Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. marec 2015

Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou na svete

Stav náboženskej slobody vo svete v roku 2014 monitorovali organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi a Open Doors.  kirche_in_not.jpg Prenasledovanie pre vieru: fialová farba - silné prenasledovanie; červená - priemerné. Zdroj: Pomoc Cirkvi v núdzi. Pre zväčšenie kliknite. Pol...

Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou na svete

Stav náboženskej slobody vo svete v roku 2014 monitorovali organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi a Open Doors. 

Prenasledovanie pre vieru: fialová farba - silné prenasledovanie; červená - priemerné. Zdroj: Pomoc Cirkvi v núdzi. Pre zväčšenie kliknite.

Polovica sveta je nábožensky slobodná, druhá polovica zažíva oslabenie či úpadok tejto slobody. Také je konštatovanie organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi, ktorá ešte na jeseň zverejnila svoju správu hodnotiacu 196 krajín.

Kým v 80 z nich nezaregistrovala žiadne obavy týkajúce sa náboženskej slobody, v 81 ďalších krajinách pomenovala viaceré riziká. „Násilnosti v mene náboženstva naďalej dominujú medzinárodným spravodajským médiám. Vzbudzuje to dojem, že nábožensky inšpirovaný teror je nielen rozšírený, ale je na vzostupe. Naša správa smutne konštatuje, že tento odhad je pravdivý,“ uviedla organizácia.

Najhoršia situácia je v islamských krajinách

Z pohľadu náboženskej slobody boli najhoršie vyhodnotené krajiny ako Afganistan, Stredoafrická republika, Irán, Irak, Líbya, Maledivy, Nigéria, Pakistan, Saudská Arábia, Somálsko, Sýria, Sudán a Jemen. V týchto krajinách hrozí náboženské prenasledovanie predovšetkým v spojení s extrémistickým islamom. Náboženská sloboda absentuje aj v krajinách s autoritárskym režimom, ako sú Čína, Myanmarsko, Eritrea, Severná Kórea, Azerbajdžan a Uzbekistan. 

Podľa organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi je náboženská sloboda na ústupe na celom svete, rovnako aj v západných krajinách, ktoré sú väčšinovo alebo historicky kresťanské. Najprenasledovanejšou náboženskou skupinou zostávajú kresťania.

Správa pripomína aj niekoľko smutných prípadov, ako napríklad únosy školáčok v Nigérii islamskou teroristickou skupinou Boko Haram.

"Podľa organizácie Pomoc cirkvi v núdzi je náboženská sloboda na ústupe na celom svete."

Zdieľať

Sudánčanka Meriam Ibrahim bola väznená za svoju kresťanskú vieru a v máji 2014 vo väzení porodila svoje druhé dieťa. Podarilo sa jej odísť zo Sudánu a v júli sa dostala do Talianska. Pomoc Cirkvi v núdzi nezabúda ani na prípad baptistického misionára Kima Jung-wooka, ktorého Severná Kórea odsúdila na doživotné ťažké práce a obvinila ho zo špionáže a zakladania podzemnej cirkvi. 

Situácia na Slovensku

Slovensko sa nachádza v pomyselnom strede: je tu náboženská sloboda, ale s niektorými výhradami. Správa konštatuje, že na to, aby náboženská komunita mohla byť oficiálne zaregistrovaná, je potrebných až 20 000 členov, čo mnohým náboženským minoritám znemožňuje získať úradné potvrdenie. Správa to však nepovažuje za kľúčové. Spomínajú sa v nej tiež nedokončené reštitúcie cirkevného majetku, sporné obdobie 1939 - 1945, vandalizmus na židovskom cintoríne v roku 2012 a problémy s Cyrilom a Metodom na eurominci. 

Inzercia


Prenasledovanie kresťanov: červená farba - extrémne; žltá - silné; zelená - priemerné; modrá - občasné. Zdroj: Open Doors. Pre zväčšenie kliknite.

Každý mesiac 322 zabitých kresťanov

Stavu náboženskej slobody sa dlhodobo venuje aj medzinárodná nezisková organizácia Open Doors so sídlom v Holandsku. Počas obdobia komunizmu jej pracovníci pomohli na Slovensko prepašovať tlačiarenský stroj na výrobu samizdatov. Podobnú činnosť dodnes vykonávajú vo vyše 60 neslobodných krajinách.

Open Doors sa zameriava na prenasledovanie kresťanov vo svete a výsledky svojho výskumu už 20 rokov uverejňuje v rebríčku 50 krajín, v ktorých je prenasledovanie najťažšie. Podľa aktuálneho rebríčka (tzv. World Watch List 2015) z januára tohto roku je najhoršia situácia v Severnej Kórei, ktorá si prvú priečku udržiava nepretržite už 13 rokov. Praktizovanie kresťanskej viery je tu úplne zakázané a trestané aj smrťou: 50 - 70 tisíc kresťanov je uväznených v pracovných táboroch.

K téme
V Bratislave bude zhromaždenie na podporu prenasledovaných kresťanov

Zdieľať

Nasledujú krajiny ako Somálsko, Irak, Sýria, Afganistan, Sudán, Irán, Pakistan a ďalšie. Open Doors tvrdí, že vo svete je každý mesiac pre svoju vieru zabitých 322 kresťanov, zničených 214 kostolov a iných kresťanských zariadení a 722-krát dochádza k rôznym formám násilia voči kresťanom, napr. k bitkám, únosom, znásilneniam, zatknutiam a pod.

Podľa záverečnej správy prenasledovanie najviac narástlo v krajinách subsaharskej Afriky. Napríklad Nigéria sa kvôli vyčíňaniu teroristickej skupiny Boko Haram ocitla na 10. mieste. V dôsledku činnosti Boko Haram tu každodenne umrie 10 ľudí, väčšinou kresťanov.

Podľa správy celosvetová úroveň prenasledovania stúpla, no nie pre rast násilia, ale skôr  kvôli vzostupu kultúrnej marginalizácie. Naďalej platí, že najsilnejším zdrojom prenasledovania kresťanov je islamský extrémizmus - vyskytuje sa v 40 z 50 krajín rebríčka. Správa sa pozastavuje aj pri organizácii Islamský štát, kvôli ktorej bolo mnoho členov starobylých kresťanských komunít donútených k úteku.

Matúš Demko, Lukáš Obšitník

Odporúčame

Čo s pastoráciou rodín na Slovensku? (anketa)

Čo s pastoráciou rodín na Slovensku? (anketa)

Dotazník o rodine, ktorý Vatikán rozoslal do všetkých krajín, nie je prieskumom verejnej mienky, ale hľadaním odpovedí na pastoračné výzvy. Našich respondentov sme sa pýtali, aké výzvy stoja pred cirkvou na Slovensku v oblasti rodiny? fam1a.jpg Martin Kramara, hovorca...

Fero Múčka: Naši komentátori sú úplne mimo

Fero Múčka: Naši komentátori sú úplne mimo

Pred referendom napísal komentár Slovensko po referende. Vyvolal ohlas, ktorý ani sám nečakal. O Slovensku, referende a médiách sme sa rozprávali so zástupcom šéfredaktora týždenníka .týždeň FEROM MÚČKOM. dsc_0117.jpg Máme po referende. Ktoré z tvojich predreferendový...