Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vláda Dnes treba vedieť
24. jún 2020, 16:22

Diplomovka

Je to kopanec do zadku, reaguje premiér na Kollára. Vyzývať na odchod ho nemieni

Je to kopanec do zadku, reaguje premiér na Kollára. Vyzývať na odchod ho nemieni

Premiér Igor Matovič. Foto – TASR

Šéf parlamentu je podľa premiéra dostatočne svojprávny, aby vyvodil zodpovednosť z celej situácie.

Predseda vlády Igor Matovič nebude vyzývať  Borisa Kollára  na odstúpenie v súvislosti s podozrením na plagiátorstvo diplomovej práce.

Prioritou je pre neho fungovanie súčasnej vlády. „Beriem to ako kopanec do zadku celej vláde,“ reagoval premiér s tým, že táto situácia má byť impulz na reformu vysokého školstva. „Tým myslím, že zrušíme bez hanby polovicu vysokých škôl, umelo vytvorené školy v Skalici, Sládkovičove a podobné bludy, ktoré deformujú systém,“ zdôraznil Matovič.

Na podobnosť s kauzou rigoróznej práce Andreja Danka povedal, že nevie, či ide presne o rovnaký čin. „Neviem si predstaviť, že by Boris Kollár bojoval proti Andrejovi Dankovi, ak by si bol vedomý, že má rovnaký ,prúser‘. Je to pre mňa záhada, ktorú mi musí vysvetliť.“

Matovič svoj postup zdôvodnil tým, že nechce ohroziť pád vlády a návrat „mafie“ do čela štátu. „Chcem splniť to, čo som ľuďom sľúbil, očistiť Slovensko od mafie. Vzhľadom na túto zodpovednosť neurobím nič, čo by ohrozilo stabilitu tejto koalície,“ zdôraznil Matovič.

„Ak si mám dať na misku váh jednu diplomovku a stabilitu vládnej koalície, určite bude mojou prioritou udržať vládnu koalíciu,“ zopakoval. Poukázal na to, že jeho rozhodnutie determinuje i situácia Slovenska po predchádzajúcom vládnutí Smeru i pandémia nového koronavírusu.

Šéf parlamentu je podľa neho dostatočne svojprávny, aby vyvodil zodpovednosť z celej situácie.

„Nebudem cez médiá hovoriť: ,Boris Kollár odstúp!‘“ Matovič sa s ním plánuje stretnúť čím skôr, hneď ako mu dá Kollár termín. Podľa vlastných slov sa nebude báť prísť na prípadnú schôdzu k odvolávaniu Kollára. Poslanci OĽaNO by na nej mali pri hlasovaní voľnú ruku.

Podľa medializovaných informácií mal Kollár vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Ten ju podľa Denníka N nedal Kollárovi prerobiť, ale umožnil mu v roku 2015 získať magisterský diplom na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Denník označil Kollárovu 58-stranovú prácu za plagiát.

Verím, že sa k veci postaví čelom, vraví minister školstva

Boris Kollár je podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga „rovný človek, ktorý sa k veciam vie postaviť čelom“.

Inzercia

Minister si preto myslí, že rovnako Kollár zareaguje aj v súvislosti s pochybnosťami okolo svojej diplomovej práce.

„Verím, že tak ako je u neho zvykom, vysvetlí dané veci a vyvodí zodpovednosť,“ povedal Gröhling. Na viaceré konkrétne otázky novinárov týkajúce sa Kollárovho postupu nechcel minister vyhlasovať jednoznačné stanoviská, chce si počkať na ďalšie vysvetlenia a verifikácie podozrení.

„Máme dohodnuté stretnutie s pánom Kollárom, budeme sa o tom rozprávať, chcem sa oboznámiť bližšie s prípadom,“ povedal.

Prízvukoval zároveň, že na Stredoeurópsku vysokú školu v Skalici, na ktorej Kollár robil diplomovú prácu, poslal kontrolu. Deklaroval tiež, že vysokoškolský titul musí „znovu získať vážnosť“, k čomu majú smerovať kroky a opatrenia ministerstva školstva, implementované aj do nového vysokoškolského zákona, ktorý by i v takýchto situáciách dával rezortu väčšie právomoci.

Za ľudí trvá na vyvodení zodpovednosti

Ak Boris Kollár v krátkom čase dôveryhodne nevysvetlí informácie o plagiátorstve, strana Za ľudí bude trvať na vyvodení politickej zodpovednosti.

Za ľudí zároveň vyzýva ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby pripravil kroky na predchádzanie takýmto prípadom už v procese tvorby akademických prác.

Strana kritizuje plagiátorstvo a podvádzanie pri záverečných prácach. „Strana Za ľudí nikdy nebude takéto konanie tolerovať. Tak ako v prípade rigoróznej práce bývalého predsedu NR SR Andreja Danka, tak aj v prípade diplomovej práce Borisa Kollára, ak sa v krátkom čase nepodarí predsedovi národnej rady dôveryhodne vysvetliť, ako je možné, že veľká časť jeho práce je odkopírovaná z iných prác, bude trvať na vyvodení politickej zodpovednosti,“ uviedla strana.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 4 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 5 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 7 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 7 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.