Kansas sa stal prvým štátom, ktorý zakázal interrupcie v druhom trimestri

Zákon, ktorý zakazuje interrupcie v druhom trimestri, podpísal republikánsky guvernér Kansasu Sam Brownback.

Americký štát Kansas sa stal prvým štátom USA, ktorý zakázal bežne praktikované interrupcie v druhom trimestri tehotenstva. Informovala o tom agentúra AP.

Republikánsky guvernér Kansasu Sam Brownback, ktorý je veľkým kritikom interrupcií, podpísal návrh príslušného zákona v utorok. Právna norma nadobudne platnosť 1. júla tohto roku.

Návrh zákona pre Kansas vypracovala najväčšia protiinterrupčná skupina v USA s názvom Národný výbor práva na život (NRLC). Autori legislatívy veria, že sa Kansas stane príkladom pre ostatné americké štáty. Podobné návrhy boli predložené už aj v štátoch Missouri, Oklahoma a Južná Karolína. "Tento zákon má moc zmeniť podobu interrupčnej politiky v Spojených štátoch amerických," uviedla v stanovisku prezidentka NRLC Carol Tobiasová.

Podporovatelia potratov zvažujú, že právnu normu napadnú súdnou cestou. Zákon zakazujúci dilatáciu a následné odstránenie plodu má totiž podľa nich viaceré legislatívne slabé miesta. Zakazuje napríklad niektoré interrupčné zákroky skôr, než je plod schopný prežiť mimo maternice, a nezahŕňa výnimky berúce do úvahy duševné zdravie tehotnej ženy.

- TASR, ig - 

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo