Treba trestať Maďarsko? Anketa europoslancov

Treba trestať Maďarsko? Anketa europoslancov

Medzi slovenskými europoslancami správa neprešla.

Za správu hlasovalo 448 poslancov, proti bolo 197 a 48 europoslancov sa zdržalo hlasovania. Keby hlasovali iba slovenskí europoslanci, správa by neprešla. Za hlasovali poslanci Štefanec (KDH), Kukan (SDKÚ) a Zala (zvolený za Smer), proti Csáky (SMK), Nagy (Most-Híd), Záborská (KDH), Škripek (OĽaNO) a Mikolášik (KDH), zdržali sa Sulík (SaS), Žitňanská (Nova), Beňová (Smer), Maňka (Smer) a Smolková (Smer).

Správa je v plnom znení dostupná na tomto mieste, Maďarsku vyčíta stav ústavnosti a fungovanie volebného systému, nezávislosť súdnictva a iných inštitúcií, stav korupcie, ochranu súkromia a osobných údajov, stav slobody prejavu, akademických slobôd a slobody náboženstva, slobodu združovania, právo na rovnaké zaobchádzanie, práva menšín pred nenávistnými prejavmi, práva migrantov, žiadateľov o azyl a utečencov a podobne. 

Včera počas diskusie k bodu vystúpil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý správe vyčítal nedostatok rešpektu k Maďarom, neskôr reagoval na diskusiu v parlamente, prepis si možno prečítať tu.

Oslovili sme viacerých slovenských europoslancov s otázkou, ako hlasovali o správe a prečo. Nižšie pripájame ich odpovede. Kompletné výsledky hlasovania si (po zverejnení) možno pozrieť tu.

Anna Záborská (KDH)

Ako ste hlasovali o správe poslankyne Sargentiniovej, ktorá kritizuje situáciu v Maďarsku a spúšťa proces, ktorý by mohol viesť k sankciám voči tejto krajine?

Mám kritické výhrady voči niektorým krokom a vyjadreniam maďarskej vlády, ale napriek tomu som nemohla podporiť správu pani Sargentini. Hlasovala som proti.

Prečo?

Táto správa je tendenčná a neobjektívna. Na jednej strane argumentuje nedostatkami, ktoré už Maďarsko v minulosti vyriešilo a označuje za problematické aj zákony, ktoré platia aj v mnohých ďalších európskych štátoch. Kritizuje tiež politiky, ktoré patria do výlučnej právomoci členských štátov, ako napríklad opatrenia na zvyšovanie pôrodnosti prostredníctvom podpory rodín založených na definícii manželstva ako zväzku medzi mužom  a ženou. Navyše sa nemôžem ubrániť podozreniu, že celý tento návrh je v Parlamente len preto, že Komisia sama nenašla dostatok objektívnych argumentov na to, aby s návrhom prišla sama, ako to urobila v prípade Poľska. Jednoducho povedané, keď chýbali vecné dôvody, nastúpila ideológia a politické gestá. To jednoducho odmietam.

Voči Fideszu navrhujú sankcie aj v Európskej ľudovej strane (EPP), aký je váš názor a prejdú podľa vás sankcie aj tam?

Doteraz išlo o ojedinelé hlasy, ale po dnešnom hlasovaní sa obávam, že tlak na vylúčenie Fideszu z EPP  bude rásť.

Branislav Škripek (OĽaNO)

Ako ste hlasovali o správe poslankyne Sargentiniovej, ktorá kritizuje situáciu v Maďarsku a spúšťa proces, ktorý by mohol viesť k sankciám voči tejto krajine?

Hlasoval som proti.

Prečo ste takto hlasovali? 

Mám silné pochybnosti, či sú skutočne objektívne uvedené dôvody, prečo sa vôbec zaoberáme situáciou v Maďarsku. Na obvinenia voči maďarskej vláde treba zaiste dôkladne odpovedať. Žiaľ, správa je skôr snahou potrestať iný názor. Štáty strednej Európy majú právo vyjadriť sa k tomu, ako má európsky projekt vyzerať. Maďarská vláda ani zďaleka nie je pre EÚ takou hrozbou, ako zdeformovaná podoba demokracie, akú nám prezentuje ľavicový liberalizmus. A za reálne nebezpečný stav a ohrozenie demokracie považujem to, že na Slovensku aj na Malte boli zavraždení novinári, keď otvorene písali o korupčných zločinoch politikov a oligarchov a vlády to doteraz nevyšetrili a neodhalili objednávateľa vraždy...

Ako sme si už zvykli, tak do rôznych správ sa vždy dostáva aj všeličo z ideologického slovníka. Napr. v uvedenej správe sa konštatuje, že definícia rodiny môže viesť k diskriminácii. Takže, ak je zadefinované, kto tvorí rodinu (otec, mama, deti) tak podľa tejto logiky to môže viesť k diskriminácii. Len sa pýtam, diskriminácii koho a na základe čoho?

Je poľutovaniahodné, že správa prešla. Pripomína mi to skôr hon na čarodejnice. Lebo mnohé krajiny majú veľké problémy s korupciou, so slobodou médií, s vraždami novinárov a nie sú takto vyšetrované. Sankcie nepovažujem za šťastné riešenie. Ak má krajina problémy, mal by sa v prvom rade vytvoriť priestor na rovnocenný dialóg v úcte a rešpekte. Takéto vyhrážania nám v Európe nepomôžu, skôr naopak. Vytvárajú priestor nedemokratickým prúdom a stranám. A môžu spôsobiť ďalšie “exity” krajín z EU.

 

Ivan Štefanec (KDH)

Ako ste hlasovali o správe poslankyne Judith Sergentiniovej, ktorá kritizuje situáciu v Maďarsku a spúšťa proces, ktorý by mohol viesť k sankciám voči tejto krajine?
Podporil som túto správu.

Prečo ste takto hlasovali? 

Režim, ktorý Viktor Orbán v Maďarsku zavádza, sa vzďaľuje základným hodnotám, na ktorých je Európska únia postavená. V Maďarsku je potláčaná sloboda tlače, akademická sloboda, mimovládny sektor, aj opozičné aktivity. Maďarsko je najhoršie v chybovosti čerpania eurofondov, ako aj v korupčných vládnych eurofondových kauzách. Vládnuca strana postupne vytvára štát v štáte a ovláda značnú časť hospodárstva. Proklamovaný boj proti nelegálnej migrácii a za záchranu Európy bledne tvárou v tvár správam o predávaní maďarského (a teda aj európskeho) občianstva osobám napojeným na terorizmus či ruské tajné služby.

O sankciách voči Fideszu sa rokuje aj vo vnútri EPP. Aký postoj zastávate?  
V EPP prebieha intenzívna a hlboká debata o budúcich vzťahoch s Viktorom Orbánom a jeho stranou Fidesz. Osobne zastávam názor, že je potrebné s Orbánom diskutovať a snažiť sa ho presvedčiť, aby svoju politiku korigoval. Sankcie sú až tou poslednou možnosťou.   

Richard Sulík ( SaS)

Ako ste hlasovali o správe Sergentiniovej, majú byt voči Maďarsku zavedené sankcie?

Zdržal som sa hlasovania. Uvedené dôvody na zavedenie sankcií nepovažujem za dostatočné, zároveň mám výhrady voči politike premiéra Orbána.

Jana Žitňanská (Nova)

Ako ste hlasovali a prečo ste sa tak rozhodli?

Pri dnešnom hlasovaní som sa zdržala.

Som presvedčená, že je životným záujmom Slovenskej republiky, aby celý náš región bol súčasťou Európskej únie. A tiež, že Európska únia, ako aj Slovenská republika, dokážu zaistiť rozvoj a prosperitu pre našich občanov, len ak budeme spoločne chrániť základné princípy slobody a demokracie, na ktorých je EÚ založená. Mne jednoznačne záleží na stave demokracie, dodržiavaní princípov právneho štátu, postihovaní korupcie, či slobode médií. Aj preto s obavami sledujem vývoj u nášho suseda v tejto oblasti. Zároveň som ale presvedčená, že vyostrovaním rétoriky v momentálnej situácii len nahrávame tým silám, ktoré vykresľujú Brusel a Európsku úniu ako zlo a snažia sa zneužívaním EÚ presadzovať vlastné ciele. Obávam sa preto, že ďalšie kroky budú len ďalej zneužívané na podporu týchto argumentov a prispejú k ďalšej radikalizácii, čo nie je ani v záujme EÚ, ani Slovenska. Okrem toho správa obsahuje viacero nepresností a na viacerých miestach ide nad rámec účelu samotného hodnotenia.

Som si vedomá, že hľadanie riešení v tejto situácii je veľmi zložité. Ale tiež zastávam názor, že našou úlohou nie je vyhrocovať situáciu, ale snažiť sa tieto riešenia hľadať.

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo