Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. január 2017, 18:40

Čech pomáhal kresťanom, odsúdili ho na dvadsať rokov

Čech pomáhal kresťanom, odsúdili ho na dvadsať rokov

Petr Jašek. Foto: Voice of Martyrs

Sudánsky súd odsúdil Petra Jaška na dvadsať rokov väzenia.

Sudánsky súd uznal vinu českého misionára Cirkvi bratskej vo všetkých bodoch obžaloby vrátane špionáže a protištátnej činnosti. Bývalý riaditeľ nemocnice v Kladne bol zadržaný, keď sa spojil s tamojšími kresťanmi, ktorí v Sudáne trpia prenasledovaním, a odovzdal tamojšiemu študentovi, ktorý utrpel popáleniny počas protivládnej demonštrácie, peniaze potrebné na ďalšiu zdravotnú starostlivosť.

Podľa tamojších zákonov Čechovi za takýto zoznam obvinení hrozil aj trest smrti.

České ministerstvo zahraničných vecí chce v diplomatickom úsilí o oslobodenie Petra Jaška pokračovať. Podľa dnešného vyjadrenia ministra Lubomíra Zaorálka je šéf diplomacie pripravený odcestovať do Sudánu a o jeho prepustení osobne rokovať. Podľa ministerstva je Jašek zatiaľ v relatívne dobrej fyzickej aj psychickej kondícii.

Príbeh Petra Jaška

Bol december 2015 a ľudia v Česku sa už pomaly chystali sláviť Vianoce. Je pravdepodobné, že na sviatky strávené v kruhu rodiny myslel aj päťdesiattriročný kresťanský aktivista Jašek, ktorý sa zo sudánskeho Chartúmu chystal odletieť domov. Zabránili mu v tom príslušníci sudánskej tajnej služby NISS, ktorí ho na letisku zadržali a posadili do väzenia.

Spolu s ďalšími troma sudánskymi kresťanmi bol Jašek obvinený z protištátnej činnosti, za ktorú im hrozí až trest smrti. Tento najvyšší trest pre nich žiada žalobca. Český aktivista už teda takmer rok sedí vo väzení a v krajine, ktorej tvrdou rukou vládne prezident Umar – al Bašír, čaká na rozsudok. Sudánsky diktátor svoju moc opiera aj o sériu zákonov na ochranu štátu, ktoré vychádzajú z islamského práva šaría, a pred súd je na základe nich možné poslať prakticky kohokoľvek.

Jašek, aktívny protestant a člen Cirkvi bratskej, vstúpil na územie Sudánu v novembri 2015. Cestoval naľahko, len s najnutnejším oblečením, laptopom, kamerou, dvoma pasmi a niekoľkými tisíckami dolárov v hotovosti. Nebola to jeho prvá nebezpečná misia. Bývalý riaditeľ nemocnice z Kladna už dlhší čas spolupracoval s americkou organizáciou Hlas mučeníkov (Voice of Martyrs), ktorá ma pobočku v Česku a jej hlavnou činnosťou je pomoc prenasledovaným kresťanom.

Inzercia

Jašek mal za sebou už viacero nebezpečných ciest do Ázie či do západnej Afriky, kde dokumentoval vyčíňanie teroristov z Boko Haram. V Sudáne však mal okrem monitoringu aj konkrétny humanitárny cieľ. Bolo ním stretnutie so študentom Ali Omerom, ktorý počas jednej demonštrácie v roku 2013 utrpel vážne popáleniny. Jašek sa o jeho prípade dozvedel na jednej konferencii a chcel mu dať peniaze potrebné na operáciu. Sumu päťtisíc dolárov sa mu aj podarilo odovzdať a mužovo svedectvo o tom, ako prišiel k svojim zraneniam, zaznamenal na video. Nahrávka je dnes jedným z dôkazov proti nemu.

Sudánski kresťania sa modlia pred budovou súdu. Uverejnil Youeel Ibrahim.

Súdny proces s Jaškom a obvinenými miestnymi kresťanmi sa začal v auguste. Česko sa ešte pred začiatkom súdneho procesu snažilo prostredníctvom tichej diplomacie, ktorá prebiehala za pomoci švajčiarskeho konzulátu, dosiahnuť Jaškovo vyhostenie pred vznesením obvinenia.

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami
pred 27 minútami

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred 38 minútami

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred 42 minútami

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred 45 minútami

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.