Prečo by Poliačikov odchod zo SaS mal skôr znepokojiť Most-Híd

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo by Poliačikov odchod zo SaS mal skôr znepokojiť Most-Híd

Na snímke poslanec a odchádzajúci člen SaS Martin Poliačik počas tlačovej konferencie v Bratislave 9. novembra 2017. FOTO TASR – Dano Veselský

Kým SaS preferenčne schudne, Most-Híd môže vyletieť z NR SR.

Keď minulý týždeň Martin Poliačik oznámil, že opúšťa stranu Sloboda a solidarita, Progresívne Slovensko samo seba na facebooku vyhlásilo „jediným autentickým nositeľom proeurópskej liberálnej politiky na Slovensku“. Čo si v tej chvíli asi pomysleli ľudia zo slovenského krídla strany Most-Híd?

Či už sa Poliačik dohodne s PS alebo so stranou SPOLU Miroslava Beblavého, pozornosť komentátorov i verejnosti bude smerovať k otázke, nakoľko to oslabí SaS. Jeho výtlak nie je úplne zanedbateľný. Poliačik získal v posledných voľbách takmer 46-tisíc preferenčných hlasov. Mnohí z týchto voličov sa zrejme od SaS odvrátia. Ak tak už medzičasom nespravili.  

Lenže veci treba vidieť v perspektíve. SaS volilo vlani 315-tisíc voličov. Ešte viac krúžkov ako Poliačik získal vo voľbách Jozef Mihál (71-tisíc) a napriek tomu, že SaS opustil už vo februári, preferencie strany sa stále držia medzi 13-14 percentami.

Martin Poliačik bol najvýraznejšou tvárou sociálne liberálnej politiky vnútri strany Sloboda a solidarita. Avšak zaujímavejší než voliči, ktorí ho vlani krúžkovali, sú tí jeho sympatizanti, ktorí mu už vtedy odkázali, že hoci ho majú radi, kvôli Richardovi Sulíkovi SaS voliť nemôžu.   

Nevieme, koľko takých ľudí je. Dá sa len predpokladať, že sociálni liberáli, ktorí už v minuloročných voľbách pokladali SaS za nevoliteľnú, asi najčastejšie hlasovali za Most-Híd.

Strana Bélu Bugára získala vlani vo voľbách 6,5 percenta. V októbrovom prieskume agentúry Focus by ju volilo 6 percent respondentov, pričom spodná hodnota intervalu spoľahlivosti pri tejto strane sa začína už na 4,2 percentách.

Most-Híd to má skrátka nahnuté. Ak sa od neho odvráti hoci len časť voličov, môže skončiť pred bránami parlamentu. A tu sa opäť dostávame k sociálne liberálnemu slovenskému voličovi.

V nasledujúcich voľbách nebude musieť voliť žiadne menšie zlo. Žiadne rozhodovanie so zaťatými zubami medzi Mostom a krúžkovaním Poliačika na kandidátke SaS. Bude tu plnohodnotná ľavicovo-liberálna strana. Možno aj s Martinom Poliačikom na kandidátke. A popri ňom s ďalšími osobnosťami.

Stranu Richarda Sulíka nástup nového politického subjektu možno oslabí. Lenže Most-Híd aj malá strata voličov môže poslať pod 5 percent.

A Robert Fico? Mohlo by sa zdať, že sa mu už črtá záložné riešenie, ako zostať pri moci aj po ďalších voľbách a v prípade, že by to Most-Híd nedal. Proste sa pokúsi vytvoriť koalíciu s „jediným autentickým nositeľom proeurópskej liberálnej politiky na Slovensku“. Ostatne, intelektuálne elity Fico už od leta spracováva svojím prisahaním na európske integračné jadro.  

Odolá Progresívne Slovensko tejto návnade?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo