Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. december 2017

Trumpove Vianoce: Ježiško a bubny vojny

Kresťania môžu byť Trumpovi za mnohé vďační, ale nemali by sa k nemu bezpodmienečne pripútavať.
Trumpove Vianoce: Ježiško a bubny vojny

Donald Trump v meste Pensacola na Floride, USA, 8. decembra 2017. Foto: TASR/AP

V Amerike sú už roky vytláčané z verejného priestranstva symboly Vianoc. Politici sa už báli vysloviť názov Vianoc. V angličtine sa Vianoce vyslovujú ako „Christmas“, čiže ten názov obsahuje Kristovo meno. Sú médiami nútení hovoriť o Vianociach ako o Holidays, o Sviatkoch. Pre Baracka Obamu bolo slovo „Christmas“ tabu. A vlastne aj slovo „Boh“. A tento problém bol už dávno pred Obamom.

Kedysi bolo bežné v Amerike v niektorých štátnych budovách vystaviť betlehem. Ježiško v jasličkách, Mária a Jozef. Toto úplne vymizlo. Táto politická a mediálna snaha odstrániť viditeľnú spojitosť medzi Vianocami a faktom narodenia Ježiša Krista dostala už dávnejšie zo strany konzervatívcov názov „Vojna proti Vianociam“ („War on Christmas“), a tento názov nie je prehnaný.

Trump vrátil betlehem do Bieleho domu

Nový americký prezident Trump sa proti tomuto trendu vzbúril. Trumpov protikandidát Ted Cruz obvinil v primárkach Trumpa, že vyznáva „newyorské hodnoty“, čo malo, samozrejme, znamenať, že Trump je liberál. A Trumpov osobný život bol skutočne životom liberála. Paradoxne sa však Trump stal obhajcom prítomnosti kresťanskej symboliky na verejnosti. Dajme bokom otázku, či to Trump myslel úprimne alebo ide iba o politický signál voči kresťanom.

Koncom novembra sa po dlhých rokoch v Bielom Dome objavil betlehem s Ježiškom v jasličkách, s Máriou a Jozefom a prezident Trump želá Američanom nie „Happy Holidays“, ale „Merry Christmas“. Zdieľať

Faktom je, že koncom novembra sa po dlhých rokoch v Bielom Dome objavil betlehem s Ježiškom v jasličkách, s Máriou a Jozefom, teda „Nativity scene“, ako sa vianočnému betlehemu hovorí po anglicky. A prezident Trump želá Američanom nie „Happy Holidays“, ale „Merry Christmas“.

Na videu, ktoré zverejnil Biely dom, vidíme prezidentovu manželku Melanie so skupinou detí v Bielom dome uprostred nádhernej vianočnej výzdoby. Neskreslená symbolika Vianoc sa vrátila.

Mimochodom, to isté platí o používaní slova „Boh“. Trump spomenul Boha vo svojom prvom prejave ku Dňu vďakyvzdania osemkrát. Jeho predchodca Barack Obama ho nezvykol spomenúť vôbec, hoci predtým americkí prezidenti Boha vo verejných prejavoch bežne spomínali a nikto sa nad tým nepozastavoval.

So far, so good, ako hovoria Anglosasi. Zatiaľ je to dobré. Lenže treba čosi dodať.

Kresťania a Trump

Medzi americkými kresťanmi beží už rok a pol diskusia, či Trump je pre úprimného kresťana voliteľný. Niektorí sú „Nevertrumpers“, teda tí, čo sa zaprisahávajú, že ho voliť nebudú nikdy. Potom sú tam tí, ktorí hovoria, že nikoho iného nemajú. Proste Reagana už niet.

Táto diskusia sa zračí napríklad v kontraste medzi kľúčovými komentátormi amerického portálu „American conservative“, ktorými sú Rod Dreher a Patrick Buchanan. Roda Drehera, ktorého poznáme ako autora aj do slovenčiny preloženého bestselleru „Benediktova voľba“, zrejme možno zaradiť k „Nevertrumpers“. Pat Buchanan je legendou konzervatívnej žurnalistiky, bol poradcom troch prezidentov, Nixona, Forda a Reagana, v rokoch 1992 a 1996 kandidoval za prezidenta sám a v primárkach poriadne zamiešal karty. Buchanan od začiatku podporuje Trumpa. Napokon, Trumpova agenda čiastočne kopíruje Buchananovu agendu z 90. rokov.

Ale pozor. Aj Dreher niekedy, i keď zriedka, uzná Trumpovi nejaké politické body. A zase Buchanan je nútený Trumpa kritizovať. A vôbec nie zriedka. Dôvodom Buchananovej kritiky je totiž Trumpova zahraničná politika vrátane posledných dní.

Ide sa na Irán?

Trump počas prezidentskej kampane potešil amerických paleokonzervatívcov, keď prelomil tabu vo vnútri Republikánskej strany a skritizoval inváziu do Iraku v roku 2003 (samozrejme tým potešil aj autora tohto článku, ktorý v roku 2003 vo vláde hlasoval proti invázii). Tým naznačoval, že ako prezident opustí tzv. neokonzervatívnu politiku vojenských intervencií. A preto ho i niektorí voliči, Buchanan medzi nimi, podporovali.

Po roku sú títo voliči viac ako v rozpakoch. Niektorí sú nespokojní s rozhodnutím naďalej sa angažovať v Afganistane, niektorým sa nepáči rétorika voči Severnej Kórei, keďže Trump v nej evidentne nemá koncovku. V týchto prípadoch sa však dá povedať, že Trump zdedil isté politické dedičstvo po predchodcoch.

Trump naznačoval, že ako prezident opustí tzv. neokonzervatívnu politiku vojenských intervencií. Dnes si však vyrába problém, keď zbytočne zostruje kampaň voči Iránu. Zdieľať

V jednom prípade však Trump problém vyrába sám, keď zbytočne zostruje kampaň voči Iránu. Už pred vyše desiatimi rokmi George W. Bush zvykol hovorievať, že vo veci Iránu sú všetky možnosti postupu na stole, čo bolo kódované posolstvo, že invázia do Iránu je prijateľné riešenie. Keď sa John McCain pokúšal stať sa jeho nástupcom, kamery ho na akomsi mítingu s voličmi zachytili pri rozmarnom pospevovaní „Bomb, bomb, bomb Iran“. Americkí neokonzervatívni politici a žurnalisti tvrdili, že Irán ide vyrábať jadrové zbrane. Šlo o tvrdenie neokonzervatívnych politikov a žurnalistov. Americké tajné služby však v tom čase tvrdili, že Irán sa o to neusiluje a názor nezmenili doteraz.

Inzercia

Barack Obama dosiahol v roku 2015 medzinárodnú dohodu, známu pod názvom „Iran Deal“, v ktorej sa Irán zaviazal, že jeho jadrový program je určený len na mierové využitie a že nebude vyrábať jadrovú bombu. Signatármi nie sú len USA a Irán, ale i Rusko, Čína, EÚ, Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia.

Všetci signatári boli odvtedy s plnením dohody spokojní, až kým sa pánom Bieleho domu nestal Donald Trump. Pred pár týždňami Trump necertifikoval dohodu, čo je formálne vyjadrenie nespokojnosti s jej plnením.

Spojenectvo Trump – Netanyahu

Nie je ťažké dekódovať, že politika Donalda Trumpa na Strednom východe ide ruka v ruke s politikou izraelskej strany Likud a jej lídra Benjamina Netanyahu. Teda ani sa nedá povedať „ruka v ruke s politikou Izraela“. Trumpov agresívny tón voči Iránu je priveľa aj na niektorých izraelských politikov. Bývalý premiér Ehud Barak zo Strany práce kritizoval pred pár týždňami Trumpovo rozhodnutie necertifikovať Iran Deal. Podľa neho Irán nepredstavuje zatiaľ existenčnú hrozbu pre Izrael.

Barak ešte dodáva, že pre Severnú Kóreu z amerického postupu potom vyplýva, že sa má húževnato snažiť zaobstarať si atómovú bombu. Má sa vari dohodnúť s Amerikou na opaku, a vzápätí sa bude Amerika správať voči nej aj tak nepriateľsky? Toľko Ehud Barak.

Irán verzus Saudská Arábia

Na Arabskom polostrove Saudská Arábia už vyše roka bojuje v Jemene na strane vlády proti vzbúreným Huthiom, ktorí sú šiiti, a teda ich podporuje Irán. V Jemene je už milión ľudí chorých na choleru a humanitárna kríza. Prednedávnom došlo k incidentu, keď Huthiovia vypálili na Rijád, hlavné mesto Saudskej Arábie, raketu, ktorá bola údajne iránskej výroby.

Vzápätí zaznel nezvyklo ostrý tón u veľvyslankyne USA pri OSN Nikki Haley, ktorá okrem iného uviedla, že „ťažko nájsť na Blízkom východe konflikt alebo teroristickú skupinu, ktorá by neniesla odtlačky prstov Iránu“.

Irán, to nie sú anjeli. Hizballáh však nebol schopný rozvrátiť Blízky východ, je nebezpečný pre Izrael, ale nie existenčne. Terorizmus, ktorému čelíme v Európe, nemá nič spoločné s Iránom. Zdieľať

Nie, Irán, to nie sú anjeli, Irán prinajmenšom roky podporuje Hizballáh. Avšak výrok Nikki Haley je prehnaný a nepatričný. Hizballáh nebol schopný rozvrátiť Blízky východ, je nebezpečný pre Izrael, ale nie existenčne. Terorizmus, ktorému čelíme v Európe, nemá nič spoločné s Iránom, dokonca je antiiránsky, lebo je antišiitsky. Je to terorizmus založený na sunnitskom extrémizme a je inšpirovaný Al-Káidou a Islamským štátom. Irán v uplynulých mesiacoch bojoval v Iraku proti Islamskému štátu po boku irackých síl, a to za cenu svojich veľkých strát. De facto bol, i keď neželaným, ale spojencom Američanov.

Saudská Arábia a Irán sú dva protipóly veľkej občianskej vojny vo svete islamu medzi sunnitskou a šiitskou vetvou. Maslo na hlave možno nájsť u oboch. Amerika sa jednoznačne a aktívne stavia na stranu Saudskej Arábie proti Iránu, pričom nie je schopná svoj postoj racionálne obhájiť. Nebudí to dôveru.     

Čo povedali nebeské zástupy pastierom

Anjeli a nebeské zástupy podľa evanjelia povedali pri Ježišovom narodení betlehemským pastierom: „Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle.“

Betlehem v Bielom dome na Vianoce 2017 znamená, že Biely dom dnes tiež hovorí „Sláva Bohu na výsostiach“. Ale ten „pokoj ľuďom dobrej vôle na zemi“ z neho necítiť. Počuť bubny vojny. Dúfajme, že k nej nepríde.

Americkí kresťania môžu byť Trumpovi za mnohé vďační. A v mnohom by ho mali podporovať. Ale aj kritizovať. A nemali by sa k nemu bezpodmienečne pripútavať.

Odporúčame