Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. október 2016, 11:46

Aliancii za rodinu potvrdili pokutu 3 000 eur (aktualizované)

Aliancii za rodinu potvrdili pokutu 3 000 eur (aktualizované)

Dôvodom pokuty bola webová kampaň Hlas za rodinu pred parlamentnými voľbami.

Aliancia pokutu už zaplatila, nemá však peniaze na ďalšiu činnosť.

Štátna volebná komisia potvrdila pokutu pre Alianciu za rodinu vo výške 3 000 eur. Sankciu vyrubilo Aliancii ministerstvo vnútra za kampaň Hlas za rodinu.

Keďže pokuta je podľa šéfa Aliancie Antona Chromíka likvidačná, proti rozhodnutiu ministerstva sa odvolali na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tá koncom septembra verdikt ministerstva potvrdila.

Aliancia pokutu už zaplatila, podľa Chromíka však nemá peniaze na ďalšiu činnosť. Plánuje sa preto obrátiť na poslancov parlamentu a tiež tých kandidátov, ktorí pred voľbami podpísali Deklaráciu za rodinu a mali profil na webovej stránke kampane Hlas za rodinu. Týchto kandidátov bolo okolo dvesto, z toho približne dvadsať sa dostalo do Národnej rady. 

Ministerstvo vnútra udelilo v máji Aliancii pokutu 3 000 eur za údajné vykonávanie volebnej kampane kandidátov jednotlivých politických strán pred parlamentnými voľbami.

Aliancia sa tohto priestupku podľa rezortu vnútra dopustila kampaňou Hlas za rodinu, ktorá bežala na samostatnej webovej stránke. Kandidáti sa v rámci kampane mohli prihlásiť k Deklarácii za rodinu. Na stránke si mohli signatári uverejniť svoj profil s fotografiou.

Inzercia

„Je to likvidácia. Ministerstvo vnútra sa nám snaží dať nálepku vykonávateľov volebnej kampane. Toto však nie je naša pozícia, sme apolitická občianska organizácia," vyhlásil dnes pred novinármi Chromík.

„Takúto pokutu nedostalo žiadne iné združenie, nezisková organizácia ani médiá, hoci podobne hodnotovo alebo aj celkom konkrétne propagovali kandidátov, niektorých dokonca aj za finančnú úhradu,“ kritizoval končený verdikt štátnej komisie.

Foto: TASR/Martin Baumann

Rezort vnútra ešte v lete tvrdil, že Aliancia sa mohla pokute vyhnúť, ak by sa zaevidovala ako tretia strana podľa zákona o volebnej kampani. Keďže tak neurobila, na ministerstve potom vyhodnotili jej projekt ako propagovanie strán a kandidátov v čase predvolebnej kampane, a to subjektom, ktorý nebol oprávnený viesť volebnú kampaň. 

Chromík s touto argumentáciou nesúhlasí a v súvislosti s potrebou registrácie hovorí o dvojakom metri. Podľa neho neboli pred voľbami zaregistrované ani iné subjekty, ktoré zverejňovali volebné vizuály. 

„Prečo ministerstvu vnútra nechýba registrácia facebooku, ktorý evidentne uverejňoval volebné materiály? Prečo im nechýba registrácia toho, kto evidentne ovplyvňoval voličov priamym zverejňovaním, koho budú voliť, ale chýba im pri Aliancii za rodinu?“ pýtal sa Chromík ešte v lete.

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 12:26

Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených. Búrka, ktorú sprevádzal silný vietor a sneženie, zasiahla juh Ukrajiny vrátane Krymského polostrova. Podľa rezortu vnútra nepriaznivé počasie postihlo najmä Odeskú oblasť, kde museli záchranári pomáhať takmer 2500 ľuďom. (tasr)

28. november 2023, 11:26

Nová vláda na Novom Zélande plánuje zrušiť zákaz fajčenia. Koalícia chce využiť tento krok na financovanie zníženia daní. Podporovateľov nefajčiarskej spoločnosti to nahnevalo. (tasr)

28. november 2023, 11:00

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.

28. november 2023, 10:53

Mimoriadny príspevok vo výške 300 eur začne Sociálna poisťovňa vyplácať dôchodcom od 1. decembra a doručí ho najneskôr do 20. decembra tohto roka. Poberatelia s výplatným termínom 22. a 24. deň v mesiaci tak príspevok dostanú skôr. (tasr)

28. november 2023, 10:43

V úseku Palárikovo – Tvrdošovce sa vykoľajil nákladný vlak. Doprava je tam prerušená. Vlak sa vykoľajil na výhybke. „Vozeň je naklonený a zasahuje do priechodného prierezu druhej traťovej koľaje,“ povedal Denis Dymo z odboru komunikácie ŽSR. Priblížil, že v úseku je vedená náhradná autobusová doprava. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.