Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. máj 2020, 08:59

Zdravie

Slováci najčastejšie zomierajú na srdcovo-cievne ochorenia

„Až deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik nejakého kardiovaskulárneho ochorenia,“ spresnil kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák.

Slováci najčastejšie zomierajú na srdcovo-cievne ochorenia. Trend na Slovensku je klesajúci, avšak menej ako v okolitých krajinách.

"Choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva. Žiaľ, stále neklesá počet nových infarktov a mozgových porážok," uviedol Majerčák.

Rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení nebolia, preto ich ľudia podľa Majerčáka ignorujú. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, nadmerný príjem soli, vysoká hladina kyseliny močovej, vysoký krvný tlak, nadváha a obezita, nedostatok fyzickej aktivity a vysoká hladina cholesterolu.

So zvýšeným cholesterolom idú ruka v ruke nadváha a obezita, avšak to, čo vie ľuďom poriadne uškodiť, je obvod pásu.

"Pri pasovaní sa s nadváhou a obezitou nie je podstatná váha, ale obvod pásu. Dôležité je sa zbaviť nadbytočného tuku, ktorý sa ukladá hlavne v bruchu," vysvetlil Majerčák a zároveň upozornil, že vnútrobrušný tuk je životu nebezpečný. "Kým tukové bunky napríklad na ženských bokoch nemajú žiadnu endokrinnú aktivitu, tukové bunky v bruchu vylučujú látky spôsobujúce choroby, ako sú cukrovka, rakovina, srdcový infarkt, porážka, cirhóza pečene a ďalšie."

Obezita či nadváha sa dá vypočítať podľa kardiológa a obezitológa aj doma - vydelením hmotnosti v kilogramoch výškou v metroch na druhú.

"Na to, aby ste zistili, či patríte k rizikovej skupine, vám stačí vydeliť váš obvod pásu a výšku. Ak vám vyjde výsledok pod 0.5, teda ak je váš pás menší ako polovica vašej výšky, nemáte rizikové množstvo vnútrobrušného tuku, ktorý vám skráti život. Pri číslach 0.5 až 0.6 máte zvýšené riziko, ale ste ešte v takzvanom sivom pásme. Ak je však vaša hodnota v rizikovom  pásme nad 0.6, bolo by rozumné navštíviť odborníka a nechať sa vyšetriť," poradil Majerčák.

Dodal, že obvod pása je ideálne merať nad pupkom alebo tam, kde je brucho najväčšie.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Predseda Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že výber predsedu Špecializovaného trestného súdu bude napokon politickým rozhodnutím a bude záležať na tom, ktorý z kandidátov je pripravený plniť pokyny vládnej koalície a pokračovať v kriminalizovaní a šikanovaní opozície. Uviedol to na sociálnej sieti.

STANE SA PREDSEDOM ŠPECIALIZOVANÉHO TRESTNÉHO SÚDU MÔJ DOBRÝ KAMARÁT?😱 Špecializovaný trestný súd vyšiel z dielne SMER...

Uverejnil používateľ Robert Fico Utorok 4. augusta 2020
pred 46 minútami

Počet Britov sťahujúcich sa do krajín Európskej únie prudko stúpol po hlasovaní o brexite v roku 2016, vyplýva z novej britsko-nemeckej štúdie. Najväčší počet ľudí prišiel zo Spojeného kráľovstva do Španielska, za ním nasledovalo Francúzsko. (TASR)  

pred 2 hodinami

Ozbrojené sily plánujú v roku 2021 vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. (TASR)