Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2016, 11:00

Aliancia za rodinu dostala od ministerstva vnútra pokutu 3 000 eur (aktualizované)

Aliancia za rodinu dostala od ministerstva vnútra pokutu 3 000 eur (aktualizované)

Aliancia za rodinu organizovala vlani referendum o rodine. (Foto: AzR)

Dôvodom sankcie bola kampaň Hlas za rodinu, Aliancia hovorí o likvidačnom postupe ministerstva.

(Doplnené o 15:50 o stanovisko ministerstva vnútra.)

Ministerstvo vnútra udelilo Aliancii za rodinu pokutu 3 000 eur za údajné vykonávanie volebnej kampane kandidátov jednotlivých politických strán pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. 

V tlačovej správe o tom informuje Aliancia za rodinu.

Aliancia sa tohto priestupku podľa rezortu vnútra dopustila kampaňou Hlas za rodinu, ktorá bežala na samostatnej webstránke. „Cieľom bola propagácia hodnôt rodiny a manželstva a informovanie verejnosti o názoroch kandidátov na poslancov na opatrenia v prospech rodiny a manželstva,“ vysvetľuje predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík.

Kandidáti sa v rámci kampane mohli prihlásiť k Deklarácii za rodinu. Na stránke si mohli signatári uverejniť svoj profil s fotografiou.

„Podobné kampane na podporu spoločenských hodnôt (boj proti korupcii či reforma justície) a hodnotovo orientovaných kandidátov spustili pred voľbami aj ďalšie občianske združenia, ako napríklad Štrngám za zmenu, Nadácia Pontis, Nadácia zastavme korupciu, VIA IURIS a ďalšie,“ pokračuje Chromík.

Podľa Chromíkových informácií z ministerstva vnútra nebolo proti žiadnej z týchto organizácií začaté správne konanie.

Aliancia za rodinu tvrdí, že ide o nespravodlivý prístup, ktorý má za cieľ zastrašiť a finančne zruinovať organizáciu.

Inzercia

„Ak Aliancia na svojom internetovom portáli umožnila povedať kandidátom pár viet, nemožno to predsa nazývať vedením volebnej kampane v prospech politickej strany či kandidátov,“ uvádza Chromík. Podľa neho ankety či rozhovory na portáloch či v novinách sa doteraz nevnímali ako vedenie volebnej kampane zo strany médií alebo organizácií a ministerstvo vnútra za to nikoho nepostihovalo.

Aliancia za rodinu sa voči pokute odvolala. O odvolaní by mala rozhodovať štátna volebná komisia.

Ministerstvu chýbala registrácia

Ministerstvo vnútra tvrdí, že Aliancia za rodinu sa mohla pokute vyhnúť, ak by sa zaevidovala ako tretia strana podľa zákona o volebnej kampani.

„Zdôrazňujeme, že nikto nesmie viesť volebnú kampaň okrem kandidujúcich subjektov a tých subjektov, ktoré požiadali štátnu komisiu o zaevidovanie ako tretia strana. Aliancia za rodinu nebola zaevidovaná ako tretia strana, preto ministerstvo rozhodlo o uložení pokuty,“ uviedla pre Postoj Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra.

Na ministerstve potom vyhodnotili projekt Aliancie ako propagovanie strán a kandidátov v čase predvolebnej kampane a to subjektom, ktorý nebol oprávnený viesť volebnú kampaň.

Anton Chromík odmieta argumenty ministerstva o potrebe registrácie a hovorí o dvojakom metre. "Takto sa zabíja skutočná občianska a prorodinná aktivita. Prečo ministerstvu vnútra nechýba registrácia Facebooku, ktorý evidentne uverejňoval volebné materiály? Prečo im nechýba registrácia toho, kto evidentne ovplyvňoval voličov priamym zverejňovaním koho budú voliť, ale chýba im pri Aliancii za rodinu?" pýta sa. 

Rezort vnútra pripomína, že Aliancia mohla dostať pokutu do výšky 10-tisíc eur, uložili jej najnižšiu možnú pokutu. Rozhodnutie o pokute nie je právoplatné, keďže sa Aliancia voči nemu odvolala. „Štátna komisia rozhodne o tom, či rezort vnútra postupoval pri rozhodovaní správne,“ dodala Paulenová.

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Na Slovensko má prísť v nadchádzajúcich týždňoch vyše 1400 vakcín proti opičím kiahňam. Dodávku organizuje Európska komisia, pričom členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. (tasr)

pred 2 hodinami

Hurikán Fiona zasiahol pobrežie kanadskej provincie Nové Škótsko. Bez elektrickej energie sa ocitlo pol milióna domácností. Vietor dosahuje rýchlosť 144 kilometrov za hodinu a husto prší. (tasr)

pred 4 hodinami

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.