Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
17. jún 2020, 12:03

KBS

Biskupi zrušili dišpenz od povinnej účasti na nedeľných omšiach

Biskupi zrušili dišpenz od povinnej účasti na nedeľných omšiach

Foto - TK KBS/Peter Zimen

Na plenárnom zasadnutí vydali tiež vyhlásenie, ktorým podporili voľnú nedeľu ako deň pracovného pokoja.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) rozhodla o odvolaní všeobecného dišpenzu od povinnej účasti veriacich na nedeľných a sviatočných bohoslužbách. Rozhodnutie, ktoré bolo prijaté počas plenárneho zasadnutia KBS na Donovaloch, platí od dnešného dňa, teda od 17. júna.

Biskupi sa rozhodli dišpenz zrušiť vzhľadom na pokračujúce uvoľňovanie opatrení po koronakríze. „Virtuálne spoločenstvo a sledovanie prenosov, ktoré sa ukázalo ako veľmi užitočný prostriedok vo výnimočnom stave, samozrejme nemôže trvalo nahradiť živé spoločenstvo stretávajúce sa pri modlitbe a sláveniach,“ uviedli predseda KBS Stanislav Zvolenský a generálny sekretár Marián Chovanec počas tlačového brífingu v stredu predpoludním.

Zároveň dodali, že v platnosti ostávajú výnimky z povinnej účasti na nedeľných a sviatočných bohoslužbách, ktoré platia pre chorých, ľudí v karanténe či pre tých, ktorí pociťujú vážnu fyzickú či morálnu prekážku vyplývajúcu napríklad z chronických ochorení alebo pooperačných stavov.

Kým platia krízové hygienické opatrenia, zostáva v platnosti aj prijímanie sv. prijímania na ruku.

Biskupi tiež prijali vyhlásenie, v ktorom apelujú, aby voľná nedeľa bola dňom pracovného pokoja. „Nielenže tým poskytneme rodinám možnosť tráviť čas spolu, ale vyšleme tiež signál, že sme pochopili, aké je potrebné, aby si oddýchlo aj životné prostredie,“ vyhlásili biskupi.

Plenárneho zasadnutia KBS sa zúčastnil už aj nový pomocný biskup Spišskej diecézy Ján Kuboš, ktorý bude vysvätený o týždeň 24. júna v katedrále v Spišskej Kapitule.

Vyhlásenie KBS k voľnej nedeli

Ďakujeme všetkým, ktorí sa počas koronakrízy správali zodpovedne, a prispeli tak k ochrane ľudských životov. Spoločenský, ekonomický a kultúrny život sa znovu rozbieha. Neprehliadnime však varovanie, ktoré nám kríza ukázala. Neprestajná záťaž kladená na ľudí a na prírodu nemôže zostať bez následkov. Je čas zamyslieť sa a zvážiť priority.

Biskupi Slovenska sú za to, aby sa v spoločnosti obnovila voľná nedeľa ako deň pracovného pokoja. Nielenže tým poskytneme rodinám možnosť tráviť čas spolu, ale vyšleme tiež signál, že sme pochopili, aké je potrebné, aby si oddýchlo aj životné prostredie. Jeden voľný deň v týždni zároveň poukazuje na mieru tých ostatných: keď oddychujeme a slávime, vnímame zmysel našej práce a života.

Nepremárnime šancu, ktorá sa nám ponúka. Vypočujme hlasy tých, ktorí nemajú ekonomickú či politickú silu, najmä hlasy matiek pracujúcich v predajniach: aspoň jeden deň túžia byť so svojimi deťmi. Vráťme im slobodu tráviť čas s rodinou. Všimnime si múdrosť našich predkov inšpirovanú Božím zámerom, ale aj pravidlo voľnej nedele, ktoré dobre funguje v moderných krajinách.

Našim zákonodarcom v tomto smere vyprosujeme otvorenosť a odvahu, aby volanie ľudí aj Zeme vypočuli (porov. pápež František, encyklika Laudato sí, 49).

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.

pred 4 hodinami

Futbalisti Parmy v základnej zostave so slovenským reprezentantom Jurajom Kuckom prehrali v 1. kole talianskej Serie A s Neapolom 0:2. O triumfe hostí rozhodli v druhom polčase Dries Mertens s Lorenzom Insignem. Kucka odohral celý zápas a videl žltú kartu. Stredopoliar Neapola Stanislav Lobotka sa dostal na ihrisko v 88. minúte.

pred 4 hodinami

Polícia zadržala v Krompachoch (okres Spišská Nová Ves) medzinárodne hľadaného Chineye Whytg Nzedgu z Ghany, na ktorého sú vydané dva európske zatýkacie rozkazy. Hľadaný muž sa mal v Grécku dopustiť drogovej trestnej činnosti, za ktorú bol právoplatne odsúdený na osem rokov väzenia, doživotný trest mu hrozí v prípade dokázania viny za spoluúčasť na vražde.