Pavol Rusko bol bezškrupulózny človek

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pavol Rusko bol bezškrupulózny človek

Foto: Andrej Lojan

Rozhovor s bývalým ministrom vnútra Vladimírom Palkom, ktorý ako prvý povedal, že TV Markíza kopala za mafiu.

Pavol Rusko bol políciou obvinený z trestného činu, v roku 1997 si mal u mafie objednať vraždu svojej spoločníčky. Vy ste s ním neskôr mali ostrý politický konflikt, keď bola Ruskova strana vo vláde, ale niečo podobné ste asi nepredpokladali.

Najskôr osobný pocit, prekvapilo ma to. Pavla Ruska som považoval za bezškrupulózneho človeka, ktorý vedel ísť za svojimi cieľmi brutálnym spôsobom. S tým, že raz bude vznesené takéto obvinenie, som však nerátal.

Nebudem sa vyjadrovať k samotnej kauze, najmä k tomu, ako dopadne, existujú nejaké svedectvá, o ich kvalite zatiaľ veľa neviem. Skôr si myslím, že ďalší priebeh bude náročný. Uvidíme.

Či už bude podaná obžaloba, alebo nebude, rád by som pripomenul jednu vec. Pavol Rusko mal kontakty s Černákom a jeho skupinou, nebolo to nič jednorazové, zdá sa, že niektoré kontakty trvali dlhodobejšie.

Čo máte na mysli?

Svedčia o tom niektoré udalosti. Pripomeniem, že v rokoch 1996 a 1997, keď televízia Markíza iba začínala, Mikuláš Černák mal narodeniny a šot z týchto narodenín bol vysielaný na Markíze. Išlo pritom o človeka, ktorý bol už vtedy viacnásobným vrahom a jeho meno bolo známe, no Ruskova televízia o tom považovala za potrebné informovať.

Druhá udalosť je z jesene 2002. Mikuláš Černák bol vtedy krátko po prepustení okresným súdom, išlo vtedy o trestný čin vydierania a okresný súd ho prepustil protizákonne, čo neskôr skonštatoval vyšší súd. Mikuláš Černák sa ocitol na slobode a bol pozvaný do televízie Markíza, priamo do spravodajstva, kde s ním redaktor robil rozhovor.

Bol to odsúdený zločinec a bol už notoricky a celoslovensky známou postavou. Po rokoch sa dozvedáme o iných kontaktoch, ktoré mal Pavol Rusko s Černákom, skladá to postupne jeden obraz o tej dobe.

Čo je to za obraz, čo z neho vyplýva?

Hovorí o veľkej politickej náročnosti zápasu, ktorý sme v 90. rokoch viedli. Pripravovali sme sa na historické voľby v roku 1998, kde bolo potrebné poraziť Vladimíra Mečiara. Mečiar bol brutálny politik, krajinu dostal do medzinárodnej izolácie a jeho tajná služba bola dôvodne podozrivá z únosu syna prezidenta Michala Kováča.

Verejnoprávna Slovenská televízia sa zmenila na úplne bezcharakternú dezinformačnú inštitúciu, ktorá bola ochotná odvysielať hocičo, aj úplne vymyslené obvinenia na opozičných politikov. Pripomeniem vystúpenia anonymných utajených svedkov, ktorí tvrdili, že prezidentovho syna unieslo KDH, ja som bol obvinený, že spolu s Jánom Čarnogurským a ďalšími zarábame veľké peniaze pašovaním obrazov, jednoducho úplné absurdnosti a výmysly. Slovenská televízia bol hlavný informačný zdroj pre ľudí.

Paradox je v tom, že jediným kontramédiom, ktoré malo vplyv na krajinu, bola televízia Markíza. Ten paradox spočíva v tom, že Pavol Rusko sa k televízii dostal vďaka svojmu know-how, teda tomu, že bol schopný zabezpečiť získanie licencie od štátu. To znamená, že sa vedel pohybovať v mečiarovskom prostredí, kde si dokázal získať dôveru. To sa mu podarilo. Kapitál dodala americká spoločnosť CME, aj to sa mu podarilo. Potom dostal politické ambície a začal podporovať opozíciu.

Práve to bol čas, keď si mal objednať vraždu.

Áno, v tom je ten paradox, v situácii, v ktorej sme vtedy pôsobili. Na jednej strane bol Mečiar a hlavné nebezpečenstvo pre krajinu, na strane druhej ľudia typu Pavla Ruska. To, že sa Markíza postavila proti Mečiarovi a na stranu opozície, nebolo od neho niečo nezištné.

Čo to znamená?

Snažil sa opozíciu priamo politicky usmerňovať. Pavlovi Ruskovi bolo potrebné v opozícii čeliť. Už v roku 1997 sa snažil politicky usmerňovať opozíciu, najmä najsilnejšiu opozičnú stranu KDH.

Čo to znamená – usmerňovať?

V roku 1997 bolo krátko po straníckom súboji medzi Čarnogurským a Dzurindom, Mikuláš Dzurinda a Ivan Šimko prehrali a zmenili stratégiu, začali hovoriť o čo najširšej koalícii, ktorej by malo byť KDH členom.

Niektorí novinári otvárali otázku lídra, Markíza vystupovala proti Čarnogurskému a podporovala Dzurindu. Stretol som sa vtedy s Pavlom Ruskom a povedal som mu, že o personálnych veciach KDH môže rozhodovať iba KDH a nikto iný.

V reštaurácii Fajn v sídle TV Markíza v Záhorskej Bystrici sa 19. augusta 1998 uskutočnila TB s jej generálnym riaditeľom Pavlom Ruskom (vľavo), zástupcami spoločnosti CME Media Enterprises a majiteľom spoločnosti GAMATEX, s. r. o., Marianom Kočnerom (vpravo). Foto:  Vladimír Benko/TASR

O čo išlo Ruskovi?

Spomínam si na jedno stretnutie Pavla Ruska s opozičnými politikmi ešte v roku 1997, keď Rusko navrhoval, aby sme sa vzdali straníckej suverenity v mediálnom zmysle. Chápal to tak, že vznikne nejaká koalícia a niekto iný, nie politici týchto strán, by mal rozhodovať o mediálnej stratégii týchto strán. To sme, samozrejme, odmietli.

Na tom bola jednota?

Bolo to také neprijateľné, že každému dochádzalo, že s tým nemožno súhlasiť. Charakterizuje to však istú brutálnu priamočiarosť Pavla Ruska.

Ako do toho zapadá známy míting Zachráňme Markízu, kde bolo ohrozené vysielanie Markízy a Rusko sa priznal, že vyjednával s mafiou? Vrhá to súčasné obvinenie Ruska nejaké nové svetlo aj na tento okamih?

Nie, tie okolnosti sú známe, „zachraňovanie“ Markízy bola viacrozmerná udalosť, politici, ktorí tam vtedy išli, neriešili majetkové spory. Bolo pár dní pred voľbami a Mečiar sa snažil tutlať zločiny, ktoré sa stali počas jeho vlády, napríklad vďaka udeleniu amnestií, Slovenská televízia bola jeho dezinformačným nástrojom, hrozilo, že Markíza, ktorá bola protipólom, prestane vysielať.

Tomu sa opozícia postavila a to bol ich záujem, o to išlo na mítingu. Ruskovo aktuálne obvinenie nič nemení na veci.

Mimochodom, tiež je to milý paradox, na ten míting som dorazil ako prvý z politikov. Pamätám si, ako to potešilo redaktorov Markízy, oznámil som kolegom v strane, že napriek všetkému, čo o Ruskovi vieme, tam treba byť, pretože v tom momente nešlo o Ruska. Postupne prišli všetci politici.

Rusko zasahoval do politiky aj naďalej, po voľbách 1998 sa hovorilo o tom, že Rusko obmedzoval mediálny priestor, zasahoval do toho, ktorí politici sa nemôžu objavovať na obrazovke televízie, respektíve majú sa objavovať čo najmenej. Malo ísť o Čarnogurského, Langoša, spomínalo sa myslím aj meno advokáta Ernesta Valka.

O tých menách neviem, ale ešte pred voľbami 1998 spravodajstvo Markízy vyzeralo tak, že zdôrazňovalo nepopularitu Čarnogurského a išlo o jeho vytlačenie na okraj, to bolo zjavné. Napokon, nerobila to len Markíza, ale napríklad aj Rádio Slobodná Európa a denník Sme.

Po voľbách 1998, keď vznikla prvá vláda Mikuláša Dzurindu, sa Pavol Rusko stiahol a pravdepodobne premýšľal o stratégii do ďalšieho obdobia a plánoval svoju vlastnú politickú činnosť.

Krátky záznam z mítingu Zachráňme Markízu, ktorý sa konal 16. septembra 1998. Zdroj: YouTube.com

Vznik strany ANO bol čas, keď Ruskovi uverili mnohí bratislavskí liberáli a akceptovali ho ako liberála, Ruskovi vtedy pomohli, urobili ho legitímnejším. Nedlhujú verejnosti nejaké slovo?

Bratislavským liberálom neberiem, koho majú alebo nemajú podporovať, je to ich vec, aj keď o niečom to vypovedá. Fakt je, že Rusko mal vtedy v rukách najsilnejšiu televíziu a ohromne to hralo v jeho prospech, v roku 2002 to znamenalo osem percent a účasť v parlamente a vo vláde.

Vy ste boli po voľbách v roku 2002 ministrom vnútra a mali ste viaceré konflikty s Ruskom a jeho stranou.

K tým konfliktom došlo veľmi rýchlo, musím povedať, že sa im nedalo vyhnúť. Rusko si tieto konflikty priamo vyžadoval a vyrábal ich.

Rusko bol taký človek, že keď mal nejaké želanie a niekto mu ho nesplnil, tak to považoval za nepriateľský akt. Vláda vznikla v októbri 2002 a veľmi rýchlo predostrel svoje požiadavky, žiadal napríklad obsadenie niektorých miest v policajnom zbore, konkrétne vo finančnej polícii. Rázne som to odmietol. On to považoval za akt nepriateľstva.

Ďalej sa to zhoršilo začiatkom roku 2003, keď došlo k tzv. kauze odpočúvania. Išlo o to, že v odpočúvacích systémoch, prepojených medzi ministerstvom vnútra a tajnou službou, sa našla nahrávka telefonického rozhovoru Pavla Ruska s nejakým novinárom. Rusko to označil za nelegálne odpočúvanie, za ktoré som niesol zodpovednosť, na Markíze okamžite prišla spŕška obvinení.

Podal som trestné oznámenie. Bola to nepríjemná kampaň Markízy, ale dokázal som sa očistiť, rezort vnútra na tom neniesol žiadnu zodpovednosť, nešlo ani o odpočúvanie Ruska, ale tej druhej osoby, vnútro s tým nič nemalo. Kauza sa skončila tým, že Rusko ju prehral, asi po dvoch týždňoch to bolo jasné. Ale zhoršilo to ďalšiu spoluprácu vo vláde.

Čo sledoval snahou nominovať svojich ľudí do finančnej polície?

To sa môžeme len dohadovať, celkom určite mu išlo o vplyv. Preto som to okamžite odmietol, zákon hovorí jasne, že takéto posty sa nesmú obsadzovať politicky. Dôsledkom bolo, že útoky Markízy v ďalšom období akcelerovali a televízia stále útočila na rezort ministerstva vnútra.

Na jeseň 2003 som v jednej relácii na Markíze povedal, čo si o Markíze myslím, že je to hanba slovenských médií. Povedal som aj vetu, ktorú som precízne formuloval. Povedal som, že tým, že Markíza útočí na políciu, tak tým pomáha mafii. Nepovedal som, že sú mafiáni, ale že jej pomáhajú nepriamo.

Nasledovalo trestné oznámenie 40 redaktorov Markízy proti mne, je jasné, že to nebola spontánna reakcia týchto redaktorov.

Dodnes sú v politike viacerí ľudia, ktorí vyrástli v okolí Pavla Ruska, najmä v Markíze. Mali by sa vrátiť k týmto rokom, dlhujú niečo verejnosti?

Obávam sa, že to od nich nemožno očakávať. Ak s ním dlho spolupracovali a vieme, že Rusko vyžadoval veľkú poslušnosť a lojalitu, asi by to pre nich nebolo príjemné, keby o tom hovorili. Ja od nich nič neočakávam. Som rád, že sa tá doba skončila.

A od Ruska osobne?

Ani od neho, napokon, veď sme ho politicky porazili. Rozpadla sa mu strana, bol odvolaný z vlády, keďže nevedel vysvetliť jednu veľkú finančnú operáciu. Tým sa skončila jeho kariéra v politike. Nemám dôvod pociťovať zášť, keďže sme ho porazili. Ale bol to ťažký zápas.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo