Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. január 2017, 18:40

Čech pomáhal kresťanom, odsúdili ho na dvadsať rokov

Čech pomáhal kresťanom, odsúdili ho na dvadsať rokov

Petr Jašek. Foto: Voice of Martyrs

Sudánsky súd odsúdil Petra Jaška na dvadsať rokov väzenia.

Sudánsky súd uznal vinu českého misionára Cirkvi bratskej vo všetkých bodoch obžaloby vrátane špionáže a protištátnej činnosti. Bývalý riaditeľ nemocnice v Kladne bol zadržaný, keď sa spojil s tamojšími kresťanmi, ktorí v Sudáne trpia prenasledovaním, a odovzdal tamojšiemu študentovi, ktorý utrpel popáleniny počas protivládnej demonštrácie, peniaze potrebné na ďalšiu zdravotnú starostlivosť.

Podľa tamojších zákonov Čechovi za takýto zoznam obvinení hrozil aj trest smrti.

České ministerstvo zahraničných vecí chce v diplomatickom úsilí o oslobodenie Petra Jaška pokračovať. Podľa dnešného vyjadrenia ministra Lubomíra Zaorálka je šéf diplomacie pripravený odcestovať do Sudánu a o jeho prepustení osobne rokovať. Podľa ministerstva je Jašek zatiaľ v relatívne dobrej fyzickej aj psychickej kondícii.

Príbeh Petra Jaška

Bol december 2015 a ľudia v Česku sa už pomaly chystali sláviť Vianoce. Je pravdepodobné, že na sviatky strávené v kruhu rodiny myslel aj päťdesiattriročný kresťanský aktivista Jašek, ktorý sa zo sudánskeho Chartúmu chystal odletieť domov. Zabránili mu v tom príslušníci sudánskej tajnej služby NISS, ktorí ho na letisku zadržali a posadili do väzenia.

Spolu s ďalšími troma sudánskymi kresťanmi bol Jašek obvinený z protištátnej činnosti, za ktorú im hrozí až trest smrti. Tento najvyšší trest pre nich žiada žalobca. Český aktivista už teda takmer rok sedí vo väzení a v krajine, ktorej tvrdou rukou vládne prezident Umar – al Bašír, čaká na rozsudok. Sudánsky diktátor svoju moc opiera aj o sériu zákonov na ochranu štátu, ktoré vychádzajú z islamského práva šaría, a pred súd je na základe nich možné poslať prakticky kohokoľvek.

Jašek, aktívny protestant a člen Cirkvi bratskej, vstúpil na územie Sudánu v novembri 2015. Cestoval naľahko, len s najnutnejším oblečením, laptopom, kamerou, dvoma pasmi a niekoľkými tisíckami dolárov v hotovosti. Nebola to jeho prvá nebezpečná misia. Bývalý riaditeľ nemocnice z Kladna už dlhší čas spolupracoval s americkou organizáciou Hlas mučeníkov (Voice of Martyrs), ktorá ma pobočku v Česku a jej hlavnou činnosťou je pomoc prenasledovaným kresťanom.

Inzercia

Jašek mal za sebou už viacero nebezpečných ciest do Ázie či do západnej Afriky, kde dokumentoval vyčíňanie teroristov z Boko Haram. V Sudáne však mal okrem monitoringu aj konkrétny humanitárny cieľ. Bolo ním stretnutie so študentom Ali Omerom, ktorý počas jednej demonštrácie v roku 2013 utrpel vážne popáleniny. Jašek sa o jeho prípade dozvedel na jednej konferencii a chcel mu dať peniaze potrebné na operáciu. Sumu päťtisíc dolárov sa mu aj podarilo odovzdať a mužovo svedectvo o tom, ako prišiel k svojim zraneniam, zaznamenal na video. Nahrávka je dnes jedným z dôkazov proti nemu.

Sudánski kresťania sa modlia pred budovou súdu. Uverejnil Youeel Ibrahim.

Súdny proces s Jaškom a obvinenými miestnymi kresťanmi sa začal v auguste. Česko sa ešte pred začiatkom súdneho procesu snažilo prostredníctvom tichej diplomacie, ktorá prebiehala za pomoci švajčiarskeho konzulátu, dosiahnuť Jaškovo vyhostenie pred vznesením obvinenia.

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začala v piatok po 8.00 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry väzobne stíhať spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a ďalšiu obvinenú Danu Arpášovú.

pred 48 minútami

Klub FC Nitra nevyplatil od augusta viacerým futbalistom mzdy. Ako informovalo piatkové vydanie denníka Šport, hráči v spolupráci s Úniou futbalových profesionálov žiadajú okamžité uhradenie záväzkov. Ak ich klub nesplatí, na budúci týždeň sa 17 z nich stane voľnými hráčmi.