Prezident: Zrušenie Mečiarových amnestií je však len prvý krok

Prezident SR Andrej Kiska tvrdí, že zrušenie Mečiarových amnestií bolo iba prvým krokom. "Teraz dochádza k druhému kroku, ktorý je nemenej dôležitý, a to je to, aby páchatelia tohto hanebného činu boli odsúdení," vyhlásila to dnes na brífingu hlava štátu.

Ocenil, že aj na základe toho, že sa ľudia a odborníci spojili, sú Mečiarove amnestie odvčera minulosťou. "Ľudia sa spojili a spoločne ako občianska spoločnosť dokázali presvedčiť politikov, ktorí nám roky tvrdili, že sa Mečiarove amnestie nedajú zrušiť, že sa zrušiť dajú," konštatoval Kiska.
      

Zároveň zdôraznil, že Slováci majú dnes veľké očakávania. "Nesmieme dovoliť, aby tak ako pri iných kauzách sa nás za rok, za dva alebo za päť spýtali, ako je možné, že zase nikto nie je odsúdený. To nesmieme dovoliť," uzavrel prezident.
      

Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR v stredu (31.5.) potvrdilo aprílové rozhodnutie NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo