 zákonodarcov. 

Plénum neschválilo ani jeden z pozmeňujúcich návrhov. 

„Dnes sme zastali v minulom storočí. Úprimne ma mrzí, že pár hlasov nateraz znemožnilo realizovať naozaj dobré a prospešné opatrenia na pomoc tým tehotným ženám, ktoré si samy nevedia v zložitej situácii rady, potrebujú ju a stoja o ňu. Naopak, ďakujem všetkým kolegom, ktorí nášmu zákonu dali zelenú. Je to pre nás signál, že ideme cestou, po ktorej treba kráčať ďalej. Pretože zákon pomáhajúci matkám si to zaslúži v každom čase,“ reagovala Anna Záborská.

Návrh poslancov okolo Anny Záborskej z Kresťanskej únie zavádzal okrem podpory pre tehotné ženy zákaz reklamy na potrat a predlžoval tiež lehotu na rozmyslenie zákroku zo 48 na 96 hodín.

Pri potrate do 24. týždňa tehotenstva z dôvodu závažného poškodenia dieťaťa mal byť druhý lekársky posudok dobrovoľný a preplácaný poisťovňou – išlo o ústupok, s ktorým počítal pozmeňujúci návrh Záborskej. Ani ten však nenašiel v pléne podporu.  

Neprešiel tiež pozmeňujúci návrh poslankyne SaS Jany Cigánikovej, v rámci ktorého navrhovala legalizáciu chemického potratu.

Záborská na facebooku oznámila, že o pol roka podá návrh na pomoc tehotným ženám znova.

O 23 hlasov menej

V prvom čítaní Záborskej návrh podporilo 81 poslancov z koalície i opozície. Dnes iba 58

V OĽaNO návrh dnes podporilo 27 poslancov. Desiati boli proti, siedmi sa zdržali. Podpora v najväčšom poslaneckom klube oproti prvému čítaniu výrazne klesla, vtedy návrh podporilo spolu 39 poslancov. 

Z hnutia Sme rodina hlasovalo za 13 poslancov, čo je o troch menej ako v prvom čítaní. Teraz zákon nepodporili nielen Zuzana Šebová, ale ani poslankyňa Monika Péter a predseda Boris Kollár sa zdržal. Adriana Pčolinská bola neprítomná.

Zo strany Za ľudí podporili dnes Záborskej návrh iba dve poslankyne (Leščáková a Šuteková), predtým to boli štyria poslanci koaličnej strany. Podpredseda Juraj Šeliga tentoraz nehlasoval, ostatní boli proti, respektíve neprítomní. 

Inzercia

V klube SaS boli podľa očakávania všetci proti okrem poslankyne Zemanovej, ktorá nehlasovala.

Z opozičného Smeru-SD návrh podporili len poslanci Faič, Zahorčák, Kéry a Blanár. Predseda Fico hlasoval proti. 

Kotlebova ĽSNS „dodala“ tentokrát len deväť hlasov. Ostatných poslancov eviduje systém ako neprítomných, jeden sa zdržal. V júlovom hlasovaní za zákon hlasovali všetci 14 členovia klubu. 

Z nezaradených poslancov návrh podporili obaja Kuffovci a Podmanický. Taraba z KDŽP bol neprítomný. Rovnako neprítomní alebo nezaprezentovaní boli všetci poslanci vznikajúcej strany Hlas. 

Kde stratila Záborská hlasy: 
OĽaNO: mínus 12
Sme rodina: mínus 3
Za ľudí: mínus 2
ĽSNS: mínus 5
Nezaradení: mínus 1

V septembri sa nerozhodlo

O Záborskej návrhu sa malo pôvodne hlasovať už koncom septembra. Poslanci z koaličných aj opozičných strán však vtedy vyťahovali hlasovacie karty, čím znemožnili, aby bol parlament uznášaniaschopný.

„Koordináciu SaS s opozíciou pri znefunkčnení parlamentu v prípade hlasovania o návrhu zákona vnímame ako porušenie koaličnej zmluvy,“ povedala vtedy jedna z predkladateliek Lucia Drábiková z OĽaNO.

Poslankyňa Bittó Cigániková popierala, že by obštrukcie koordinovala s opozíciou.

Čo chcel pro-life návrh upraviť:
 • Zmena názvu úkonu z prerušenia na ukončenie tehotenstva.
 • Pravidelná súhrnná správa od ministerstva zdravotníctva o tejto problematike s návrhmi konkrétnych politík na zníženie potratovosti.
 • Predĺženie lehoty na rozmyslenie pre ženu zo 48 na 96 hodín.
 • Lepšia informovanosť žien pred zákrokom.
 • V zákone zdôrazňujú nielen záujem a ochranu matky, ale aj plodu, nenarodeného života.
 • Dobrovoľný II. lekársky názor preplácaný poisťovňou.
 • Zákaz reklamy súvisiacej so službami a tovarmi, ktoré sa využívajú na realizáciu výkonu umelého ukončenia tehotenstva.
 • Rozšírenie možnosti núdzového bývania aj pre nečakane tehotné ženy.
 • Doplnenie dotazníka pred potratom, aby sme poznali skutočné príčiny.
 • Príspevok hneď pri narodení, nie až po 28. dni.
 • Značné zvýšenie príspevku pri narodení zdravotne znevýhodneného dieťaťa.
 • Podporná schéma pre poradne, aby mohli byť ženám nápomocné tam, kde bývajú.

Zhoda nebola ani v OĽaNO

O návrhu sa dlho diskutovalo aj vnútri hnutia OĽaNO. Liberálnejší poslanci hnutia mali pripomienky k trom najvýraznejším bodom návrhu – zákazu reklamy na potrat, predĺženiu lehoty na rozmyslenie zákroku zo 48 na 96 hodín a dva nezávislé posudky pri potrate do 24. týždňa tehotenstva z dôvodu závažného poškodenia dieťaťa.

Konzervatívnejší poslanci hnutia napokon ustúpili v tom, že druhý lekársky posudok nemal byť podľa návrhu povinný. Šestnásti z päťdesiatich troch poslancov hnutia OĽaNO napriek tomu v septembri verejne vyhlásili, že za zákon svojich kolegov v parlamente nezahlasujú.

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

"Marekovi Krajčímu dôverujem, chráni zdravotníctvo pred finančnými skupinami, chráni životy a zdravie občanov", vyhlásil premiér. Minister zdravotníctva bol podľa neho od začiatku jediný, ktorý trval na tvrdších opatreniach.

pred 23 minútami

Vláda by v nedeľu popoludní mala podľa premiéra Matoviča vziať na vedomie odporúčania odborníkov, ktoré vzišli z niekoľkodňového rokovania. Ak by sme však všetky terajšie opatrenia dodržiavali, nemali by sme podľa neho do dvoch týždňov jediného pozitívneho.

pred 30 minútami

Predtým ako by sme pristúpili k zatvoreniu fabrík, musíme vyčerpať všetky ostatné možnosti. Veľa možností na sprísňovanie lockdownu však už nemáme, vyhlásil predseda vlády Igor Matovič v diskusii TA3 V politike. Potvrdil, že návrh opatrení, ktorý vzišiel po diskusiách s odborníkmi a zverejnili ho médiá, je pravdivý.

pred 49 minútami

Kardinála Roberta Saraha na čele Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí by mohol nahradiť niekto z trojice Arthur Roche, Claudio Maniago a Vittorio Viola, tvrdí agentúra CNA. Anglický arcibiskup Roche (70) je tajomníkom kongregácie, biskup Maniago (62) je predsedom Liturgickej komisie Talianskej biskupskej konferencie a minorita Viola (55) je diecéznym biskupom v Tortone.

pred hodinou

Počet úmrtí na koronavírus stúpol o 114 na 7189. PCR testy odhalili v sobotu 1815 nakazených, celkovo sa vykonalo 8839 testov. Pribudlo 56 hospitalizovaných pacientov, ich celkový počet je momentálne 3905. Podporu pľúcnej ventilácie potrebuje 353 pacientov, na Jednotkách intenzívnej starostlivosti je 316 ľudí. Počet očkovaných sa zvýšil o 1754. Prvú dávku vakcíny už má 170 386 ľudí, oboma dávkami je zaočkovaných 132 856 ľudí.

💉 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 303 242, za predchádzajúci deň pribudlo 1 754 zaočkovaných....

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Nedeľa 28. februára 2021
pred hodinou

V Česku pribudlo v sobotu 7798 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je o približne 1000 viac ako pred týždňom a najviac za prvý víkendový deň od 9. januára. Oproti minulej sobote sa v krajine tiež zvýšil počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Hospitalizovaných s covidom je v Česku 6998 ľudí, z nich 1523 má ťažký priebeh ochorenia. Krajina eviduje k nedeľňajšiemu ránu celkovo 20 339 úmrtí osôb pozitívne testovaných na COVID-19. V Česku tiež dosiaľ podali takmer 650 000 dávok vakcín proti koronavírusu, pričom dvoma dávkami zaočkovali viac ako 239 000 ľudí. (tasr)