Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2020, 14:02

Okrem Krištúfkovej bakalárky je možným plagiátom aj diplomovka Borisa Kollára

Okrem Krištúfkovej bakalárky je možným plagiátom aj diplomovka Borisa Kollára

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár počas brífingu ohľadom svojej diplomovej práce. Foto - TASR/Michal Svítok

Podľa Denníka N získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici za plagiát okrem Petry Krištúfkovej aj jej stranícky šéf a predseda parlamentu Boris Kollár. Obaja obvinenia z plagiátorstva odmietajú.

Denník N priniesol informáciu, že predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár pri písaní diplomovej práce kopíroval z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal.

Boris Kollár odmieta tvrdenie, že jeho 58-stranová diplomová práca je plagiátom. Podľa jeho slov práca prešla testom originality s 24,45 % zhodou. Poukázal na výsledky kontroly originality práce a tiež na poznámky o použitých zdrojoch, ktoré v práci spomína. Podobnosť s prácou svojho školiteľa vysvetlil tým, že sa s jeho myšlienkami stotožnil.  Vzhľadom na to, že mal veľa práce priznal, že si písanie uľahčil kopírovaním z internetu, no nepovažuje to za tragédiu.

"Moja zhoda je 24,45 percenta. Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva," poznamenal Kollár. Odmieta rovnako tvrdenia o tom, že v práci dostatočne nezdrojoval. Tvrdí, že použil všetky zdroje, ktoré mohol a cez test originality prešiel. Na otázky, prečo nezdrojoval svojho školiteľa pri statiach, ktoré od neho prevzal, odpovedal, že možno urobil niekde chybu.

"Ak by som cez toto neprešiel, nepustili by ma ku štátnej skúške," podotkol. Kollár zdôraznil, že je potrebné si ctiť platný školský systém a stanovené pravidlá. Tie musia podľa neho platiť pre každého. "Tu máte protokol originality, ktorý je platný. To som si nevymyslel," uviedol. Rovnako deklaroval, že prácu písal sám. To, že spravil chyby podľa neho však neznamená, že by prácu "odflákal".

Kollár politickú zodpovednosť vyvodiť neplánuje. Rovnako odmieta prirovnanie s Andrejom Dankom, pretože na rozdiel od neho publikácie citoval, zatiaľ čo Danko odpisoval bez akéhokoľvek odvolania sa na prácu študenta. "Toto nie je odkopírované od iného študenta," reagoval na otázku, či to nie je rovnaký prípad ako rigorózna práca bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka.

Podľa Beblavého je aj Krištúfkovej bakalárska práca plagiát

Dopoludnia zverejnil video o plagiátorstve bakalárskej práce poslankyne Petry Krištúfkovej z hnutia Sme rodina aj exposlanec Národnej rady a bývalý predseda mimoparlamentnej strany SPOLU Miroslav Beblavý. 

Bakalársku prácu, ktorú označil za „brutálny“ plagiát, predložila poslankyňa z hnutia Sme rodina vlani na vysokej škole v Skalici a týka sa rodiny. Na sociálnej sieti uverejnil video, kde hovorí o tom, že v množstve textov Krištúfkovej práca od slova do slova kopíruje napríklad vedecké články, niektoré texty podľa neho odkopírovala aj s chybami.

„Pani poslankyňa systematicky vykráda texty,“ tvrdí bývalý politik Miroslav Beblavý. Ide podľa neho o porušenie autorského zákona. Problém vidí aj v tom, že prácu Krištúfková odovzdala v roku 2019, keď bola poslankyňou NR SR.

Krištúfková napísala prácu na tému „Vybrané indikátory sociálnej dimenzie kvality života – rodina“ v študijnom programe životné prostredie a študijnom odbore ochrana a využívanie krajiny. Štúdium na vysokej škole v Skalici odporučil Petre Krištúfkovej sám Boris Kollár. Čo sa týka jej práce predseda parlamentu tvrdí, že podľa neho spĺňa kritériá spojené s prácou na úrovni bakalárskeho stupňa štúdia. 

"Určite sú iné požiadavky na bakalársku, na rigoróznu a na diplomovú prácu. Každá univerzita si stanovuje vlastné podmienky, čo by to malo obsahovať, čo by to nemalo obsahovať. Myslím si, že to, čo som videl u pani Krištúfkovej, bolo v poriadku," hovorí Kollár.

Inzercia

„Ak to je skutočne pravda, tak je to v prvom rade obrovská osobná hanba,“ povedal v utorok predseda SaS Richard Sulík v súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že Krištúfkovej bakalárska práca je plagiát.

„Na mnohých koaličných kolegov som hrdý a je mi cťou sa s nimi podieľať na oprave krajiny, aj keď to občas ide ako v lete na saniach. A za niektorých sa hanbím a mám problém s nimi sedieť v koaličných laviciach. Toto nie je zmena, ktorú sme sľubovali,“ uviedol na sociálnej sieti člen predsedníctva strany Za ľudí a poslanec parlamentu Miroslav Kollár.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v reakcii na informácie o Krištúfkovej bakalárskej práci uviedol, že si nevie predstaviť, že by urobila plagiát. "Ostávam v nádeji, že je to nejaké nedorozumenie," vyhlásil s tým, že sa s medializovanou informáciou oboznámi. Deklaruje, že nevidí dôvod meniť názory, a každý, kto podvádza, by sa mal podľa Budaja zahanbiť a zobrať za to svoju mieru zodpovednosti.

Krištúfková odmieta porovnávanie s Dankom, odkazuje na kompilát

Poslankyňa Petra Krištúfková považuje za nekorektné, ak Miroslav Beblavý porovnával jej bakalársku prácu s rigoróznou prácou niekdajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka. Na bakalársku prácu sú podľa nej kladené nižšie nároky, ktoré umožňujú metódu kompilácie. 

Krištúfková uvádza, že sa na nároky na bakalársku, magisterskú a rigoróznu prácu treba pozerať rôzne. Podľa poslankyne sa pri bakalárskej práci vyžaduje preukázanie priemerných vedomostí, uplatnenie schopnosti pri ich zhromažďovaní a spracovaní základnej odbornej literatúry.

„V bakalárskej práci sa často používa metóda kompilácie, čiže súhrn odborných textov od viacerých autorov a s nimi sa následne pracuje,“ vysvetľuje Krištúfková. To podľa nej neplatilo v prípade Danka, ktorý mal s už ukončeným magisterským vzdelaním preukázať schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedecko-odbornú činnosť v oblasti vedy a výskumu.

Krištúfková zdôrazňuje, že dostala za prácu hodnotenie C - dobre, čiže išlo o priemernú prácu. „Práca bola nahraná do centrálneho registra záverečných prác a komisia mala k dispozícii aj výsledný protokol originality,“ uzavrela.

Boris Kollár strane Spolu a jej bývalému predsedovi Miroslavovi Beblavému, ktorí o prácach informovali, odkázal, že treba rešpektovať školský systém a ak ho chcú meniť, odporučil im dostať sa do parlamentu, prípadne do vlády a obsadiť pozíciu ministra školstva.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Do Česka príde bojovať s pandémiou aj 28 vojenských lekárov zo Spojených štátov. Pomoc zdravotníkov z Texasu a Nebrasky dohodol s americkým veľvyslancom v Česku vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. O tom, kedy by mali doraziť, sa momentálne rokuje, informoval Český rozhlas. 

Inzercia

Inzercia