Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. august 2007

Mecenáš židovskej kultúry a histórie

Nezabudnúť na minulosť, žiť v prítomnosti, veriť v budúcnosť. (Abba Kovner) Výrok ako každý iný, a predsa v sebe skrýva hlbokú pravdu. Aby sme dokázali pochopiť súčasnosť, dejiny sveta dnes, musíme nevyhnutne nazrieť do minulosti. Do minulosti plnej nielen faktov, ale aj fascinujúcich pravdivýc...

Nezabudnúť na minulosť, žiť v prítomnosti, veriť v budúcnosť. (Abba Kovner)

Výrok ako každý iný, a predsa v sebe skrýva hlbokú pravdu. Aby sme dokázali pochopiť súčasnosť, dejiny sveta dnes, musíme nevyhnutne nazrieť do minulosti. Do minulosti plnej nielen faktov, ale aj fascinujúcich pravdivých príbehov o ľuďoch, miestach a udalostiach, ktoré vytvárali pestrý a búrlivý svet, tak ako ho poznáme dnes.
K tejto minulosti neodmysliteľne patrí aj postava viac-menej známa, poukazujúca na popredného východoslovenského stavebného inžiniera, reštaurátora, maliara a kultúrneho historika Eugena Bárkányho. Práve v tomto mesiaci (28. augusta) si pripomenieme už 122. výročie od jeho narodenia.

Mladosť a štúdiá
Eugen Bárkány sa narodil 28. augusta 1885 v Prešove. Vyštudoval najprv evanjelické kolégium v Prešove, potom Vysokú školu technickú v Budapešti, kde v roku 1908 získal titul stavebného inžiniera. Po ukončení vysokoškolského štúdia začal pracovať ako železničný staviteľ a projektant mostov v meste Bátaszék - Pécs.

Neľahké začiatky
V roku 1911 si zriadil stavebnú kanceláriu v Prešove. Vyprojektoval a postavil množstvo rodinných domov, verejných budov, kín, škôl, kultúrnych domov, synagóg, kostolov a staničných budov (napr. v Čelovciach, Michalovciach, Lipanoch, Sečovciach, Spišskej Belej, Bardejove i v Košiciach). Zároveň, čoraz väčšmi obdivoval židovské pamätihodnosti.

Vojnový zajatec
Počas prvej svetovej vojny sa dostal do ruského zajatia a bol deportovaný na Sibír. Tam mnoho písal a maľoval. Jeho kresby, skice, drevoryty, literárne a iné novinové články z tohto obdobia, sú uložené ako „memento“ v Historickom múzeu najnovších dejín v Budapešti.
Takmer dva a pol mesiaca trval vojnovému zajatcovi návrat domov bohatý na zážitky z Hongkongu, Singapuru, Colomba, Káhiry a Terstu.

Mecenáš židovskej kultúry a histórie
Jeho záujem a obdiv k predmetom, ktoré boli späté so židovstvom neustále narastal. Nakoniec úsilie nadšeného obdivovateľa a zberateľa nevyšlo nazmar, ale bolo korunované úspechom. V roku 1928 založil v Prešove Židovské múzeum ako prvé svojho druhu na Slovensku, v ktorom zhromaždil spolu s Dr. Teodorom Austerlitzom (syn slávneho prešovského rabína) množstvo vzácnych exponátov židovskej kultúry, prevažne z východného Slovenska.
Po mníchovskom diktáte, roku 1938, žiaľ, bola činnosť múzea zastavená. Po vojne o jej obnovenie nebol záujem, pričom zbierky začínali chátrať. Nakoniec „mecenáš židovskej kultúry a histórie“ sprostredkoval ich uloženie v Štátnom židovskom múzeu v Prahe, kde sa nachádzali až do rozpadu Československa. Zbierka sa na Slovensko vrátila v apríli 1993. Už 25. novembra 1993 bola časť zbierky opäť sprístupnená verejnosti ako Stála expozícia judaík v prešovskej ortodoxnej synagóge.
Po odchode na dôchodok sa Bárkány presťahoval do Bratislavy. Tu ho zamestnala Slovenská akadémia vied a poverila ho etnografickým spracovaním viacerých obcí na Slovensku. Súčasne pokračoval spolu so svojou manželkou Oľgou v zbieraní a spracúvaní každého druhu materiálu, ktorý mal vzťah k židovskému obyvateľstvu na Slovensku.

Inzercia

Nielen múzejník, ale aj umelec
Ešte pred druhou svetovou vojnou sa jeho nadanie a talent výrazne prejavili, a to rovnako umelecky, ako aj vedecky. Ako maliar - portrétista zachoval pre budúcnosť sériu podobizní výrazných východoslovenských židovských typov a ako nadšený zberateľ mal rozhodujúcu úlohu pri zakladaní už spomenutého židovského múzea v Prešove.
Jeho najväčšou zásluhou pre súčasnosť je terajšia zbierka kultových predmetov z celého Slovenska uložená v depozite Historického ústavu Slovenského národného múzea v Bratislave a súpis židovských realít uložených najprv po druhej svetovej vojne v Štátnom židovskom múzeu v Prahe a od roku 1993 opäť v Prešove.

Ortodoxná synagóga v Prešove
V súvislosti so Židovským múzeom v Prešove, ktoré je umiestnené v neskororenesančnej Žsigrayovej kúrii, má veľký význam pre verejnosť aj ortodoxná synagóga postavená v roku 1898 stavebnou firmou Kollacsek a Wirth. Je to dvojpodlažná budova bez veží. Pomerne strohé neorománsko-maurské fasády skrývajú doslova poklad synagogálnej architektúry. Bohato zdobené interiéry s plne zachovaným inventárom patria k jedným z najkrajších na Slovensku. Stavba sa dodnes využíva ako modlitebňa. Perličkou je, že o celú synagógu prejavili začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia záujem aj Židia z USA (Los Angeles). Napokon, však ostala aj so vzácnou expozíciou v Prešove, kde tvorí súčasť hodnotného komplexu židovských komunálnych inštitúcií (modlitebňa, chéder - židovská škola, rabinát, rituálny bitúnok).
Právom, preto patrí naše poďakovanie a spomienka venovaná architektovi, maliarovi, múzejníkovi a kultúrnemu historikovi Eugenovi Bárkánymu a jeho manželke Oľge.

Martin Lupčo

Použitá literatúra: BÁRKÁNY, E. - DOJČ, Ľ.: Židovské náboženské obce na Slovensku. Bratislava: Vesna, 1991; www.cassovia.sk/korzar, www.slovak-jewish-heritage.org
Foto: Židovské múzeum v Prešove (www.muzeum.sk)

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na<br />
vybrali.sme.sk

Odporúčame

Duchovné dedičstvo solúnskych bratov

Duchovné dedičstvo solúnskych bratov

Konštantín a Metod – solúnski bratia, vyslanci a misionári patria aj po mnohých storočiach, vlastne po tisícročí, k veľkým postavám nielen našej, ale aj európskej kultúry, politiky a diplomacie. Už je tomu presne 1144 rokov, čo Konštantín a Metod prišli na naše územie ohlasovať nielen Božie slovo, a...

Iný pohľad na sexuálne „škandály“ kňazov

Iný pohľad na sexuálne „škandály“ kňazov

Už niekoľko rokov sú pravidelne vyťahované tzv. sexuálne škandály kňazov. Porušovanie celibátu, pedofília, homosexualita... V talianskych médiách je momentálne s chuťou pretriasané obvinenie rešpektovaného osemdesiatdvaročného kňaza Piera Gelminiho, ktorý dlhé roky pomáha drogovo závislým. Ide o prv...