Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
31. 10. 2017, 08:34

Fico hrá o hegemóniu, Sulík o prekvapenie a Kotleba o etablovanie

Tri kľúčové otázky župných volieb.
Fico hrá o hegemóniu, Sulík o prekvapenie a Kotleba o etablovanie

Foto: TASR/Ladislav Vallach

Župné voľby nepatria k tým, v ktorých sa ľudia vo veľkom počte hrnú k volebným urnám. Aj preto z ich výsledkov neradno robiť silné závery smerom k celoštátnej politike. Netreba ich však ani podceňovať.

Voliči totiž aj v týchto voľbách zvyknú naznačiť trendy, ktoré majú platnosť aj pre veľkú politiku. Príkladom je výsledok Mariana Kotlebu v Banskej Bystrici, ktorý predznamenal jeho prienik do parlamentnej politiky a politický nástup antisystému.

V ostatných župných voľbách dominoval Smer. Jeho kandidáti získali všetky županské posty okrem Bratislavy a Banskej Bystrice. V štyroch prípadoch uspeli priamo politici Smeru a v dvoch krajoch, v Nitre a v Trnave, zvíťazili kandidáti, ktorých Ficova strana dlhodobo podporovala. Smer tiež získal viac ako štvrtinu poslaneckých mandátov v župných zastupiteľstvách.

Prvou otázkou sobotných volieb teda je, či Smer dokáže túto hegemóniu na župnej úrovni udržať. Chlieb sa bude lámať najmä na tom, či sa strane podarí obhájiť županské posty vo svojich tradičných voličských baštách, ako sú Trenčiansky, Žilinský a Prešovský kraj. V týchto krajoch navyše na post županov nekandidujú žiadne regionálne kádre ani kandidáti, ku ktorým sa Smer len prihlásil, ale priamo celoslovensky aktívni politici strany. Juraj Blanár je podpredsedom strany, Jaroslav Baška a Peter Chudík sú poslancami parlamentu. Ak Smer dominanciu v tomto páse krajiny nepotvrdí, bude to pomerne exaktný dôkaz toho, že jeho popularita padá.

Takto úboho si svoje šance Richard Sulík s Igorom Matovičom určite nepredstavovali, ale realita nepustí. Zdieľať

Ďalšou otázkou je, či sa opozičnej koalícii na čele s SaS, OĽaNO a KDH podarí prekvapiť a získať aspoň jedno županské kreslo. Takto úboho si svoje šance Richard Sulík s Igorom Matovičom určite nepredstavovali, ale realita nepustí.

SaS a OĽaNO pritom hralo pred týmito voľbami viacero vecí do kariet. Preferencie Smeru v prieskumoch klesajú, strana vyslala do župných bojov na viacerých miestach kandidátov, ktorí sú vo funkciách županov už viac ako dekádu, a vládna SNS sa rozhodla hrať svoju vlastnú župnú hru. Jej výsledkom je, že s politikmi Smeru vo viacerých župách súperia aj Dankovi kandidáti.

Spočiatku to vyzeralo nádejne. Pod taktovkou SaS vznikla široká opozičná koalícia, ktorú tvoria ešte OĽaNO, KDH a niekoľko menších strán. Potom však prišli personálne nominácie na županské posty a bolo jasné, že žiadne veľké politické zemetrasenie sa konať nebude. Ako utópia zatiaľ vyzerá aj to, čo malo byť pre túto koalíciu povinnou jazdou, teda zisk županského kresla v Bratislave.

Najmä SaS vyslala do týchto volieb nepresvedčivých kandidátov (Juraj Droba v Bratislave, Renáta Kaščáková v Trenčíne a Martin Klus v Banskej Bystrici). Najväčšie šance na úspech tak vo farbách tejto koalície majú Erika Jurinová (OĽaNO) v Žiline a Milan Majerský (KDH) v Prešove.

Treťou dôležitou otázkou týchto volieb je to, či sa Marianovi Kotlebovi a jeho strane podarí potvrdiť razantný nástup na politickú scénu. Nejde len o to, či Kotleba obháji županský post v Banskej Bystrici, ale aj o to, ako uspeje jeho dvojka Milan Uhrík v Nitre a koľko sa ĽSNS podarí získať župných poslancov.

Ak by župné voľby potvrdili, že sila ĽSNS po krajine rastie, etablovaný Marian Kotleba sa môže pokojne začať pripravovať na tie prezidentské.

Odporúčame