Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. január 2020, 09:06

Marček opísal, ako zavraždil Kuciaka, Kočner odmietol vypovedať

Marček opísal, ako zavraždil Kuciaka, Kočner odmietol vypovedať

Obvinený Miroslav M. na pojednávaní 13. januára 2020 v Pezinku. FOTO TASR - Michal Svítok

Szabó chcel vraj Kuciaka iba zbiť, Zsuzsová vinu poprela. Pojednávanie s Kočnerom a spol. bude pokračovať v utorok.

Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová otvorila pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na lavici obžalovaných sedia Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Prítomní sú aj poškodení.

Prokurátor ani nikto z obvinených nemajú záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.

V prvom dni hlavného pojednávania prednesie prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu, ktorá je podaná za šesť skutkov. Okrem vraždy novinára a jeho snúbenice sa týka aj vraždy Petra Molnára, ktorého mali podľa prokuratúry zavraždiť koncom roka 2016 Miroslav M. a Tomáš Sz. s motívom lúpeže. Ďalšie štyri skutky obžaloby sa týkajú nedovoleného ozbrojovania.

Za vraždu Jána Kuciaka bol už právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó. Uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú neskôr museli modifikovať pre požiadavku senátu Pamely Záleskej. Nepovažovala dohodnutý 10-ročný trest odňatia slobody za adekvátny. Za úkladnú vraždu na objednávku požadovala pre Andruskóa 15-ročný trest, s ktorým napokon súhlasil. Stal sa tak prvým právoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára. Práve on bude vypovedať ako jeden z prvých svedkov o tom, že si ho na vraždu Kuciaka najala Alena Zs. na pokyn Mariana K.

Okrem Andruskóa súd predvolal aj exnovinára a niekdajšieho riaditeľa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Pre Mariana K. mal zabezpečovať sledovanie niekoľkých novinárov vrátane Kuciaka. Prokurátor chce na súde vypočuť aj mnohých ďalších svedkov, medzi nimi napríklad aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ako aj jedného z akcionárov Penty Jaroslava Haščáka.

Senát nateraz vytýčil zatiaľ deväť pojednávacích dní v januári a februári.

Predsedníčka senátu Sabová ako sudkyňa ŠTS odsúdila dvoch exministrov za SNS v kauze nástenkového tendra, ako aj mafiánsku skupinu piťovcov. V senáte tiež sedia sudcovia Ivan Matel a Rastislav Stieranka.

Pojednávanie v kauze vraždy novinára sprevádza mimoriadny záujem médií. Z toho dôvodu sa nepojednáva priamo v budove ŠTS, ktorý na to nemá také priestorové kapacity ako susedná budova Justičnej akadémie. V tej sleduje proces približne stovka novinárov zo Slovenska a zahraničia.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Obžalovaný Marian Kočner na snímke z 13. januára 2020 v Pezinku. FOTO TASR – Michal Svítok

Kuciaka mali pred vraždou najskôr uniesť

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predniesol obžalobu na Mariana K., Alenu Zs., Tomáša Sz. a Miroslava M. za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a päť ďalších skutkov. 

Podľa prokurátora si Marian K. objednal vraždu Jána Kuciaka ako pomstu za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Mal tak urobiť u Aleny Zs. v období konca roka 2017, resp. začiatku roka 2018. Kuciaka mali pôvodne podľa obžaloby vykonávatelia najprv uniesť a až potom zavraždiť, čo sa napokon nestalo.

Na vraždu mal Marian K. poskytnúť Alene Zs. „informácie o obeti v podobe identifikačných údajov obete a záznamov zo sledovania v elektronickej podobe“. Išlo o popis činností Kuciaka, ako aj fotografie a videá z jeho sledovania. To zabezpečoval niekdajší príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth, v prípade spolupracuje ako svedok.

Po zadaní objednávky Marianom K. mala Alena Zs. kontaktovať svojho známeho Zoltána Andruskóa. Ten je za vraždu už právoplatne odsúdený vďaka schváleniu dohody o vine a treste. Andruskóovi mala Alena Zs. dať objednávku s tým, že mu odpustí dlh vo výške 20-tisíc eur a doplatí ďalších 50-tisíc eur. „Následne mu na ním prinesený mobilný telefón odfotila osobné údaje Jána Kuciaka, jeho podobizeň a adresu jeho pobytu vo Veľkej Mači,“ uviedol prokurátor.

Andruskó mal na základe objednávky osloviť bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Sz. a niekdajšieho vojaka Miroslava M. (ku skutku sa priznal počas vyšetrovania – pozn. TASR), aby vraždu vykonali za 40-tisíc eur. Andruskó v prípravnom konaní vypovedal, že ich oslovil, keďže vedel, že koncom roku 2016 zastrelili podnikateľa Petra Molnára.

Tomáš Sz. a Miroslav M. mali podľa prokuratúry po prijatí objednávky vraždy vykonať niekoľko obhliadok Kuciakovho rodinného domu vo Veľkej Mači v okrese Galanta, kde žil aj so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou.

Po príprave, počas ktorej si mala dvojica z Kolárova nacvičovať aj únikovú trasu, sa 21. februára 2018 v podvečerných hodinách vybrali do obce Veľká Mača. Cestou si aktivovali obaja „pracovné“ mobilné telefóny zabezpečené Andruskóom, ktoré neskôr pomohli vyšetrovateľom k ich vypátraniu. Vo Veľkej Mači mal vysadiť Tomáš Sz. Miroslava M. pri futbalovom ihrisku, z ktorého sa pešo presunul k domu Kuciaka a Kušnírovej okolo 18.30 h. Vošiel na pozemok rodinného domu, kde vyčkával v letnej kuchynke na „vhodný moment“.

Ten mal nastať okolo 20.21 h, keď mal Miroslav M. bez použitia násilia vojsť do rodinného domu. Kuciaka mal zastreliť dvoma strelnými ranami do hrude a následne aj Martinu Kušnírovú, ktorú zasiahol do hlavy. Podľa prokurátora použil pištoľ značky FEG s kalibrom 9 milimetrov s podomácky vyrobeným tlmičom.

Po vražde sa mal Miroslav M. presunúť pred futbalové ihrisko, kde ho Tomáš Sz. vyzdvihol, a odišli do obce Chotín za Andruskóom. Oznámili mu, že je to „vybavené“, čo tlmočil Alene Zs. ďalší deň v Komárne. Tá sa mala podľa prokurátora následne stretnúť v Bratislave s Marianom K. Za vraždu jej mal odovzdať 50-tisíc eur v hotovosti, ktoré Andruskó rozdelil medzi vykonávateľov s tým, že si 10-tisíc eur nechal pre seba.

Po medializácii vraždy si 26. februára 2018 Andruskó vypýtal od Aleny Zs. ďalšie peniaze. Mala mu ich zabezpečiť od Mariana K., s ktorým sa v ten deň stretla v jeho golfovom rezorte v obci Báč. Dodatočnú sumu odovzdala Andruskóovi v 500-eurových bankovkách, peniaze následne odovzdal Tomášovi Sz.

Tretia zľava Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej, a rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka - Jozef Kuciak (druhý sprava) a Jana Kuciaková (vpravo). FOTO TASR - Michal Svítok

Molnára podľa prokurátora zavraždili, pretože mal v dome alarm

Podnikateľa Petra Molnára mali Miroslav M. a Tomáš Sz. zavraždiť, pretože nevedeli deaktivovať alarm v jeho dome. Rozhodli sa ho preto olúpiť a zastreliť, keď bude doma. Vyplýva to z obžaloby, ktorú na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku predniesol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Motívom na vraždu Molnára mal byť aj fakt, že poznal obvineného Tomáša Sz. a mohol by ho neskôr identifikovať. Na vražde Molnára sa mali Tomáš Sz. a Miroslav M. (ten sa ku skutku priznáva – pozn. TASR) podľa prokuratúry dohodnúť pravdepodobne v lete 2016. Počas leta, resp. jesene si mal Tomáš Sz. zabezpečiť pištoľ značky Luger s kalibrom 9 milimetrov. Miroslav M. mal zase svojpomocne vyrobiť tlmič, ktorý obaja testovali v lese za Kolárovom.

Dňa 15. decembra 2016 mal Miroslav M. náhodne zbadať Molnára, ako sa vracia domov, načo mal okamžite kontaktovať Tomáša Sz. Zistili, že je naozaj doma, a presunuli sa na susedný pozemok. Vyzliekli si oblečenie, pod ktorým mali „odev na spáchanie skutku“, a s kuklami na hlavách sa prestrihnutím Molnárovho plota kliešťami dostali k jeho rodinnému domu.

Keď Molnár zbadal mužov v kuklách, utekal sa schovať do spálne, kde ho páchatelia dobehli a kričali naňho, aby si ľahol na zem. Následne sa mal nad neho Miroslav M. postaviť a spýtať sa ho, či je v dome aj niekto iný. Po zápornej odpovedi Miroslav M. strelil Molnára dvakrát do hlavy.

Po usmrtení mali podľa prokurátora pozbierať dve nábojnice a začať prehľadávať dom, v ktorom chceli nájsť hotovosť. Nenašli ju, a tak napokon z miesta činu odišli iba s peňaženkou obete. Následne mal Miroslav M. na brehu rieky Malý Dunaj spáliť Molnárovu peňaženku a doklady, ako aj oblečenie, ktoré s Tomášom Sz. mali použiť.

Poškodení žiadajú odškodné dva milióny eur

Obhajca obžalovaného Mariana K. Marek Para považuje obžalobu za nedôvodnú. Sťažoval sa aj na to, že prokurátor navrhuje zhabať jeho vozidlo Bentley. Podľa neho nie je zrejmé, ako bolo pri vražde použité.

„Celé trestné konanie má jediného spoločného menovateľa, ktorým je mediálna a štvavá kampaň vedená voči mojej klientke. Tlak médií prevýšil v samotnom prípravnom konaní zákonnosť prípravného konania,“ uviedla pred senátom ŠTS obhajkyňa obžalovanej Aleny Zs. Júlia Vestenická.

Tvrdí, že obžaloba je postavená len na Zoltánovi Andruskóovi, ktorý s políciou spolupracoval od zadržania. V decembri ho za vraždu iný senát ŠTS právoplatne odsúdil na trest 15 rokov odňatia slobody. Podľa obhajcov Aleny Zs. Andruskó využil systém tzv. „obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní“. Myslia si, že poskytol výpovede za odmenu.

Po vyhláseniach obhajcov prišli na rad zástupcovia poškodených. Splnomocnenec rodičov Jána Kuciaka Daniel Lipšic žiada v mene pozostalých nemajetkovú ujmu vo výške jedného milióna eur. "Navždy prišli o najvýnimočnejší vzťah v živote. Vzťah rodičov a vlastného dieťaťa," povedal Lipšic.

Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica odkázal na vyjadrenie z prípravného konania. V ňom Kušnírová žiada taktiež jeden milión eur, chce ho venovať na charitu.

Marček sa priznal k vražde Kuciaka aj Molnára, Kočner a Zsuzsová vinu popreli

Špecializovaný trestný súd v Pezinku prijal vyhlásenie o vine Miroslava M., ktorý sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.

V súvislosti s jeho vyhlásením prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada upustenie od dokazovania vo vzťahu k preukázaniu jeho viny. S tým súhlasia aj splnomocnenci poškodených. Miroslav M. však má vypovedať, aby usvedčil svojho komplica Tomáša Sz.

Miroslav M. sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.

Kočner sa priznal len k nedovolenému ozbrojovaniu a obchodovaniu so zbraňami, ktorého sa mal dopustiť prechovávaním streliva v jeho dome v Bratislave. Skutok bol súčasťou obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vinu vo veci vraždy novinára naďalej odmieta.

Podľa obžaloby si Kočner v presne nezistenom čase na presne nezistenom mieste a nezisteným spôsobom zaobstaral 60 kusov nábojov kalibru 7,62x39 od českého výrobcu Zbrojovka Vlašim. Náboje bez príslušného povolenia prechovával v rodinnom dome na Kolibe. Zaistili ich vlani v októbri počas domovej prehliadky.

Nevinu vyhlásila aj obžalovaná Zsuzsová. Szabo nepodal žiadne vyhlásenie.

Vypovedať chcú všetci obžalovaní

Všetci štyria obžalovaní v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej budú vypovedať. Uviedli tak pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Počas svojho vyhlásenia o možnosti vypovedať uviedla obžalovaná Alena Zs., že chce vypovedať až potom, ako bude vypočutý Zoltán Andruskó. Zároveň uviedla, že podáva námietku zaujatosti voči splnomocnencovi rodiny Kuciakovcov Danielovi Lipšicovi. Tvrdí, že sa s ním osobne pozná a upriamila pozornosť na ich uniknutú komunikáciu cez Facebook Messenger. Námietku zaujatosti predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová odmietla s tým, že Trestný poriadok neuvádza splnomocnenca poškodených ako jednu z osôb, voči ktorej sa dá podať takáto námietka.

Po obedovej prestávke vypovedali obžalovaní v poradí Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K.

Inzercia

SaS a Za ľudí veria v spravodlivé tresty

Politici za opozičnú stranu SaS a mimoparlamentnú stranu Za ľudí veria, že páchatelia a organizátori vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej budú primerane potrestaní. Uviedli to v pondelok v reakcii na súdne pojednávanie v Pezinku.

„Naša krajina dnes stojí na križovatke, či sa vyberie cestou spravodlivosti, alebo prehlbovania nedôvery voči justícii a demokratickým inštitúciám. Veríme, že proces bude spravodlivý a dá Slovensku nádej na nový začiatok budovania slušnej spoločnosti. Pritom treba myslieť na to, že Marian K. je len symbolom zla a mafiánskych praktík a života vládnych špičiek na Slovensku,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Súdny proces s obžalovanými z vraždy novinára sa môže podľa liberálov stať symbolickým predelom, po ktorom začne Slovensko znovu fungovať ako demokratická krajina.

Mimoparlamentná strana Za ľudí tiež poukázala na to, že pondelkový súdny proces je jedným z najdôležitejších súdov v novodobej histórii Slovenska. „Celá verejnosť očakáva tvrdý a spravodlivý trest pre vrahov aj objednávateľov. Táto vražda, chladnokrvná objednávka odstránenia novinára, ktorý odhaľoval pravdu, nemá obdobu v slovenskej histórii,“ komentoval podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga s dôvetkom, že vládna strana Smer-SD nesie plnú politickú zodpovednosť za túto vraždu.

Obvinený Miroslav M. na pojednávaní 13. januára 2020 v Pezinku. FOTO TASR - Michal Svítok

Marček: Kuciak mi otvoril dvere, zasiahol som ho do hrude

Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Miroslav M. vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. K vražde sa v pondelok priznal aj pred súdom. Vo svojej svedeckej výpovedi uviedol presný opis skutku.

„Zaklopal som na dvere, otvoril mi pán Kuciak. Jeho som zasiahol do hrude. Ona (Martina Kušnírová, pozn. TASR) vbehla do kuchyne, ja som išiel za ňou a tam som trafil aj ju. Videl som miesto zásahu. Viem, že bola hneď mŕtva. Pri odchádzaní som ešte raz vystrelil na Jána Kuciaka, ktorý ležal na schodoch,“ uviedol Miroslav M. vo svojej výpovedi.

„Pán Andruskó dosť tlačil na to, aby sme to vykonali,“ uviedol Miroslav M. ako odpoveď na otázku, prečo zavraždili aj Kušnírovú, keď videl, že je doma. Vraždu chceli pôvodne vykonať už 19. februára, avšak vtedy sa u Jána Kuciaka nachádzali taktiež viaceré osoby.

Počas vykonávania dvojnásobnej vraždy sa po zastrelení Kušnírovej mala zaseknúť Miroslavovi M. zbraň. Následne dvakrát obtiahol uzáver, vďaka čomu vypadli zo zbrane dve plné nábojnice. Krátko po medializácii vraždy sa objavili informácie, že mal byť zanechaný na mieste činu odkaz v podobe dvoch nábojníc.

Za vraždu Kuciaka mali inkasovať spolu s jeho bratancom Tomášom Sz. 35- až 40-tisíc eur, presnú sumu si nepamätá. Objednávku mal zadať Zoltán Andruskó Tomášovi Sz.

Pôvodne mali novinára uniesť, avšak Tomáš Sz. podľa Miroslava M. uviedol, že to nie je možné. „Povedal mu, že v dnešnej dobe sa to už nedá,“ uviedol Miroslav M. na margo možného únosu. Miroslavovi M. mal Andruskó ukázať aj viaceré fotografie Kuciaka.

Na skutok im mal odovzdať Andruskó na žiadosť Tomáša Sz. dva mobilné telefóny. Tie mali slúžiť iba na signál po vražde, ktorým bolo prezvonenie. To sa podľa Miroslava M. aj stalo. Svoj telefón po skutku zničil, Tomáš Sz. si ho podľa neho nechal.

Pôvodná objednávka bola podľa Miroslava M. na vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku. Ten dozoruje kauzu Technopol Servis, ako aj kauzu Donovaly.

Vo svojej výpovedi ďalej uviedol, že Mariana K. pozná len z médií.

Jeho výsluch viedli prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, následne pýtali obhajcovia obžalovaných, potom splnomocnenci poškodených.

Tomáš Sz. počas hlavného pojednávania v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. FOTO TASR - Michal Svítok

Szabó vraj chcel ísť Kuciaka len zbiť

Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Tomáš Sz. odmieta vinu na vražde novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa jeho verzie chceli ísť Kuciaka iba zbiť na objednávku Andruskóa a našli ho v jeho dome mŕtveho. Dôvod, prečo bol opakovane vo Veľkej Mači, vysvetľuje, že tam chcel opakovane kúpiť od „nejakého Róma“ babetu.

„Andruskó ma oslovil k tomu, či by som nevedel o niekom, kto by zbil alebo 'prefackal' nejakú osobu,“ hovoril pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Tomáš Sz. To mal podľa vlastných slov najprv odmietnuť, avšak Zoltán Andruskó mal naliehať a ponúknuť mu odmenu 1500 eur, čo napokon s bratrancom Miroslavom M. mali akceptovať.

Deň vraždy opísal tak, že vysadil Miroslava M., ktorý mal prísť na dvor Kuciaka. Tam mal nahliadnuť dovnútra domu, kde mali podľa neho ležať dve mŕtve osoby. To mal následne povedať Tomášovi Sz. „Ja som mu povedal, že by sme to mali nahlásiť na políciu,“ uviedol Tomáš Sz. To mal podľa neho Miroslav M. odmietnuť.

Po konfrontácii Zoltána Andruskóa s faktom, že našli v dome mŕtve osoby, sa mal podľa obžalovaného Andruskó iba usmiať a poznamenať, že to vykonali „nejakí Srbi“.

Vraždu podnikateľa Petra Molnára odmietol bez bližších špecifikácií. K nedovolenému ozbrojovaniu sa priznal v bode štyri obžaloby, ktorá hovorí o tom, že prechovával doma náboje, tak ako Marian K. Náboje mal od roku 2015, odvtedy, čo skončil na polícii. Podľa vlastných slov ich zabudol odovzdať.

Verzia Tomáša Sz. je v priamom rozpore s výpoveďou jeho bratranca Miroslava M. Tomáš Sz. uviedol, že bude vypovedať iba k jednotlivým skutkom. Na otázky odmietal odpovedať, čo bolo jeho právo.

Obvinená Alena Zs. na pojednávaní 13. januára 2020 v Pezinku. FOTO TASR - Michal Svítok

Zsuzsová: Kočner si u mňa žiadnu vraždu neobjednal

Marian K. si u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to uviedla obžalovaná z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zs. Na otázky odmietla odpovedať, rovnako ako Tomáš Sz. Odpoveď na otázky podmienila tým, že bude najprv vypočutý Zoltán Andruskó.

Zo spoluobžalovaných pozná Alena Zs. iba Mariana K. Podiel na vine vo vražde Kuciaka odmieta. Počula o ňom prvýkrát vtedy, keď boli medializované vyhrážky Mariana K. na jeho osobu.

„Chcem uviesť, že po výsluchu Zoltána Andruskóa chcem a budem vypovedať v plnom rozsahu, a tiež odpovedať na otázky všetkých zúčastnených strán,“ tvrdí obžalovaná.

„Domnievame sa, že akákoľvek výpoveď Aleny Zs. po vykonaní dôkazov znižuje jej dôveryhodnosť, pretože prispôsobuje svoj výsluch už vykonaným dôkazom,“ reagoval na jej podmienku o výpovedi až po vypočutí Zoltána A. splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Podľa neho jej pondelkovú výpoveď spochybňujú objektívne dôkazy vrátane komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Po ukončení jej výpovede nasledovala výpoveď obžalovaného Mariana K.

Obžalovaný Marian K. FOTO TASR - Michal Svítok

Kočner odmietol vypovedať

Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Marian K. odmietol vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Vyjadrovať sa chce len k jednotlivým dôkazom, ktoré budú neskôr na hlavnom pojednávaní vykonané. Splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic toto právo obžalovaného rešpektuje, avšak uviedol súdu, že neskoršia výpoveď znižuje jeho dôveryhodnosť.

Marian K. bol posledný zo štvorice obžalovaných, ktorý mal v pondelok vypovedať k jednotlivým skutkom. Napriek tomu, že najskôr uviedol, že vypovedať bude, neskôr svoj názor zmenil a rozhodol sa venovať iba jednotlivým dôkazom.

Tie budú na hlavnom pojednávaní predkladané v podobe svedeckých výpovedí, vecných dôkazov, ale aj digitálnych stôp, akými sú aj prepisy zo šifrovanej aplikácie Threema.

Jediné, k čomu sa obžalovaný vyjadril v oblasti skutkov, ktoré sa mu dávajú za vinu, je skutok z obžaloby hovoriaci o nedovolenom ozbrojovaní a obchodovaní so zbraňami. K tomu sa priznal a neskôr dodal, že išlo o strelivo, ktoré si priniesol zo základnej vojenskej služby.

Po výpovediach obžalovaných nasledoval výsluch poškodených. Ako prvá vypovedala matka dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktória Langerová.

V utorok budú vypovedať rodičia zavraždených aj Andruskó

Senát Špecializovaného trestného súdu napokon odročil hlavné pojednávanie do utorka (14. 1.). Vtedy sa očakáva svedecká výpoveď Zoltána Andruskóa.

Záver prvého pojednávacieho dna patril poškodeným, ktorí začali vypovedať. V pondelok stihol súd vypočuť matku dieťaťa zavraždeného Petra Molnára Viktóriu Langerovú a sestru zavraždeného Silviu Molnárovú.

Vypočúvanie poškodených bude pokračovať v utorok výsluchom rodičov Jána Kuciaka a matky Martiny Kušnírovej Zlatice.

Dnes treba vedieť

teraz

Rusko varovalo pred "vážnou" eskaláciou vojny na Ukrajine v prípade, že Británia poskytne Kyjevu prieraznú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán. „Toto je krok k ďalšej eskalácii, a to vážnej," uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. (tasr)

pred 27 minútami

Českého zdravotníka, ktorý utrpel vážne zranenia pri frontovej línii na východe Ukrajiny, previezli v utorok do Kyjeva. Jeho zdravotný stav však naďalej neumožňuje prevoz do Česka. (tasr)

pred hodinou

Prvé zmluvy v súvislosti s obnovou nemocníc sa majú podpísať budúci týždeň. Ktoré zariadenia by mali získať peniaze z výzvy za vyše 212 miliónov eur, zatiaľ nezverejnili, vyhodnotenie sa naďalej preveruje. Informoval o tom premiér Eduard Heger. Avizoval, že do nemocničného sektora by malo smerovať aj 22 miliónov eur z výzvy na obnovu vozového parku zdravotnej záchrannej služby. (tasr)

pred hodinou

Poslanec Juraj Šeliga doručil prezidentke Zuzane Čaputovej podnet na podanie disciplinárneho návrhu proti generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. „Detaily o konkrétnych skutkoch, za ktoré by mal byť pán Žilinka disciplinárne stíhaný, v tejto chvíli zverejňovať nebudem, keďže materiál má k dispozícii pani prezidentka. Ide však o skutky, ktoré súvisia s rozhodnutiami generálneho prokurátora podľa § 363 Trestného poriadku, riadiacimi krokmi generálneho prokurátora a verejnými výrokmi generálneho prokurátora Žilinku,“ tvrdí Šeliga.

pred hodinou

V požiarom postihnutej Banskej Štiavnici začali prekrývať niektoré poškodené budovy fóliami, aby tak zabránili ešte väčšej devastácii, ktorá môže nastať vplyvom počasia, najmä dažďa. Práce sú v gescii ministerstva životného prostredia a Slovenského banského múzea. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.