Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2020, 07:54

Koronavírus

V Dánsku znovu otvorili múzeá, kiná, divadlá i zoologické záhrady

Pôvodne bolo ich otvorenie zamýšľané až 8. júna. Kodaň sa však rozhodla umožniť im okamžité otvorenie po stredajšom odobrení v dánskom parlamente a tiež v reakcii na tvrdenia miestnych zdravotných úradov, že šírenie vírusu sa spomalilo.

"Bola to čistá radosť. Konečne môžeme začať," opísal svoje pocity pre dánsku verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu stanicu DR riaditeľ dánskeho prírodovedného múzea Peter Kjargaard. Vyjadril nadšenie z toho, že jeho múzeum bude môcť návštevníkom predviesť novú expozíciu dinosaurov, hoci jej príprava bude trvať ešte aspoň mesiac.

Nie všetky dánske múzeá však otvorili už vo štvrtok. Viaceré avizovali, že návštevníkov začnú prijímať až cez víkend či na budúci týždeň, informuje AFP.

V súlade s dohodou, ktorú v stredu večer dosiahli poslanci dánskeho parlamentu, ostanú hranice krajiny vo všeobecnosti uzavreté. Od začiatku budúceho týždňa však pribudnú výnimky a do Dánska budú môcť prichádzať ľudia s trvalým pobytom v niektorej zo severských krajín a tiež Nemecka, ktorí budú chcieť navštíviť príbuzných a blízkych alebo aj nehnuteľnosť, ktorú v krajine vlastnia.

V Dánsku od 15. mája mohli znovu - po dodržaní prísnych hygienických opatrení a vzájomných odstupov - otvoriť predškolské zariadenia. Do škôl sa od tohto termínu mohli taktiež vrátiť žiaci nižších ročníkov základných škôl, ku ktorým tento týždeň pribudli aj žiaci vyšších ročníkov. Stredné školy by v krajine mali otvoriť už čoskoro.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik vyvracia tvrdenie, že sa odmietol podrobiť vyšetreniu na polygrafe, ktoré je súčasťou previerky Národného bezpečnostného úradu. Reagoval tak na informáciu, ktorú v stredu zverejnil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Národný bezpečnostný úrad otvoril Kováčikovu bezpečnostnú previerku vlani po zverejnení informácií o tom, že vkladal na účet v banke 204tisíc eur v hotovosti.

pred 2 hodinami

Prehľad očakávaných udalostí vo štvrtok 2. júla

  • minister pôdohospodárstva Ján Mičovský bude bilancovať svojich 100 dní v úrade
  • slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo schváli akreditačné štandardy
  • brífing po rokovaní o budúcnosti muránskej planiny
  • turecký súd rozhodne o štatúte múzea Hagia Sofia
pred 13 hodinami