Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. marec 2019, 15:47

Kňaz Kuffa sa stretol so Šefčovičom a vyjadril mu podporu

Kňaz Kuffa sa stretol so Šefčovičom a vyjadril mu podporu

Marián Kuffa. Foto – Ján Kuruc

Šefčovič naznačil, že vládna koalícia odmietne Istanbulský dohovor.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol.Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Katolícky kňaz Marián Kuffa verejne podporil kandidáta Maroša Šefčoviča pred druhým kolom prezidentských volieb. Podľa webu svetlosveta.sk ho Kuffa v kázni vyzval, aby sa vyjadril za zrušenie Istanbulského dohovoru.

Ak tak urobí, bude mať jeho podporu. „Ak pán Šefčovič chce môj hlas, musí jasne povedať, že zruší Istanbulský dohovor, pretože to ako prezident má v právomoci. Očakávam, že to ako prezident urobí bezodkladne,“ povedal Kuffa v kázni minulý týždeň.

Po tejto kázni ho podľa jeho slov kontaktoval Šefčovič s otázkou, či sa môžu stretnúť. „Povedal som mu, že moja fara je otvorená každému človeku a môže prísť. Rozprávali sme sa takmer 3 hodiny,“ povedal Kuffa podľa svetlosveta.sk.

Podľa Kuffu je Šefčovič slušný človek. „Ideál nenájdeme, ten sme zavraždili pred 2000 rokmi na kríži. Ak sme odmietli Boha, zostávajú nám na výber len ľudia. Ak bude Istanbulský dohovor vypovedaný, bude to aj zásluha pána Šefčoviča a pôjdem ho voliť.“

Šefčovič naznačil, že koalícia dohovor odmietne

Portál Hlavné správy priniesol vyjadrenie Maroša Šefčoviča, v ktorom sa dotýka štvrtkového rokovania parlamentu o Istanbulskom dohovore.

Poslanec SNS Jaroslav Paška v utorok tesne pred začiatkom aktuálnej schôdze navrhol zaradiť do jej programu aj bod o Istanbulskom dohovore. Poslanci s tým súhlasili a štvrtok dopoludnia budú rokovať o uznesení, ktoré Paška pripravil. „Žiadame vládu, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila,“ povedal podpredseda SNS na utorkovej tlačovej konferencii v parlamente.

Z vyjadrenia Šefčoviča, ktoré potvrdil aj pre Postoj, vyplýva, že koalícia sa chystá odmietnuť Istanbulský dohovor. 

„Do prezidentskej súťaže som vstúpil s jasným programom spájania. Rozhodnutie vládnej koalície v súvislosti Istanbulským protokolom vítam, pretože je to krok k odstráneniu zbytočného napätia v spoločnosti. Zároveň to vnímam ako krok, ktorý potvrdzuje hodnotové ukotvenie Slovenska, postaveného na rešpekte k tradičným hodnotám,“ povedal Šefčovič. ​

Minister spravodlivosti Gábor Gál však v stredu podvečer uviedol, že téma Istanbulského dohovoru nie je na programe dňa a označil to za politickú agendu strany SNS.

Inzercia

Robert Fico ešte ako premiér vlani deklaroval, že Slovensko dohovor neratifikuje, avšak aktivisti sa domáhajú jasnejšieho odmietnutia – stiahnutia podpisu spod dohovoru. Slovensko totiž za vlády Ivety Radičovej dohovor podpísalo, ale parlament ho stále neratifikoval.

Kuffa vo svojom vyjadrení kritizoval práve Radičovej vládu, ktorá podľa jeho slov „pozvala na Slovensko genderizmus“, a pripomína, že súčasťou tejto vlády bola aj strana KDH. Zároveň poďakoval politikom ako Štefan Harabin, Marian Kotleba či jeho brat Štefan Kuffa, ktorí sa postavili proti Istanbulskému dohovoru.

Ako volili Kuffovci

Po prvom kole prezidentských volieb priniesla televízia Markíza reportáž, v ktorej zisťovala, ako volil kňaz Marián Kuffa a či odporúčal ľuďom v obci Žakovce, aby podporili kandidáta Štefana Harabina.

Harabin v Žakovciach jasne dominoval, keď mu dalo hlas 47,5 percenta miestnych voličov. Druhá Zuzana Čaputová mala podporu len 16,3 percenta. 

Markíza v reportáži najprv ukázala, že farár Kuffa a kandidát Harabin majú niektoré spoločné témy (ako džender), aby sa neskôr v uliciach Žakoviec spýtala staršej panej, či ho volila. Tá vehementne odmietla, vraj to pán farár na omši nikdy nehovoril.

Mladý muž z Kuffovho zariadenia sa už priznal. „Prečo ste ho volili? No, ja neviem. Museli ste mať dôvod... Lebo ja teraz bývam na fare... Pán farár vám to povedal? On nám len povedal, lebo mali sme voliť Mikloša Františka, ale povedal, že máme Harabina voliť.“

„Volím toho, kto je za život,“ povedal do kamery samotný farár Kuffa. Na otázku reportéra, či svojim klientom odporúčal voliť Harabina, Kuffa odpovedal nepriamo, že všetkým odporúčal, aby nevolili liberálov. A ako sa zachová v druhom kole? „Rozhodne nebudem voliť pani Čaputovú,“ povedal s prstom namiereným do kamery.

Už pred prvým kolom Marián Kuffa nepriamo naznačil podporu Štefanovi Harabinovi. V kázni povedal, že budúci prezident podľa neho „nesmie byť len diplomat, ale buldozér, čo sa otočí a radlicou vytlačí ten hnoj liberálny“.

Kuffov mladší  brat Štefan, ktorý je predsedom novej strany KDŽP (Kresťanská demokracia – Život a prosperita) vyjadril podporu Harabinovi priamo. „Dokázal sa postaviť za môjho brata, kňaza zo Žakoviec, v čase, keď bol terčom útokov. Kuffovci nebudú neutrálni, keď vzniká ultraliberálna koalícia pretláčajúca kandidátku, ktorá útočí na kresťanskú dušu slovenského národa. Štefan Harabin je kandidát, ktorý dokázal, že má odvahu ísť do zápasov za tieto témy, vie sa k nim jednoznačne vyjadriť, a preto si zaslúži našu podporu,“ vyhlásil.

Dnes treba vedieť

Inzercia

Inzercia