Zákaz herní v Bratislave je ohrozený, prokuratúra spochybnila hlasovanie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zákaz herní v Bratislave je ohrozený, prokuratúra spochybnila hlasovanie

Ilustračné foto: TASR/AP-Bela Szandelszky

Prokuratúra považuje za nezákonné, že zákaz herní schválili bratislavskí mestskí poslanci na druhý raz.

Zákaz herní v Bratislave je ohrozený. Proti všeobecne záväznému nariadeniu o zákaze umiestnenia herní totiž v piatok 12. mája podala Krajská prokuratúra v Bratislave protest prokurátora, ktorým navrhla VZN zrušiť.

TASR to potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Oliver Janíček. Na prípad upozornil v pondelok týždenník Trend.

Prokuratúra argumentuje ako herná loby 

Prokuratúra vysvetľuje podanie protestu tým, že zákaz herní, ktorý sa viazal na petíciu občanov, bol v zastupiteľstve schválený až na druhý pokus. Na prvom hlasovaní vo februári totiž zákaz neprešiel, primátor Ivo Nesrovnal tak predložil návrh znovu koncom marca. 

Zákonná úprava petičného práva podľa prokuratúry ale nepredpokladá možnosť opakovaného vybavenia už raz vybavenej petície.

„Mestské zastupiteľstvo o návrhu VZN o zákaze hazardných hier na území hlavného mesta na základe petície hlasovalo 16. februára s výsledkom, že VZN nebolo schválené. Týmto sa ,konanie' o predmetnej petícii ukončilo a možnosť ďalšieho opätovného hlasovania na základe tej istej petície postupom, ako pri hlasovaní o prvom (neschválenom) VZN zo 16. februára, už zanikla,“ vysvetlil pre TASR Janíček.

Krajská prokuratúra preto konštatovala, že opätovne predkladať návrh nového VZN a opätovne hlasovať o totožnom návrhu na základe tej istej petície je nezákonné.

Prokuratúra v odôvodnení pracuje s rovnakým právnym názorom, aký prezentovali zástupcovia herného priemyslu ešte pred hlasovaním o hazarde. Právnici Asociácie zábavy a hier tvrdili, že opätovné hlasovanie by bolo protiprávne a napadnú ho na súde.

Hlavné mesto a viacerí mestskí poslanci však mali na celú situáciu iný právny názor. Magistrát viackrát deklaroval, že hlasovanie o rovnakom materiáli na dvoch po sebe idúcich rokovaniach zastupiteľstva je v súlade s rokovacím poriadkom. 

Krajská prokuratúra však argumentuje, že v tomto prípade ide len o internú úpravu účinnú výlučne pre bratislavské mestské zastupiteľstvo, ktorá nemôže byť v rozpore so zákonom.

„Jeho ustanovenie o možnosti opätovného hlasovania by bolo možné využiť v prípade, ktorý zákon všeobecnej právnej sily nezakazuje. Keďže rokovací poriadok nezohľadňuje osobitnú zákonnú úpravu zákona o hazardných hrách, toto ustanovenie nie je možné aplikovať na schvaľovanie a hlasovanie o predmetnom VZN,“ priblížil Janíček.

Výsledok hlasovania 30. marca, keď zastupiteľstvo prijalo nariadenie o zákaze herní.

Smerom na súd

Ak hlavné mesto protestu prokurátora vyhovie, čo je málo pravdepodobné, je povinné najneskôr do 90 dní od doručenia protestu prokurátora VZN zrušiť. Ak protestu nevyhovie, prokurátor je oprávnený podať žalobu na správny súd. 

Bratislavský magistrát pre TASR uviedol, že protest prokurátora si prevzal v pondelok a vyjadrí sa k nemu až po dôkladnom preštudovaní. „Primátor Bratislavy stále trvá na zákaze hazardu v Bratislave. Opiera sa aj o vôľu viac ako 130 000 Bratislavčanov, ktorí petíciu za zákaz hazardu podpísali,“ skonštatovala Iveta Kešeľáková z komunikačného oddelenia magistrátu.

„Pevne verím, že hlavné mesto nevyhovie protestu prokurátora,“ uviedla pre Postoj mestská poslankyňa Lucia Štasselová. Ako dodala, niektorí poslanci zastupiteľstva už pripravujú právne stanovisko, ktorým budú reagovať na krok prokuratúry. Podľa poslanca Olivera Kríža sa dal protest prokurátora očakávať. "Ťažko odhadnúť, či mu poslanci vyhovejú. Ale podľa toho, ako dopadlo hlasovanie o hazarde, tak rátam, že nie," povedal. 

Bratislavskí mestskí poslanci 30. marca schválili absolútny zákaz umiestnenia herní na celom území hlavného mesta. Herne sa tak už po vypršaní licencií nebudú môcť naďalej nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu. Výnimkou je stávkovanie, ktoré je vyňaté zo zákona. Absolútny zákaz hazardu pritom poslanci vo februári neschválili.

VZN o zákaze umiestnenia herní na celom území Bratislavy nadobudlo účinnosť začiatkom mája. 

Postoj bude správu aktualizovať. 
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo