Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2019, 08:32

Počas protestov v Iráne zahynulo najmenej 208 ľudí

Počas protestov v Iráne zahynulo najmenej 208 ľudí

Vojak hliadkuje počas provládneho zhromaždenia v Teheráne. FOTO TASR/AP

Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International došlo k takmer všetkým úmrtiam v dôsledku použitia strelných zbraní.

"Na základe dôveryhodných správ, ktoré organizácia (AI) dostala, sa počet ľudí zabitých počas demonštrácií, ktoré vypukli 15. novembra, zvýšil na 208," uviedla Amnesty International. Oproti pôvodným odhadom sa počet obetí represálií počas demonštrácií v Iráne zvýšil o 50.

Organizácia tiež tvrdí, že podľa zhromaždených informácií sa úrady príbuzným obetí vyhrážali, aby nekontaktovali médiá a varovali ich, aby pre svojich blízkych neorganizovali pohrebné obrady".

"Niektoré rodiny boli prinútené zaplatiť vydieračské poplatky, aby im vrátili telá ich blízkych," uvádza sa v správe AI.

Iránska štátna televízia v utorok tiež zverejnila priznanie, že bezpečnostné sily zastrelili "buričov" v mnohých iránskych mestách, kde sa nedávno konali protesty

Protesty v Iráne vypukli 15. novembra po oznámení o zvýšení cien benzínu o 50 percent a zavedení prídelového systému a rozšírili sa do najmenej 40 miest. Vláda vyhlásila, že pomocou týchto opatrení chce pomôcť občanom, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch v čase ekonomickej krízy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník infromoval o tom, že dočasná pracovná skupina zriadená ministerstvom kultúry sa zhodla na odporúčanom zvýšení koncesionárskych poplatkov na 8,50 eura. "Dočasná pracovná skupina zaoberajúca sa finančnou stabilizáciou RTVS je poradným orgánom. Hovoriť o konkrétnych číslach je veľmi predčasné,"povedala k informácii hovorkyňa rezortu.

pred hodinou

eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí si pripomína 30. výročie svojho založenia. Začiatky práce s deťmi však siahajú až do roku 1973. V súčasnosti združuje viac ako 6 500 členov. (TK KBS)

pred hodinou

Poslanci odmietli návrh nezaradených poslancov okolo Petra Pellegriniho, aby obce a vyššie územné celky dostali jednorazový finančný príspevok ako kompenzáciu výpadkov príjmov spôsobených opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením COVID-19 do druhého čítania neposunuli.

pred 2 hodinami

Slovenský tenista Filip Horanský si nezahrá hlavnú singlovú súťaž na grandslamovom turnaji Roland Garros. V Paríži prehral v stredajšom stretnutí 2. kola kvalifikácie s Ekvádorčanom Emiliom Gomezom 4:6, 6:2, 4:6. Neuspel ani Martin Kližan, ktorý podľahol Belgičanovi Kimmerovi Coppejansovi 6:2, 2:6, 4:6.