Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
31. január 2020

Gott mit uns? Alebo o kresťanstve, z ktorého ide strach

„Buldozérové kresťanstvo“ je desivé. Aj keď je plné krásnych fráz o našom Pánovi a jeho cestách.
Gott mit uns? Alebo o kresťanstve, z ktorého ide strach

Ilustračné foto – Flickr.com

- „Ak je Boh za nás, kto proti nám?“ napísala diskutérka.

- „A čo keď Boh nie je za vás?“ opýtal sa diskutujúci.

- „A za koho by mal byť? Za stranu kresťanov, ktorí idú s liberálmi, ktorí podporujú potraty, adopcie detí homosexuálnymi pármi...? Dobrotivému Bohu sú milí tí, ktorí kráčajú po jeho cestách a konajú spravodlivosť,“ uzavrel nemenovaný kandidát.

Problémom nie je to, že kresťania sú rozdelení v rôznych stranách. Tak to bolo vlastne vždy, v tomto niet žiadnej novinky. Príklady hádam ani netreba uvádzať. Nóvum, ktorému čelíme, spočíva v presvedčení istej skupiny ľudí, že jedine oni sú tí autentickí a všetci doteraz boli a sú liberálni, falošní, slniečkarskí a podobne.

Atmosféru internetových fór nemožno preceňovať. Pokúsil som sa sporadicky sa zapojiť do niekoľkých názorových výmen. Napríklad vtedy, keď som si u nemenovaného kandidáta prečítal, že číslo 1488 je nielen neškodné, ale vlastne kresťanské, veď poukazuje na počet zastavení krížovej cesty a číslo piesne Tichá noc.

Takéto zľahčovanie používania fašistickej symboliky považujem za absolútne neprijateľné a ďaleko, ďaleko za čiarou. Vypočul som si, že som „vygumovaný slniečkar“, „liberálny kresťan“, jedna milá teta mi dokonca napísala, že som „určite aj iný“.

Inzercia

Aby sme si rozumeli, vôbec nejde o mňa. Takéto úbohosti ma nechávajú chladným.

Prečítajte si tiež:
Let's talk about sport Zdieľať

Niečo iné je podstatné a desivé: kto sa to dnes pasuje za arbitra autentického kresťanstva? Vulgárna masa, ktorej apoštolmi sú jedinci, ktorí v nedávnej minulosti považovali Katolícku cirkev za príčinu všetkého zla vo svete? Alebo akísi vraj tradiční laici, ktorí by aj pápeža utopili v lyžičke vody?

Takéto „buldozérové kresťanstvo“ je desivé. Aj keď je plné krásnych fráz o našom Pánovi a jeho cestách.

Vždy keď vidím, ako chce človek sebaisto tvrdiť, čo chce Všemohúci, spozorniem. Viete, čo môžeme s istotou povedať o tom, čo chce Boh? Že chce spásu všetkých ľudí. O čom inom ešte môžeme s istotou povedať, že Boh chce?

Preto treba dať veľký pozor na tých, ktorí hovoria: A za koho iného než za nás by mal byť?

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.