Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2015

Kansas sa stal prvým štátom, ktorý zakázal interrupcie v druhom trimestri

Zákon, ktorý zakazuje interrupcie v druhom trimestri, podpísal republikánsky guvernér Kansasu Sam Brownback. abortion_protest_gh108.jpg Americký štát Kansas sa stal prvým štátom USA, ktorý zakázal bežne praktikované interrupcie v druhom trimestri tehotenstva. Informov...

Kansas sa stal prvým štátom, ktorý zakázal interrupcie v druhom trimestri

Zákon, ktorý zakazuje interrupcie v druhom trimestri, podpísal republikánsky guvernér Kansasu Sam Brownback.

Americký štát Kansas sa stal prvým štátom USA, ktorý zakázal bežne praktikované interrupcie v druhom trimestri tehotenstva. Informovala o tom agentúra AP.

Republikánsky guvernér Kansasu Sam Brownback, ktorý je veľkým kritikom interrupcií, podpísal návrh príslušného zákona v utorok. Právna norma nadobudne platnosť 1. júla tohto roku.

Návrh zákona pre Kansas vypracovala najväčšia protiinterrupčná skupina v USA s názvom Národný výbor práva na život (NRLC). Autori legislatívy veria, že sa Kansas stane príkladom pre ostatné americké štáty. Podobné návrhy boli predložené už aj v štátoch Missouri, Oklahoma a Južná Karolína. "Tento zákon má moc zmeniť podobu interrupčnej politiky v Spojených štátoch amerických," uviedla v stanovisku prezidentka NRLC Carol Tobiasová.

Podporovatelia potratov zvažujú, že právnu normu napadnú súdnou cestou. Zákon zakazujúci dilatáciu a následné odstránenie plodu má totiž podľa nich viaceré legislatívne slabé miesta. Zakazuje napríklad niektoré interrupčné zákroky skôr, než je plod schopný prežiť mimo maternice, a nezahŕňa výnimky berúce do úvahy duševné zdravie tehotnej ženy.

- TASR, ig - 

Foto: TASR/AP

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.