Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2018, 11:14

Bratislava prijala zákaz herní protizákonne, rozhodol súd

Bratislava prijala zákaz herní protizákonne, rozhodol súd

Aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard po dnešnom verdikte. (Foto: autor)

Krajský súd sa priklonil na stranu prokuratúry, ktorá napadla schválené nariadenie ako protizákonné. 

Bratislavskí mestskí poslanci prijali minulý rok zákaz hazardu na území hlavného mesta protizákonne, keď o všeobecne-záväznom nariadení hlasovali opakovane. 

Rozhodol tak Krajský súd v Bratislave na dnešnom pojednávaní v spore medzi bratislavskou krajskou prokuratúrou a hlavným mestom Bratislava. 

Na dvakrát

Mestskí poslanci schválili zákaz herní až na druhý pokus, 30. marca 2017. Pri prvom hlasovaní vo februári totiž chýbal na schválenie jeden hlas. Opakované hlasovanie okamžite napadli zástupcovia hazardného priemyslu a následne aj prokuratúra.

Krajská prokuratúra proti prijatému VZN vydala protest a následnú žalobu na mesto s tým, že nariadenie treba zrušiť. Podľa prokuratúry bolo protizákonné hlasovať o VZN opakovane, lebo išlo o návrh vychádzajúci z petície občanov a o petícii sa dvakrát nemôže hlasovať.

Primátor a viacerí mestskí poslanci však odmietajú, že by o petícii hlasovali viackrát. Bránia sa tým, že petíciu vybavili prerokovaním ešte na januárovom zasadnutí zastupiteľstva a až následne sa začal vo februári proces prijímania VZN. „Došlo k ukončeniu konania, ktoré je regulované zákonom o petičnom práve a zákonom o hazardných hrách a nasledoval postup upravený zákonom o obecnom zriadení a rokovacím poriadkom,“ uviedol dnes na pojednávaní právny zástupca hlavného mesta. 

Dodal, že rokovací poriadok umožňuje hlasovať o tom istom návrhu na dvoch po sebe idúcich zastupiteľstvách, pričom zákon o hazardných hrách nijako nemodifikuje proces prijímania VZN pre obce. „Neexistuje preto žiadny právny dôvod, prečo by mestské zastupiteľstvo nemohlo hlasovať o návrhu opakovane,“ vyjadril sa právnik magistrátu. 

Prokuratúra v žalobe ale tvrdila, že vybavenie petície nastalo pri prvom hlasovaní o VZN vo februári, ktoré bolo neúspešné. Preto bolo z jej pohľadu ďalšie hlasovanie už nezákonné. 

Súd vyčítal mestu ďalšie veci

Krajský súd skúmal zákonnosť VZN, no okrem sporu o tom, či mohli poslanci hlasovať dva razy alebo nie, sa vyjadril aj k inej veci.

Podľa súdu musí mesto pri prijímaní VZN o zákaze hazardu skúmať zákonom stanovené skutočnosti, a síce, či pre hranie hazardných hier dochádza k narúšaniu verejného poriadku. „Z administratívneho spisu nevyplýva takáto skutočnosť, že by mesto skúmalo a zisťovalo splnenie tejto podmienky na prijatie petície,“ vyhlásil predseda senátu Marián Degma. Podľa verdiktu súdu to mesto nespravilo, hoci má na to rôzne „páky“, ako napríklad mestskú políciu. 

K sporu o vybavenie petície súd uviedol, že hoci hlasovanie a vybavenie petície sú dve fázy, nejde o samostatné fázy, lebo sú spoločne podmienené a prepojené. „V danom prípade musel súd prisvedčiť námietke prokuratúry, že sa vylučuje možnosť opakovaného hlasovania už raz vybavenej petície. Napriek tomu, že rokovací poriadok to umožňuje,“ povedal sudca a dodal, že v danom prípade treba vychádzať zo zákona o hazardných hrách, ktorý predpokladá vybavenie petície hlasovaním. 

„Máme za to, že žalovaný bol s odbornou starostlivosťou povinný pristúpiť k tomu, aby vôľa občanov vyjadrená v petícii bola naplnená, podľa nášho názoru takto postupované zo strany žalovaného nebolo,“ uzavrel súd. 

Inzercia


Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal po rozhodnutí súdu (na snímke) novinárom povedal, že je z verdiktu sklamaný. „Dnes prehral verejný záujem v Bratislave, hlas Bratislavčanov bol dnes zamietnutý a pošliapaný,“ uviedol s tým, že si počká na doručenie rozhodnutia a následne sa poradí s právnikmi o ďalšom postupe. 

Voči verdiktu je možné podať kasačnú sťažnosť, čo je v správnom konaní obdoba odvolania. Rozhodovať o nej bude Najvyšší súd.

Kasačnú sťažnosť sa chystajú určite podať zástupcovia petičného výboru na čele so starostom bratislavského Lamača Petrom Šramkom. 

Na dnešné pojednávanie prišla aj skupina aktivistov z iniciatívy Zastavme hazard. Po vyhlásení rozhodnutia si natreli dlane červenou farbou a so zdvihnutými rukami hovorili, že súd má na rukách krv. 

„My sme spravili všetko, čo nám zákon predpisoval, budeme bojovať ďalej. Napriek tomu súd rozhodol takto,“ povedal Jozef Melicher z iniciatívy. „Súd nemyslel na životy zničených rodín,“ dodal. 

Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová po verdikte vyhlásila, že primátor Nesrovnal „neváhal pre svoju sebaprezentáciu porušovať zákony“. Podľa nej súd ako nezávislá inštitúcia odolal rôznym tlakom a dal za pravdu prokuratúre a uznal, že primátor porušil niekoľko zákonov.  

Lukáčová tiež tvrdí, že niektorí prevádzkovatelia hazardu si po prijatí VZN nestihli obnoviť svoje licencie. Či sa budú domáhať náhrady škody, nevedela zatiaľ povedať.

Prijatý zákaz hazardu v Bratislave znamenal, že mesto pre rok 2018 už neschválilo žiadne licencie na výherné automaty. Licencie pre herne a kasína udeľuje ministerstvo financií, týmto prevádzkovateľom na území hlavného mesta mali po prijatí zákazu licencie postupne vypršať. 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátov bude nasledovať "riadne odovzdanie" moci. Vo štvrtok to uviedol líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell. McConnellovo vyhlásenie prišlo deň po tom, ako prezident USA Donald Trump odmietol sľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky v prezidentských voľbách.

pred 32 minútami

V Česku pribudlo za štvrtok 2913 novonakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok za uplynulých osem dní - 17. septembra pribudlo viac ako 3000 nakazených. Najvážnejšia situácia je stále v hlavnom meste Praha