Ministrom vnútra sa má stať Jozef Ráž z Druckerovho tímu

Ministrom vnútra sa má stať Jozef Ráž z Druckerovho tímu

Jozef Ráž z tímu ministra Tomáša Druckera. (Foto: TASR – Martin Baumann)

Čaká sa na postoj prezidenta Kisku.

Novým ministrom vnútra sa má stať súčasný generálny tajomník služobného úradu na ministerstve zdravotníctva Jozef Ráž ml. Oznámil to predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej besede s Petrom Pellegrinim. 

Nominantom na post ministerky kultúry je Ľubica Laššáková, šéfka Smeru v Banksobystrickom kraji. Pellegriniho nástupcom vo funkcii vicepremiéra pre investície by sa mal stať podpredseda Smeru Richard Raši. Ostatné posty Smeru-SD vo vláde majú ostať bez zmien. 

Prezident Andrej Kiska už má zoznam členov novej vlády, doručil mu ho dezignovaný premiér, podľa ktorého sa hlava štátu zaujímala najmä o nové mená vo vláde, charakteristiky týchto ľudí a spôsob, akým boli navrhnutí.

Teraz sa čaká na postoj Kisku, ktorý na základe svojich právomocí vládu menuje.

Ráž má navrhnúť zmenu voľby policajného šéfa

Pellegrini na margo Laššákovej povedal, že ju pozná dlhé roky ako slušnú a pracovitú dámu, ktorá sa venuje kultúre a médiám. Ocenil aj nomináciu Jozefa Ráža, ktorý je synom speváka skupiny Elán. „Povedali sme, že chceme krízového manažéra, ktorý nie je členom strany. Dokonca sme uvažovali o ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi a on sám odporučil Jozefa Ráža. Tak vznikla táto nominácia,“ vysvetlil s tým, že prezidentovi Andrejovi Kiskovi môže ešte v pondelok predložiť zodpovednú kandidátnu listinu.

Rážovou provu legislatívnou iniciatívou má byť zmena spôsobu voľby policajného prezidenta tak, aby bola účinná ešte v priebehu tohto roka. Pri výbere budúceho prezidenta majú byť nastavené nové kritériá. Či súčasný šéf policajtov Tibor Gašpar dovtedy ostane vo funkcii, je zatiaľ nejasné.

Fico však Gašpara označil za absolútneho profíka. „Ak sa bude vyberať niekto ďalší, bude musieť spĺňať najvyššie kritériá,“ deklaroval.

Na otázku, či sa Fico vráti do parlamentu ako radový poslanec, odvetil, že chce byť v parlamente minimálne do času, kým nová vláda nezíska dôveru. „V tomto okamihu špičky strany, ktoré sú v NR SR, by mali podporiť celý klub. Potom sa chcem strane venovať ako profesionálny predseda. Mojou úlohou bude, aby som jasne hovoril, čo strana očakáva a aké sú možnosti. Budem v plnej miere stáť za premiérom a ministrami Smeru-SD,“ dodal s tým, že v apríli bude pracovný snem Smeru-SD, na ktorom sa bude rokovať o novom štýle riadenia strany.

Most chce Gála

Ministrom spravodlivosti bude Gábor Gál, ktorý dosiaľ šéfoval v parlamente poslaneckému klubu Mosta-Híd. Rezort životného prostredia povedie naďalej László Sólymos, ktorý má byť aj podpredsedom vlády. Doprave má ďalej šéfovať Árpád Érsek. Nominácie potvrdilo Predsedníctvo Mosta-Híd, oznámil predseda strany Béla Bugár po stretnutí s budúcim premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Pellegrini nominácie akceptuje.

Slovenská národná strana nemení svojich nominantov a chce, aby pokračovali na svojich ministerských pozíciách aj v novovznikajúcej vláde. Po stretnutí v centrále strany Andrej Danko vyhlásil, že je hrdý na všetkých ministrov za SNS – Gabrielu Matečnú, Martinu Lubyovú i na Petra Gajdoša.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo